Snapdragon Wear 2100 to układ, na którym działać będzie wiele inteligentnych zegarków

Snapdragon Wear 2100 to układ, na którym działać będzie wiele inteligentnych zegarków

LG G Watch Urbane
LG G Watch Urbane
Mateusz Żołyniak
12.02.2016 16:07, aktualizacja: 12.02.2016 17:07

Qualcomm wreszcie bierze się na poważnie za układy dla inteligentnych urządzeń noszonych. Snapdragon Wear 2100 to pierwsze rozwiązanie amerykańskiej firmy, które naprawdę dedykowane jest zegarkom.

Koniec z wykorzystywaniem Snapdragona 400!

Producenci, którzy chcieli korzystać z rozwiązań Qualcomma w swoich inteligentnych zegarkach, mogli korzystać jedynie ze Snapdragona 400, dostępnego w wariantach z dwoma lub czterema rdzeniami. Układ ten tworzony był jednak z myślą o smartfonach, a nie dużo mniejszych urządzeniach, więc często konieczne było dodatkowe obniżenie taktowania Cortexów-A7, aby nie pobierały zbyt wiele energii.

Teraz Amerykanie zapowiedzieli jednak Snapdragona Wear 2100. To pierwszy SoC (System on a Chip) z nowej rodziny układów, która ma być tworzona z myślą o sprzęcie zakładanym na nadgarstki. Qualcomm pochwalił się, że nowe rozwiązanie jest o 30% mniejsze niż Snapdragon 400, dzięki czemu producenci będą mogli tworzyć jeszcze mniejsze i jeszcze cieńsze inteligentne zegarki.

Snapdragon Wear 2100
Snapdragon Wear 2100© qualcomm

Snapdragon Wear 2100 ma gwarantować mniejsze o 25% zużycie energii niż modele z serii 400. Możliwe jest to dzięki wykorzystaniu nowszych i mniej prądożernych modułów łączności (Wi-Fi, Bluetooth, 3G/LTE), a także obecności nowego sensor huba (koprocesora), który będzie zarządzał działaniem czujników i przetwarzał zbierane przez nie dane. Wear 2100 wykorzystuje grafikę Adreno 304 (wspiera OpenGL ES 3.0) - w przypadku zegarków i większości urządzeń noszonych mocniejszy GPU nie jest potrzebny.

Qualcomm pomyślał również o producentach, którym zależy na tworzeniu samodzielnych smartwatchy. Model 2100 dostępny będzie bowiem w dwóch dwóch wersjach - "przywiązanej" z modułami Wi-Fi i Bluetooth (zegarek będzie współpracował ze smartfonem), oraz "połączonej", która jest wyposażona dodatkowo w energooszczędny modem LTE. Druga opcja ma zapewnić możliwość prowadzenia rozmów z poziomu zegarka, a także bezpośredniego wysyłania wiadomości czy streamingu muzyki

LG będzie pierwsze

Amerykanie twierdzą, że nowy Snapdragon to świetne rozwiązanie dla wszystkich inteligentnych akcesoriów (zegarków, słuchawek czy gogli AR), a firmy już pracują nad wykorzystującymi go produktami. Większość zostanie wprowadzona w drugiej połowie tego roku, a pierwsze rozwiązanie ze Snapdragonem Wear 2100 pokazać ma LG, które jest ścisłym partnerem Qualcomma. Potwierdził to nawet David Yoon z LG Electronics, który zasugerował, że Koreańczycy nie poprzestaną jedynie na zegarkach.

Qualcomm nie spieszył się specjalnie z przygotowaniem układu dedykowanego inteligentnym urządzeniom noszonym - MediaTek swoje chipsety zapowiedział w ubiegłym roku. Mimo to rozwiązania amerykańskiej firmy już teraz wykorzystywane są w 65 różnych produktach noszonych, które dostępne są w 30 krajach. Kolejnych 50 urządzeń ma pojawić się w tym roku, a część (te tańsze) będzie wykorzystywać już gotowe rozwiązania ODM-ów.

Można spodziewać się, że Qualcommowi uda się zdominować (przynajmniej tymczasowo) segment układów dla urządzeń noszonych, a Snapdragon Wear 2100 będzie mózgiem większości inteligentnych zegarków (szczególnie tych z Android Wear), jakie pojawią się w 2016 roku.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)