Sony Ericsson Xperia arc - test cz. 2 [oprogramowanie]

Sony Ericsson Xperia arc - test cz. 2 [oprogramowanie]

SE Xperia arc - multimedia
SE Xperia arc - multimedia
Mateusz Żołyniak
01.06.2011 08:01, aktualizacja: 01.06.2011 10:01

Prezentowałem już stronę sprzętową Sony Ericssona Xperia arc. Teraz czas przyjrzeć się bliżej oprogramowaniu nowego smartfona japońsko-szwedzkiej firmy.

Xperia arc opiera się na Androidzie 2.3 Gingerbread, a jej sercem jest układ Qualcomm QSD8255 o taktowaniu 1 GHz (GPU Adreno 205). Wykorzystuje również autorską nakładkę Sony Ericssona o nazwie UXP.

Ogólnie Xperia arc działa poprawnie. Szybkość działania systemu i interfejsu są dobre, a aplikacje uruchamiają się bez opóźnień. Nie ma także większych problemów ze stabilnością interfejsu i autorskimi widżetami SE. Niestety, po odpaleniu większej liczby programów zaczynają pojawiać się schodki. Podczas testów kilku różnych modeli arca często zdarzało się, że interfejs łapał lekkie, kilkusekundowe zadyszki. Aplikacje zawieszały się na chwilę, a nawet pojawiał się komunikat systemowy o konieczności wymuszenia zakończenia danego procesu. Problem najczęściej pojawiał się podczas korzystania z widżetu Timescape, który próbował się automatycznie aktualizować, oraz wymagających aplikacji pożerających duże ilości pamięci RAM, jak Firefox.

Co ciekawe, Xperia arc świetnie radzi sobie z grami 3D, które w większości są obecnie zoptymalizowane pod układy z rodziny Snapdragon. Pod tym względem nie wypada ona gorzej niż Samsung Galaxy S czy HTC Desire HD. Nawet najnowsze tytuły 3D działają płynnie, a drobne przycięcia pojawiają się sporadycznie. Często jednak po wyłączeniu gry przez chwilę interfejs UXP odpowiada z lekkim opóźnieniem, a zamiast ikon aplikacji na pulpicie pojawiają się przezroczyste kwadraty.

Poprawę działania interfejsu UXP przyniosła ostatnia aktualizacja oprogramowania. Dzięki niej interfejs SE działa płynniej, a program Timescape nie obciąża już tak bardzo Xperii arc podczas synchronizacji. Problemy z chwilowym brakiem odpowiedzi wciąż występują, ale znacznie rzadziej. Kolejna aktualizacja powinna je całkowicie wyeliminować.

Interfejs UXP

Kluczowym dodatkiem w Xperii arc jest nowy, autorski interfejs Sony Ericssona. UXP to zmodyfikowana wersja nakładki zastosowanej w Xperii X10, która wprowadza kilka unikalnych funkcji. Jest on złożony z pięciu pulpitów, na których można umieszczać skróty, foldery i widżety (w tym te przygotowane przez Sony Ericssona) oraz docka z najczęściej używanymi aplikacjami i skrótem do menu. Ci ciekawe, w docku można umieszczać nie tylko skróty (które dodaje się identycznie, jak na pulpit), ale także folder z pokrewnymi aplikacjami.

Xperia arc ekran główny
Xperia arc ekran główny

Drobnym zmianom kosmetycznym uległ ekran blokady. W porównaniu do X10 zrezygnowano z półkolistego suwaka, który zastąpiono tradycyjnym, płaskim umieszczonym u dołu ekranu. Jego przesunięcie w prawo odblokowuje ekran, a ruch w lewo umożliwia szybkie wyciszenie telefonu tak, jak ma to miejsce w standardowym UI Androida.

Xperia arc menu z aplikacjami
Xperia arc menu z aplikacjami

Dużym modyfikacjom poddano za to menu z aplikacjami. Jest ono teraz wyświetlane w formie kart z aplikacjami (16 programów na stronę). Kolejność aplikacji w menu można modyfikować na dwa sposoby. Ręcznie po wciśnięciu przycisku edycji (w prawym dolnym rogu ekranu) lub automatycznie według najczęściej używanych, ostatnio zainstalowanych bądź ułożonych alfabetycznie.

