Smartwatche wykryją infekcję koronawirusem? Fitbit już nad tym pracuje

Smartwatche wykryją infekcję koronawirusem? Fitbit już nad tym pracuje

Smartwatche wykryją infekcję koronawirusem? Fitbit już nad tym pracuje
Patryk Korzeniecki
20.04.2020 08:13, aktualizacja: 28.04.2020 16:01

Fitbit współpracuje z amerykańskim uniwersytetem w celu wynalezienia technologii wykrywania infekcji wirusowych. Co ciekawe, do jej opracowania mają zostać wykorzystane obecne czujniki. Współpraca ma zakończyć się wynalezieniem nowych algorytmów.

Współczesne smartwatche wyposażone są w zaawansowane sensory i algorytmy. Potrafią mierzyć nie tylko puls jako taki, ale też EKG (np. zegarki Amazfit Smart Watch 2 czy Apple Watch 5), a nawet wyliczać parametr VO2 Max (jak dobrze organizm wykorzystuje tlen przy maksymalnym wysiłku).

Fitbit widzi jednak w tych czujnikach jeszcze większy potencjał.

Fitbit chce, aby smartwatche wykrywały infekcje

Fitbit nawiązał współpracę z naukowcami z uniwersytetu Stanford Medicine. Na obecną chwilę organizacje skupiają się na przeprowadzaniu testów. Badania prowadzone przez profesora Michaela Snydera polegają na odczytywaniu danych z szerokiej gamy urządzeń noszonych i korelowaniu ich z infekcjami wirusowymi.

Mobilizacja systemu odpornościowego organizmu powoduje zmiany w tętnie i temperaturze ciała. Są one widoczne nawet wtedy, kiedy organizm nie wykazuje żadnych objawów.

Tada Images / Shutterstock.com
Tada Images / Shutterstock.com

Fitbit planuje docelowo wykorzystać zmiany w tych parametrach do wychwytywania infekcji wirusowych, nawet tych bezobjawowych. Dotyczy to również choroby COVID-19. Badania mają zakończyć się stworzeniem 5 nowych algorytmów, po jednym dla każdego rodzaju urządzeń noszonych. Nie zostały one jednak określone.

Smartwatche obecnie są bardzo dobrze zoptymalizowane pod każdym względem i mogą monitorować parametry życiowe nawet 250 000 razy w ciągu doby przez kilka - kilkanaście dni bez przerwy. Nadają się więc idealnie do celów diagnostycznych.

Oczywiście nie zastąpią one profesjonalnego badania - trzeba mieć to na uwadze. Mimo wszystko alarmujące wskazania mogą być sugestią, że warto udać się do lekarza.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)