Zmiany w Prawie telekomunikacyjnym. Rząd wziął się za SMS-y premium i poinformuje cię o zagrożeniach

Zmiany w Prawie telekomunikacyjnym. Rząd wziął się za SMS-y premium i poinformuje cię o zagrożeniach

Zmiany w Prawie telekomunikacyjnym. Rząd wziął się za SMS-y premium i poinformuje cię o zagrożeniach
Miron Nurski
14.12.2018 12:53, aktualizacja: 15.12.2018 08:28

W grudniu w życie weszły nowe przepisy dotyczące prawa telekomunikacyjnego. Oszuści będą mieli pod górkę.

Zmiany w SMS-ach premium

Pierwsza z istotnych zmian przepisów dotyczy płatnych usług świadczonych za pośrednictwem SMS-ów. Mowa o m.in. o popularnych konkursach czy horoskopach.

Choć nie brakuje legalnych i uczciwych usług tego typu (choćby SMS-owe zbiórki na cele charytatywne), rośnie jednak liczba naciągaczy i oszustów wykorzystujących platformę SMS premium do wyłudzania pieniędzy. Popularną praktyką jest wysyłanie wiadomości z informacją o rzekomej wygranej w konkursie z prośbą o odpisanie, co nierzadko kończy się nabiciem rachunku nawet na kilkadziesiąt złotych.

Progi blokad SMS premium

Nowe przepisy nakładają na operatorów konieczność opcjonalnego blokowania usług SMS premium. Istnieje kilka progów blokad w okresie rozliczeniowym: 0, 35, 100 i 200 zł. Po przekroczeniu progu, dalsze opłaty za SMS-owe usługi nie będą pobierane. Użytkownik, który skorzysta z progu 0 zł, SMS-y premium będzie miał zablokowane całkowicie.

Co istotne, domyślnym progiem blokady dla wszystkich użytkowników w Polsce jest 35 zł. Kwotę tę można opcjonalnie zwiększyć lub zmniejszyć, ale osoby, które nie zrobią nic, mają przynajmniej pewność, że nie zapłacą za usługi SMS premium więcej niż 35 zł miesięcznie.

Większa przejrzystość

Jeśli użytkownik choć raz skorzysta z usługi SMS premium, operator musi umieścić na rachunku informacje o:

  • możliwości i zasadach skorzystania z blokady usług premium,
  • numerach premium, z których abonent korzystał w okresie rozliczeniowym,
  • rejestrze numerów premium, który prowadzi Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

UKE przekonuje, że dzięki rejestrowi będzie można łatwo ustalić dane np. organizatora konkursu.

Automatyczna blokada usług spoza rejestru

Firmy świadczące usługi SMS premium mają obowiązek wpisania się w rejestrze numerów premium. Jeśli jakaś firma tego nie zrobi, jej usługi będą automatyczne blokowane przez operatorów.

Nowa forma zawarcia, zmiany i rozwiązania umowy

W chwili zawierania umowy operator musi przedstawić klientowi wszystkie oferowane przez siebie formy jej zawarcia. Polskie prawo przewiduje formę pisemną, elektroniczną oraz dokumentową. Abonent decyduje także o formie, w jakiej formie chce być informowany o wszelkich zmianach w umowie.

Umowę dokumentową można zawrzeć umowę np. przez telefon, stronę internetową czy e-maila. Operator musi dostarczyć abonamentowi jej treść na nośniku trwałym (np. na papierze, w SMS-ie, na płycie CD/DVD, na karcie pamięci, na dysku twardym czy mailowo).

ALERT RCB, czyli SMS-owy system informowania o zagrożeniach

Nowe przepisy nakładają na ministrów, kierowników urzędów centralnych i wojewodów obowiązek niezwłocznego przekazywania informacji o wszelkich zagrożeniach dyrektorowi Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Ten przesyła je operatorom, którzy za pośrednictwem SMS-ów udostępniają ją abonentom przebywającym w obszarze zagrożenia.

SMS-y oznaczone jako ALERT RCB będą informować m.in. o ulewach czy silnych wiatrach oraz zawierać wskazówki na temat zalecanych działań.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)