Chcesz kupić smartwatcha z Androidem Wear? Oto dlaczego rozsądniej jest postawić na prostokątny ekran

Chcesz kupić smartwatcha z Androidem Wear? Oto dlaczego rozsądniej jest postawić na prostokątny ekran

Smartwatche z Androidem Wear
Smartwatche z Androidem Wear
Źródło zdjęć: © Google
Miron Nurski
18.05.2015 15:29, aktualizacja: 18.05.2015 17:29

Sytuacja na rynku smartwatchy - przynajmniej tych z Androidem Wear - przez ostatni rok zmieniła się dokładnie o 180 stopni. Zdaje się jednak, że Google jeszcze tego nie zauważył.

Pierwszymi zegarkami z tym systemem, które zadebiutowały latem 2014 roku, były modele LG G Watch, Samsung Gear Live oraz Motorola Moto 360. Dwa pierwsze cechowały się standardowym wówczas dla tego typu urządzeń designem podyktowanym obecnością prostokątnego ekranu, dlatego też prawdziwą perełką w ofercie była propozycja Motoroli. Dzięki prawie okrągłemu wyświetlaczowi wyróżniała się z tłumu i wzbudzała największe zainteresowanie.

LG G Watch, Samsung Gear Live i Motorola Moto 360
LG G Watch, Samsung Gear Live i Motorola Moto 360

Miesiące mijały, portfolio Google'a się rozszerzało i jednocześnie kurczyło, bo starsze modele stopniowo zastępowane są nowymi. Dystrybucja G Watcha zakończyła się pod koniec kwietnia, a kilka dni temu - jak donosi SamMobile - jego los podzielił Gear Live. Obecnie w sklepie Google Store dostępne są tylko modele LG Watch Urbane, LG G Watch R, Moto 360, Asus ZenWatch i Sony SmartWatch 3. Na 5 zegarków prostokątne ekrany mają tylko 2.

Obecna oferta zegarków z Androidem Wear
Obecna oferta zegarków z Androidem Wear

Jeśli dodamy do tego fakt, że niedługo do sprzedaży trafi zapowiedziany kilka tygodni temu okrągły Huawei Watch, a na horyzoncie widać już drugą generację Moto 360, jasno widać, że dominujące jeszcze kilka miesięcy temu prostokątne smartwatche z Androidem Wear wkrótce będą w zdecydowanej mniejszości.

Taka sytuacja mówi mi jedno: serca konsumentów wzięły górę nad zdrowym rozsądkiem. Żeby jednak była jasność - nikogo nie krytykuję, bo mnie też to dotyczy, gdyż sam decydując się na smartwatcha sięgnąłem po G Watcha R. Dzięki temu wiem, że choć tego typu produkty wyglądają niebanalnie i przyciągają wzrok, są wyjątkowo niepraktyczne. Okrąg znacznie zawęża pole robocze na i tak niewielkim przecież ekranie, przez co mieści się na nim mniej treści.

Android Wear na LG G Watch R
Android Wear na LG G Watch R

Mam tylko nadzieję, że Google weźmie pod uwagę preferencje konsumentów przy projektowaniu kolejnych wydań systemu. Obecnie Android Wear jest totalnie nieprzystosowany do okrągłych wyświetlaczy, bo po prostu wycina okrąg z kwadratowego interfejsu. Dosłownie wycina, bo nawet zrzuty ekranu zrobione na okrągłym smartwatchu są kwadratowe.

Wear Mini Launcher na LG G Watch R
Wear Mini Launcher na LG G Watch R

Co więcej, Google w żaden sposób nie wymusza na deweloperach przystosowania aplikacji pod okrągłe wyświetlacze. Wprawdzie wielu twórców i tak to zrobiło, ale nietrudno naciąć się na apkę, która się po prostu na okrągłym wyświetlaczu nie mieści. Google Play w takiej sytuacji nie wyświetla żadnego komunikatu o niekompatybilności.

Calc Wear na LG G Watch R
Calc Wear na LG G Watch R

Czy nie dało się tego zrobić lepiej? Dało, co udowodniło LG swoim Urbane'em LTE. Interfejs systemu webOS został idealnie wpisany w okrąg, dzięki czemu mimo obecności dokładnie tego samego ekranu, który można znaleźć G Watchu R, jego obsługa jest bardzo przyjemna.

LG G Watch Urbane LTE - pierwsze wrażenia

Jeśli zatem rozglądacie się za smartwatchem z Androidem Wear, rozsądniej jest sięgnąć po taki, który ma prostokątny ekran. Przynajmniej do czasu aż Google zorientuje się, jak obecnie wygląda jego oferta...

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)