Snapdragon 8 to dopiero początek. Qualcomm upraszcza swoje nazewnictwo

Snapdragon 8 to dopiero początek. Qualcomm upraszcza swoje nazewnictwo

Snapdragon 8 to dopiero początek. Qualcomm upraszcza swoje nazewnictwo
Miron Nurski
22.11.2021 19:26, aktualizacja: 22.11.2021 20:26

Marka Snapdragon przechodzi właśnie gruntowne odświeżenie. Przygotujcie się na zupełnie nowy system oznaczeń.

Od 2013 roku Qualcomm stosuje 3-cyfrowe oznaczenia swoich czipów, takie jak Snapdragon 8xx, 7xx, 6xx, 4xx czy 2xx.

Pierwsza cyfra w oznaczeniu jest klarowna - oznacza pozycję czipu w ofercie. Co z resztą? Tu pojawia się problem, bo układów każdego roku pojawia się tak dużo, że oferta już dawno przestała być przejrzysta.

Ciężko np. szukać logiki w tym, że bezpośredni następca Snapdragona 875 został nazwany Snapdragonem 888, a Snapdragon 670 jest o 3 lata starszy niż Snapdragon 870. Producent zdaje się wykorzystywać wolne numerki według sobie tylko znanego wzorca.

Amerykański gigant dostrzegł jednak problem i szykuje zmiany.

Qualcomm zapowiada Snapdragona 8 oraz "uproszczoną i spójną strukturę nazewnictwa"

Po pierwsze - gigant potwierdza, że jego czipy przechodzą na jednocyfrowe oznaczenia serii i generacji. Flagowe układy trafią do linii o nazwie Snapdragon 8.

Welcome to the new era of Snapdragon

Po drugie - Qualcomm chce wykorzystać nową identyfikację wizualną, bazującą na kolorach: ciemnoniebieskim, szarym, srebrnym, czerwonym oraz złotym. Ten ostatni ma być zarezerwowany dla flagowych produktów.

Po trzecie - Snapdragon oficjalnie staje się oddzielną marką produktową. Oznaczenia "Qualcomm Snapdragon" mają być używane tylko w "stosownych przypadkach".

Po czwarte - brak oznaczenia 5G w nazwach czipów. Firma uznała, że modemy nowej generacji są już standardowym wyposażeniem, więc wydłużanie oznaczeń układów jest zbędne.

Po piąte - logo kuli ognia ma zyskać "nowe znaczenie" i być szerzej wykorzystywane w komunikacji.

Zmiany w nazewnictwie Snapdragonów mają ułatwić klientom wybór urządzeń

Firma deklaruje, że zmiany ułatwią klientom "odnajdywanie i wybieranie urządzeń zasilanych przez Snapdragony". Qualcomm miał przetestować dwa różne systemy oznaczeń na ponad 2000 użytkowników i wybrać ten, który okazał się bardziej przejrzysty.

Na razie gigant podzielił się jedynie szczątkowymi informacjami na temat nowego nazewnictwa. Więcej szczegółów ma zostać ujawnionych podczas imprezy Snapdragon Tech Summit 2021, która rusza 30 listopada. Wtedy też światło dzienne ujrzeć ma Snapdragon 8 gen1.

Zobacz także:

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)