Sony Ericsson Xperia arc - multimedia [wideo]

Sony Ericsson Xperia arc - multimedia [wideo]

SE Xperia arc
SE Xperia arc
Mateusz Żołyniak
05.04.2011 14:25, aktualizacja: 05.04.2011 16:25

O multimedialnej stronie Xperii arc miałem pisać dopiero w teście, ale podoba mi się tak bardzo, że postanowiłem poświęcić jej osobny wpis. Co takiego oferuje nowe cacko Sony Ericssona?

Muzyka

Xperia arc odtwarzacz muzyczny
Xperia arc odtwarzacz muzyczny

Użytecznym dodatkiem jest przycisk nieskończoności, dzięki któremu jednym kliknięciem można wyszukiwać na YouTube teledyski do aktualnie odtwarzanego utworu lub piosenki pokrewne.

Poniżej prezentacja autorskiego odtwarzacza Sony Ericssona:

Sony Ericsson Xperia arc - odtwarzacz audio

Odtwarzacz MP3 w arcu gra dobrze, a słuchawki dołączone do zestawu zadowolą większość użytkowników. Smartfon gra czysto, jego brzmienie jest przyjemne. Może bas jest nieco za bardzo podbity, ale z pewnością spodoba się to wielu użytkownikom. Pod względem odtwarzacza Xperia arc ustępuje Galaxy S Samsunga, ale spisuje się lepiej niż HTC Desire HD czy Motorola XT720.

W telefonie dostępne jest także radio FM. Działa ono po podłączeniu zestawu słuchawkowego, automatycznie wyszukuje dostępne stacje radiowe i ma bardzo ładny interfejs. UI składa się z pionowej belki, na której wyświetlane są stacje. Aktualnie słuchane radio zaznaczane jest suwakiem, na którym znajduje się przycisk umożliwiający dodawanie stacji do ulubionych i szybkie przechodzenie między nimi. Dodatkowy plus stanowi integracja z funkcją rozpoznawania muzyki. Dedykowany przycisk znajduje się u dołu ekranu, a po jego wciśnięciu automatycznie uruchamiany jest program TrackID, o którym napiszę nieco dalej.

Xperia arc Radio FM
Xperia arc Radio FM

Xperia arc oferuje ponadto dostęp do sklepu PlayNow, z którego użytkownicy mogą pobierać utwory i dzwonki bezpośrednio do pamięci telefonu. Niestety, nie ma w nim zbyt wiele albumów polskich wykonawców.

Wideo

Odtwarzacz wideo w Xperii arc prezentuje się bardzo dobrze. Jest on zintegrowany z galerią stworzoną przez Cooliris. UI ogranicza się do listy dostępnych w pamięci materiałów wideo (w formie miniatur) oraz paska przewijania i kontrolerów (Wstecz, Naprzód, Pauza) dostępnych podczas odtwarzania.

Odtwarzacz obsługuje większość popularnych formatów wideo, w tym: MP4, 3GP, niektóre AVI i MKV. Obsługuje on także filmy o maksymalnej rozdzielczości 720p. Ich odtwarzanie i przewijanie jest płynne, o czym możecie się przekonać, oglądając poniższe nagranie.

Sony Ericsson Xperia arc - odtwarzanie wideo w 720p i DivX

Standardowy odtwarzacz nie obsługuje napisów. Aby je odtwarzać, trzeba pobrać z Marketu alternatywną aplikacją, taką jak VPlayer czy RockPlayer.

Galeria

W Xperii arc wykorzystano wspomnianą już galerię firmy Cooliris, która stanowi obecnie standardową przeglądarkę multimediów w systemie Android (powyżej wersji 2.0). Program jest efektowny i prosty w obsłudze. Zdjęcia grupowane są według folderów, a dzięki multitouchowi można podglądać ich zawartość. Po wybraniu danego folderu fotki prezentowane są w formie ściany multimediów, która reaguje na ruchy telefonu. Zdjęcia można powiększać/zmniejszać dzięki pinch to zoom, które w Xperii arc działa bardzo płynnie.

Xperia arc Galeria
Xperia arc Galeria

Program ma też wbudowaną funkcję udostępniania, dzięki której można szybko wysyłać zdjęcia na popularne portale społeczne, dodawać je jako załączniki do wiadomości e-mail, wysyłać na DropBoxa/Evernote czy przez Bluetooth. W programie jest również prosty edytor zdjęć, który pozwala je obracać, przycinać lub ustawiać jako tapetę lub zdjęcie kontaktowe.

HDMI i DLNA

Filmy i zdjęcia zrobione Xperią arc można bez najmniejszych problemów oglądać na telewizorze. Model został wyposażony bowiem w port HDMI - to duży plus urządzenia i wciąż rzadkość w telefonach z Androidem. W zestawie (wraz z telefonami dostępnymi w wolnej sprzedaży) dostępna jest dodatkowo przejściówka z micro-HDMI na zwykłe HDMI.

Xperia arc Serwer multimedialny
Xperia arc Serwer multimedialny

Producent nie zapomniał o wsparciu dla DLNA, które zdobywa coraz większą popularność. Obsługa tego standardu łączności odbywa się za pomocą dedykowanego programu Serwer multimediów, który umożliwia zamianę smartfona w serwer udostępniający pliki do telewizora lub sieciowego odtwarzacza. DLNA pozwala także odtwarzać pliki znajdujące się na domowym serwerze multimedialnym w telefonie.

Funkcje dodatkowe

Uzupełnieniem funkcji multimedialnych arca jest TrackID. Dobrze wszystkim znany program SE służy do rozpoznawania utworów muzycznych z zewnętrznych głośników (a także radia FM w telefonie). Bez problemu radzi sobie z większością zagranicznych utworów, ale polskie piosenki (poza najbardziej znanymi) najczęściej okazują się dla niego za trudne. W programie jest także historia wyszukiwania.

Xperia arc TrackID
Xperia arc TrackID

Xperia arc w standardzie jest wyposażona w program Menedżer LiveWare. Służy on do zarządzania akcesoriami i automatycznie wyszukuje oprogramowanie potrzebne do ich obsługi. Dzięki menedżerowi LiveWare można przypisywać aplikacje, które będą automatycznie uruchamiane po podłączeniu konkretnego akcesorium, jak np. zestaw słuchawkowy czy słuchawka Bluetooth. Za pomocą LiveWare można zarządzać także ekranikiem LiveView.

Xperia arc LiveWare
Xperia arc LiveWare

Nie zabrakło także dedykowanej aplikacji do odtwarzania filmików z serwisu YouTube. Działa ona poprawnie i jest sprzężona z przyciskiem nieskończoności w odtwarzaczu muzycznym.

Podsumowanie

Xperia arc to model, który bardzo pozytywnie mnie zaskoczył pod względem obsługi multimediów. Pod tym kątem smartfon prezentuje się o niebo lepiej od Xperii X10 i widać, że Sony Ericsson kładzie duży nacisk na multimedialną stronę nowych Androidów.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)