Snapdragon 8 Gen 2 oficjalnie. Zmieni sposób, w jaki smartfony robią zdjęcia
Dzięki nowym technologiom, Snapdragon 8 Gen 2 ma zapewnić znacznie lepszą jakość zdjęć i filmów. Ponadto Qualcomm postanowił całkowicie zignorować rekomendacje Arm i zaprojektować układ po swojemu.
16.11.2022 | aktual.: 17.11.2022 16:50
Ruszyła impreza Snapdragon Summit 2022, podczas której Qualcomm chwali się swoimi planami na najbliższe miesiące. Gwoździem programu była oczywiście prezentacja nowej flagowej jednostki, którą - bez niespodzianek - nazwano po prostu Snapdragon 8 Gen 2.
Snapdragon 8 Gen 2 ma bardzo nietypową konfigurację rdzeni
Arm zaleca, by jego rdzenie układane były w trzy klastry w konfiguracji 1-3-4. Qualcomm postawił natomiast zastosować konfigurację 1-2-2-3 i dorzucić do zestawu rdzenie poprzedniej generacji.
Snapdragon 8 Gen 2 wykorzystuje 4-nanometrowy proces litograficzny oraz:
- 1 ultrawydajny rdzeń Cortex-X3 o taktowaniu 3,2 GHz;
- 2 wydajne rdzenie Cortex-A715 o taktowaniu 2,8 GHz;
- 2 wydajne rdzenie Cortex-A710 o taktowaniu 2,8 GHz;
- 3 energooszczędne rdzenie Cortex-A510 o taktowaniu 2 GHz;
- grafikę Adreno o nieujawnionym oznaczeniu.
Qualcomm nie podaje powodów zredukowania liczby energooszczędnych rdzeni i jednoczesnego użycia rdzeni A7xx z dwóch generacji. Spekuluje się jednak, że powodem użycia starszych rdzeni A710 była chęć zapewnienia wydajnej obsługi aplikacji 32-bitowych. A715 jest już bowiem architekturą całkowicie 64-bitową.
Producent deklaruje, że - w porównaniu z poprzednią generacją - Snapdragon 8 Gen 2 ma:
- CPU o 35 proc. szybsze i o 40 proc. bardziej energooszczędne;
- GPU o 25 proc. szybsze;
- koprocesor AI szybszy 4,35 razy.
Obsługę lepszej jakości gier ma zapewnić nie tylko wyższa wydajność, ale i wsparcie dla sprzętowego ray tracingu. Pierwsze gry ze śledzeniem promieni mają się pojawić wkrótce.
Qualcomm podkreśla, że sztuczna inteligencja będzie teraz wspierała działanie całego czipy, w tym modułu odpowiedzialne za przetwarzanie obrazu i głosu, a nawet anteny 5G.
Snapdragon 8 Gen 2 obsługuje oczywiście najnowsze i najbardziej wymagające rozwiązania. W tym:
- ekrany 1440p o częstotliwości odświeżania 144 Hz;
- aparaty 200 Mpix;
- robienie zdjęć 108 Mpix z zerowym opóźnieniem migawki;
- nagrywanie 8K w 30 kl./s i jednoczesne robienie zdjęć 64 Mpix;
- Wi-Fi 7;
- Bluetooth 5.3 z LE Audio;
- dźwięk przestrzenny z funkcją śledzenia głowy;
- pamięć UFS 4.0;
- pamięć LPDDRx o prędkości do 4200 MHz.
Snapdragon 8 Gen 2 ma też zapewnić wyższy poziom bezpieczeństwa. Qualcomm chwali się, że rozpoznawanie twarzy przez aparat zostało zabezpieczone przed oszustwami nie tylko z użyciem zdjęć, ale i trójwymiarowych modeli.
Snapdragon 8 Gen 2 zmienia sposób, w jaki smartfony robią zdjęcia
Smartfony od wielu lat bazują na sztucznej inteligencji, ale ta dotychczas wchodziła do akcji już po zrobieniu zdjęcia. To wydłużało cały proces i ograniczało użycie tej technologii do zdjęć.
Snapdragon 8 Gen 2 wykorzystuje segmentacją semantyczną w czasie rzeczywistym. Procesor obrazu ma na żywo analizować i indywidualnie optymalizować pojedyncze fragmenty kadru. Nawet w przypadku ludzkiej sylwetki aparat będzie niezależnie zarządzał kolorystyką i strukturą skóry, włosów, brwi, oczu, zębów, ubrania oraz tła. Ma też wykrywać okulary i usuwać odbicia.
Technologia ta ma działać także podczas kręcenia wideo. Qualcomm podkreśla ponadto, że Snapdragon 8 Gen 2 został zoptymalizowany pod kątem flagowych matryc Sony oraz Samsunga.
Pierwsze smartfony ze Snapdragonem 8 Gen 2 mają trafić na rynek jeszcze przed końcem roku. Qualcomm ujawnił, że zainteresowane są nim m.in. firmy ASUS, Honor, iQOO, Motorola, nubia, OnePlus, OPPO, RedMagic, Redmi, Samsung, Sharp, Sony, vivo, Xiaomi, MEIZU czy ZTE.
Miron Nurski, redaktor prowadzący Komórkomanii