Snapdragon 410, czyli Qualcomm ma już swój 64‑bitowy układ
10.12.2013 10:08, aktual.: 10.12.2013 12:20
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Przyszły rok na rynku mobilnym ma należeć do 64-bitowych układów ARM i opartych na nich smartfonach. Pierwsze takie rozwiązanie Qualcomm postanowił zapowiedzieć już teraz. Poznajcie taniego Snapdragona 410.
Firma Qualcomm zdecydowanie pokazuje kto jest liderem w tworzeniu układów ARM. Po przygotowanym z myślą o obsłudze rozdzielczości 4K Snapdragonie 805, przyszła pora na zapowiedź kolejnego ciekawego rozwiązania Amerykanów. Jest nim tani chipset Snapdragon 410, który jest pierwszą 64-bitową jednostką firmy.
Model MSM8916 to czterordzeniowy układ bazujących na architekturze ARMv8, która umożliwia obsługę 64-bitowych instrukcji. Oparty jest on na czterech rdzeniach Cortex-A53 o taktowaniu 1,2 GHz, które zostały wykonane w procesie technologicznym 28 nm.
Z układem sparowana jest grafika Adreno 306. To nieco ulepszony model 305, znany z wielu tańszych smartfonów. GPU wraz z nowym ISP (Image Signal Processor) ma zapewnić obsługę aparatów o matrycach do 13 Mpix i odtwarzanie materiału wideo w jakości FullHD. Nie zabrakło też całego szeregu modułów łączności, które zagwarantują m.in. obsługę LTE Cat. 4 i DC-HSPA+.
Snapdragon 410 na pierwszy rzut oka nie prezentuje się zbyt imponująco. Nie będzie to demon szybkości, a wydajność graficzna Adreno 306 nie pozwoli na obsługę najbardziej zaawansowanych gier. Oczywiście wydajność układu będzie wyższa niż popularnych jednostek z czterema rdzeniami Cortex-A7, ale nie będzie to powalająca różnica.
Na mocniejsze, 64-bitowe jednostki Snapdragon przyjdzie jeszcze czas, co podkreślili przedstawiciele Qualcomma.
Qualcomm o kolejnych rozwiązaniach:
Układ Snapdragon 410 to pierwszy z wielu 64-bitowych procesorów, które Qualcomm Technologies wprowadzi pomagają w przejściu mobilnych ekosystemów na 64 bity.
Ważne jest jednak to, że Snapdragon 410 to pierwszy tani układ, który który ma zapewnić obsługę 64 bitów w urządzeniach ze średniej półki cenowej. Do tego, nowy chipset zapewnia także obsługę LTE, a jego cena nie powinna być wysoka.
Wprowadzenie taniech 64-bitowego układu będzie zapewne świetnych ruchem marketingowym Qualcomma. Producenci tańszych rozwiązań będą mogli bowiem chwalić się nie tylko obecnością czterech rdzeni i LTE, ale również obsługi 64-bitowych instrukcji. Długo zapewne nie powinniśmy czekać na pierwsze smartfony ze Snapdragonem 410. Tym bardziej, że będzie on dostępny już od pierwszego kwartału 2014 roku.