Chcesz kupić smartwatcha z Androidem Wear? Oto dlaczego rozsądniej jest postawić na prostokątny ekran

Strona głównaChcesz kupić smartwatcha z Androidem Wear? Oto dlaczego rozsądniej jest postawić na prostokątny ekran
18.05.2015 15:29
Smartwatche z Androidem Wear
Smartwatche z Androidem Wear
Źródło zdjęć: © Google

Sytuacja na rynku smartwatchy - przynajmniej tych z Androidem Wear - przez ostatni rok zmieniła się dokładnie o 180 stopni. Zdaje się jednak, że Google jeszcze tego nie zauważył.

Pierwszymi zegarkami z tym systemem, które zadebiutowały latem 2014 roku, były modele LG G Watch, Samsung Gear Live oraz Motorola Moto 360. Dwa pierwsze cechowały się standardowym wówczas dla tego typu urządzeń designem podyktowanym obecnością prostokątnego ekranu, dlatego też prawdziwą perełką w ofercie była propozycja Motoroli. Dzięki prawie okrągłemu wyświetlaczowi wyróżniała się z tłumu i wzbudzała największe zainteresowanie.

LG G Watch, Samsung Gear Live i Motorola Moto 360
LG G Watch, Samsung Gear Live i Motorola Moto 360

Miesiące mijały, portfolio Google'a się rozszerzało i jednocześnie kurczyło, bo starsze modele stopniowo zastępowane są nowymi. Dystrybucja G Watcha zakończyła się pod koniec kwietnia, a kilka dni temu - jak donosi SamMobile - jego los podzielił Gear Live. Obecnie w sklepie Google Store dostępne są tylko modele LG Watch Urbane, LG G Watch R, Moto 360, Asus ZenWatch i Sony SmartWatch 3. Na 5 zegarków prostokątne ekrany mają tylko 2.

Obecna oferta zegarków z Androidem Wear
Obecna oferta zegarków z Androidem Wear

Jeśli dodamy do tego fakt, że niedługo do sprzedaży trafi zapowiedziany kilka tygodni temu okrągły Huawei Watch, a na horyzoncie widać już drugą generację Moto 360, jasno widać, że dominujące jeszcze kilka miesięcy temu prostokątne smartwatche z Androidem Wear wkrótce będą w zdecydowanej mniejszości.

Taka sytuacja mówi mi jedno: serca konsumentów wzięły górę nad zdrowym rozsądkiem. Żeby jednak była jasność - nikogo nie krytykuję, bo mnie też to dotyczy, gdyż sam decydując się na smartwatcha sięgnąłem po G Watcha R. Dzięki temu wiem, że choć tego typu produkty wyglądają niebanalnie i przyciągają wzrok, są wyjątkowo niepraktyczne. Okrąg znacznie zawęża pole robocze na i tak niewielkim przecież ekranie, przez co mieści się na nim mniej treści.

Android Wear na LG G Watch R
Android Wear na LG G Watch R

Mam tylko nadzieję, że Google weźmie pod uwagę preferencje konsumentów przy projektowaniu kolejnych wydań systemu. Obecnie Android Wear jest totalnie nieprzystosowany do okrągłych wyświetlaczy, bo po prostu wycina okrąg z kwadratowego interfejsu. Dosłownie wycina, bo nawet zrzuty ekranu zrobione na okrągłym smartwatchu są kwadratowe.

Wear Mini Launcher na LG G Watch R
Wear Mini Launcher na LG G Watch R

Co więcej, Google w żaden sposób nie wymusza na deweloperach przystosowania aplikacji pod okrągłe wyświetlacze. Wprawdzie wielu twórców i tak to zrobiło, ale nietrudno naciąć się na apkę, która się po prostu na okrągłym wyświetlaczu nie mieści. Google Play w takiej sytuacji nie wyświetla żadnego komunikatu o niekompatybilności.

Calc Wear na LG G Watch R
Calc Wear na LG G Watch R

Czy nie dało się tego zrobić lepiej? Dało, co udowodniło LG swoim Urbane'em LTE. Interfejs systemu webOS został idealnie wpisany w okrąg, dzięki czemu mimo obecności dokładnie tego samego ekranu, który można znaleźć G Watchu R, jego obsługa jest bardzo przyjemna.

LG G Watch Urbane LTE - pierwsze wrażenia

Jeśli zatem rozglądacie się za smartwatchem z Androidem Wear, rozsądniej jest sięgnąć po taki, który ma prostokątny ekran. Przynajmniej do czasu aż Google zorientuje się, jak obecnie wygląda jego oferta...

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)