Xperia arc omówienie
Xperia arc omówienie

Ostatnią ważna zmianą w UI jest dodanie funkcji "Omówienie", która jest odpowiednikiem HTC Leap. Dzięki niej na ekranie pojawiają się wszystkie aktywne widżety, a kliknięcie w dowolny spowoduje przeniesienie na odpowiedni ekran. Rozwiązanie to jest ciekawe głównie ze względu na fakt, że widżety w Omówieniu są czytelne, czego nie można powiedzieć o HTC Leap (miniaturki ekranów). Co ważniejsze widać, że firma Sony Ericsson nie kopiuje bezmyślnie rozwiązań HTC (jak Samsung czy LG) i sama potrafi wymyślić przydatne rozwiązania.

Ręczne edytowanie ikon w menu
Ręczne edytowanie ikon w menu

W porównaniu do standardowego Androida większym zmianom nie uległ panel powiadomień. Producent nie zdecydował się na dodanie przycisków umożliwiających szybkim zarządzaniem modułami łączności bezprzewodowej, jak uczynili to Samsung, HTC i LG, a jedynie dodano kontroler odtwarzacza (dostępny po uruchomieniu programu).

Automatyczna segregacja menu
Automatyczna segregacja menu

Zmiany w interfejsie dotyczą również ikon i wyglądu standardowych aplikacji, jak: dialer, kalendarz, program do obsługi wiadomości/poczty czy książka adresowej. Dzięki nim wszystkie programy firmowe pasują idealnie do interfejsu UXP.

Dodatki Sony Ericssona

Poza nakładką UXP Sony Ericsson w nowych Androidach wprowadził szereg nowych widżetów i aplikacji. Zacznę od widżetów, chociaż w tym kontekście SE nie wysiliło się za bardzo. W porównaniu do HTC, Samsung czy LG, w Xperii arc można znaleźć tylko kilka autorskich appletów. Najważniejsze z nich to:

  • Odkrywanie multimediów, czyli skrót wyświetlający polecane filmiki z nowej usługi Sony Ericssona,
  • Odtwarzacz muzyki, ładny kontroler odtwarzacza z miniaturką okładki albumu,
  • Przełącznik stanu, służący do szybkiego zarządzania modułami łączności bezprzewodowej (GPS, WiFi, 3G, Bluetooth), profilem dźwięku, trybem samolotowym i danymi w roamingu. Dodatkowo wyświetlany jest szczegółowy stan naładowania baterii,
  • Skróty do multimediów, prosty widzęt ze skrótami do galerii, odtwarzacza audio i playera wideo,
  • TrackID, pozwalający z poziomu pulpitu uruchamiać rozpoznawanie muzyki,
  • Widżet Timescape, wyświetlają informacje z konkretnego źródła w Timescape (Facebook, Twitter, SMS-y, emaile),
  • Zdjęcia i filmy wideo, czyli karuzela z ostatnio dodanymi filmikami lub zrobionymi zdjęciami,
  • Trzy zegary, w tym dwa cyfrowe i analogowy.
Xperia arc - widżety SE
Xperia arc - widżety SE

Poza wspomnianymi widżetami, które cechują się dużym dopracowaniem, w Xperii arc można znaleźć także kilka bardzo przydatnych programów Sony Ericssona. Pierwszym z nich jest Synchronizacja danych, która umożliwia tworzenie kopii zapasowych ustawień (i najważniejszych plików) w usłudze japońsko-szwedzkiego producenta. Ważnymi multimedialnymi dodatkami są: Serwer multimediów, który służy do obsługi łączności DLNA oraz Menadżer LiveWare, który służy do zarządzania akcesoriami Sony Ericssona, jak bezprzewodowe słuchawki.

Serwer multimediów
Serwer multimediów

Z kolei Postcard służy do robienia wakacyjnych pocztówek, które potem można udostępniać znajomym. Nie zabrakło także dobrze wszystkim znanej aplikacji Wiadomości i pogoda oraz rozbudowanego komunikatora Hanashi, który nie jest zbyt popularny w naszym kraju.

PlayNOW
PlayNOW

Dodatkowe aplikacje (m.in. Creatouch znane z Xperii X10) i treści można pobierać ze sklepu PlayNow. Dostępne, są tam różne aplikacje, dzwonki, filmiki i pliki muzyczne.

Dodatkowo po aktualizacji oprogramowania w telefonie pojawił się program o nazwie Odkrywanie multimediów, który jest ściśle połączony z kontem na Facebooku. Aplikacja wyświetla listę ostatnio dodanych utworów/filmików przez znajomych na Facebooku. Po kliknięciu w wybraną pozycję pojawia się informacja o publikacji filmiku, osobach, które go polecają i komentarzach. Dodatkowo, po kliknięciu na znaczek "play" obok tytułu filmik/piosenka zostanie automatycznie odtworzona (jeżeli pochodzi z YouTube zostanie odtworzona w dedykowanej aplikacji), a u dołu znajduje się pole, w którym można dodać własny komentarz do danego pliku.

