Snapdragon 865 i 765 zapowiedziane. Pierwsze wykorzystujące je smartfony nadchodzą

Snapdragon 865 i 765 zapowiedziane. Pierwsze wykorzystujące je smartfony nadchodzą

Snapdragon 865 i 765 zapowiedziane. Pierwsze wykorzystujące je smartfony nadchodzą
Miron Nurski
04.12.2019 13:15, aktualizacja: 04.12.2019 14:31

Na Hawajach trwa impreza Snapdragon Tech Summit, podczas której Qualcomm razem ze swoimi partnerami chwalą się nowymi rozwiązaniami. Nie zabrakło zapowiedzi nowych topowych układów - Snapdragona 865, 765 oraz 765G.

Qualcomm - tradycyjnie już zresztą - swoje sztandarowe jednostki prezentuje na raty. Póki co firma ujawniła ich nazwy, kilka nietechnicznych szczegółów oraz zapowiedziała pierwsze smartfony, które będą je wykorzystywać.

Snapdragon 865 to topowy układ, który zasili flagowce z 2020 roku

Snapdragon 865 to - bez niespodzianek - oznaczenie jednostki będącej bezpośrednim następcą Snapdragona 855. Można oczekiwać, że będzie on napędzał większość przyszłorocznych smartfonów z najwyższej półki.

Konkretów na temat specyfikacji brak. Znany jest jedynie proces litograficzny (7 nm), a w kwestii CPU, układu graficznego, wydajności AI czy procesora obrazu Qualcomm zapewnia jedynie, że Snapdragon 865 będzie numerem 1 w każdej z tych kategorii.

Układ ma przede wszystkim przyłożyć się do popularyzacji sieci 5G, mimo że w standardzie jej nie obsługuje. Wygląda jednak na to, że Snapdragona 865 zintegrować będzie można jednie z modemem X55 Modem-RF System. Innymi słowy - raczej nie ujrzymy smartfonów, które mają 865, ale nie mają łączności 5G.

Minusem stosowania dwóch chipów jest jednak wyższe zużycie energii oraz większa ilość zajętej przestrzeni wewnątrz obudowy. Dla producentów zainteresowanych przede wszystkim 5G bardziej łakomym kąskiem może być jednak inny produkt z portfolio Qualcomma.

Snapdragon 765 to nowość zintegrowana z modemem 5G

Qualcomm nie ujawnia póki co parametrów technicznych nowego układu, ale można oczekiwać, że Snapdragon 765 będzie bezpośrednim rywalem Exynosa 980 - układu pozycjonowanego ciut niżej niż topowe jednostki, ale zapewniającego przyzwoitą wydajność i łatwą implementację łączności 5G.

Nowa jednostka ma być dostępna także w wariancie o oznaczeniu Snapdragon 765G. Literka "G" w nomenklaturze Qualcomma odnosi się do rozwiązań skrojonych pod graczy.

Pierwsze smartfony ze Snapdragonami 865 i 765 mają trafić na rynek w pierwszym kwartale 2020

Podczas Snapdragon Tech Summit ujawniono, że 865 trafi m.in. na pokład smartfonów Xiaomi, OPPO, Motoroli oraz Realme. W przypadku pierwszej firmy wiadomo już, że mowa o flagowym Mi 10.

765G znalazł się także na celowniku Xiaomi (trafi do modelu Redmi K30), OPPO (Reno3 Pro) oraz HMD Global, czyli właściciela marki Nokia.

Pozostaje czekać, aż Qualcomm ujawni dokładne parametry nowych jednostek oraz pochwali się zastosowanymi technologiami.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)