Aparat

Aparatowi w Xperii arc poświęciłem już osobny wpis (link poniżej), w którym mogliście porównać go z tym z Nokii N8. Dlatego nie będę rozpisywał się teraz nad jego możliwościami.

Aparat 8 Mpix z martycą CMOS Exmor R, który oferuje arc, to bezsprzecznie jeden z najlepszych aparatów dostępnych w telefonach komórkowych. Oferuje on dobre odwzorowanie kolorów, świetny poziom ostrości i bardzo szczegółowe zdjęcie. Dodatkowo, matryca Exmor R świetnie sprawdza się podczas robienia zdjęć w warunkach gorszego oświetlenia - są one jaśniejsze niż na konkurencyjnych telefonach, a przy tym charakteryzują się mało ilością szumów. Niestety, podbicie kolorów jest często widoczne na zdjęciach robionych w słoneczny dzień, a barwy są nieco przekłamane. Podsumowując, Xperia arc pod względem oferowanego aparatu ustępuje Nokii N8, ale jest to najlepszy fotograficzny Android na rynku.

Aparat w Xperii arc równie dobrze radzi sobie z nagrywaniem materiału wideo. Smartfon może rejestrować materiał w rozdzielczości HD 720p z szybkością 30 klatek na sekundę. Jego jakość jest naprawdę dobra - dobre odwzorowanie kolorów i niezły poziom szczegółów. Na uwagę zasługuje także dobry poziom jasności podczas nagrywania w warunkach słabego oświetlenia. Filmiki (wraz z porównaniem nagrań z Nokii N8, Samsunga Wave i Desire HD) możecie znaleźć w osobnym wpisie na naszym blogu (link powyżej).

Multimedia

Multimedialnej stronie Xperii arc również poświęciłem już osobny wpis (link poniżej), ale jeszcze krótko podsumuję możliwości smartfona japońsko-szwedzkiej firmy. Model oferuje świetnie wyglądający odtwarzacz odtwarzacz audio. Gra on naprawdę nieźle, ale jest nieco przebasowany (testowane na Koss Porta Pro 25th Anniversary). Średnie i niskie tony są wyrównane, a dźwięk jest głęboki. Dodatkowo, dołączone do zestawu słuchawki Sony Ericsson MH601 z Xperią arc grają bardzo dobrze i z pewnością zadowolą większość użytkowników. Sam odtwarzacz oferuje kilka interesujacych funkcji, w tym korektor oraz funkcję odszukiwania powiązanych utworów na YouTube (przycisk nieskończoności).

Xperia arc w standardzie została wyposażona w prosty odtwarzacz wideo zintegrowany z galerią Cooliris, który umożliwia oglądanie wideo w maksymalnej rozdzielczości 720p. Obsługuje on formaty MPEG4 i 3GP oraz niektóre filmiki w AVI i MKV. Standardowy odtwarzacz nie obsługuje jednak napisów i formatu DivX/XviD. Aby je odtwarzać, trzeba pobrać z Marketu alternatywną aplikacją, taką jak VPlayer, QQ Player czy RockPlayer.

Galeria Cooliris
Galeria Cooliris

Galeria Cooliris jest obecnie standardem w większości Androidów. Oferuje ona świetny trójwymiarowy interfejs, który reaguje na ruchy telefonu. Zdjęcia wyświetlane są w formie stosów, które można podglądać za pomocą odpowiedniego gestu multitouch. W programie Cooliris nie zabrakło także funkcji udostępniania plików i prostego edytora, który umożliwia obracanie i przycinanie fotek.

Radio FM
Radio FM

W modelu dostępne jest radio FM z RDS, który automatycznie wyszukuje dostępne stacje i umożliwia dodawanie wybranych do ulubionych (wystarczy kliknąć gwiazdkę na suwaku). Niestety, program został nieco źle zaprojektowany. Wyświetla on belkę na ekranie, na którym zaznaczone są automatycznie odszukane stacje radiowe. Długość suwaka sprawia, że szybkie przeglądanie stacji lub odszukiwanie ręczne ulubionych rozgłośni jest bardzo utrudnione. Wadę tę całkowicie niweluje dodanie obsługi TrackID do radia, dzięki temu możliwe jest szybkie rozpoznawanie aktualnie puszczanych w radio utworów.

Menadżer LiveWare
Menadżer LiveWare

Dodatkowo Xperię wyposażono we wspomniany program Menadżer LiveWare, który służy do obsługi dodatkowych akcesoriów, jak słuchawki Bluetooth czy zestawy słuchawkowe. Nie zabrakło także portu HDMI i DLNA, które umożliwiają transmisję do TV plików multimedialnych (zdjęć, muzyki i filmików w jakości 720p). Dodatkowo po podłączeniu do telewizora poprzez HDMI na dużym ekranie wyświetlana jest cały interfejs Xperii arc.

TrackID
TrackID

Inne dodatki to wspomniany już program TrackID, który służy do rozpoznawania muzyki, sklep PlayNow, w którym można znaleźć treści multimedialne, dodane po aktualizacji Odkrywanie multimediów, oraz dedykowany player YouTube, który służy do obsługi filmików z tego popularnego serwisu.

Internet

4,2-calowy ekran, nowa wersja Androida 2.3 z pełnym wsparciem dla Flash Playera i szybki procesor mają zapewnić użytkownikom Xperii arc, wygodne korzystanie z internetu w telefonie. Standardowa przeglądarka Androida działa bardzo sprawnie - strony renderowane są szybko, a przybliżanie/oddalanie jest płynne. Na uwagę zasługuje świetna obsługa filmików we Flashu na stronach internetowych. Można je oglądać bez najmniejszych przycięć nawet w rozdzielczości 720p.

Przeglądarka internetowa
Przeglądarka internetowa

Aplikacja całkiem nieźle radzi sobie z wieloma otwartymi w tle stronami - jedyne oznaki to nieco mniej płynne przewijanie stron WWW oraz nagrzana tylna część obudowy smartfona. Program obsługuje również multitouch, który można wykorzystać do przybliżania/oddalania stron WWW. Można także korzystać z ekranowych przycisków lub dwukliku, po którym są one od razu dopasowywane do wielkości ekranu.

Przeglądarka internetowa Xperia arc
Przeglądarka internetowa Xperia arc

Użytkownicy mogą korzystać także z alternatywnych przeglądarek, jak Dolphin Browser HD, SkyFire czy Opera Mobile. Działają one dobrze, ale moim zdaniem (o ile nie korzystacie z rozszerzeń, a zależy Wam na szybkości) przegrywają one ze standardową przeglądarką Google. Niestety, mobilny FireFox nie działa na Xperii arc, co jest spowodowane dużą zasobożernością. Co więcej, próby korzystania z przeglądarki Mozilli kończyły się chwilowym zawieszaniem systemu i koniecznością wymuszenia zamknięcia programu.

Portale społeczne

Na koniec wspomnę jeszcze o obsłudze portali społecznościowych w Xperii arc. Służy do tego program Timescape znany już z Xperii X10. Agreguje on dane z portali społecznych Facebook i Twitter, wiadomości SMS, emaile oraz historię połączeń. Informacje te prezentowane są w formie kafelków w karuzeli. Są one ułożone od najnowszych do najstarszych, a kliknięcie na dany prezentuje wpis znajomych lub wiadomość. Całość po aktualizacji działa bardzo sprawnie i pozwala w szybki sposób sprawdzać najnowsze wydarzenia z poziomu jednej aplikacji.

Timescape
Timescape

Dodatkowym atutem aplikacji jest przejrzysty widżet, z poziomu którego można szybko dodawać wpisy lub aktualizować status. W telefonie dostępna jest również standardowa aplikacja do obsługi Facebooka. Jej zaletą jest szybki dostęp do wiadomości, wydarzeń i czatu FIM, które nie są dostępne z poziomu Timescape.

Podsumowanie

Sony Ericsson Xperia arc to bezsprzecznie jeden z najlepszych Androidów na rynku. Największymi zaletami tego modelu nie jest jednak wydajny procesor czy 1 GB pamięci RAM, a bardzo dobry ekran Reality Display z Bravia Engine, świetny aparat z matrycą Exmor R oraz rewelacyjny wygląd. Do tego jest to jeden z najlepszych multimedialnych androidów na rynku, który oferuje wiele niedostępnych w innych modelach funkcji. Arc oferuje również rozbudowane funkcje społecznościowe, które umożliwiają w łatwy sposób dzielić się wiadomościami i treściami multimedialnymi ze znajomymi.

Xperia arc nie jest może konkurencją dla najnowszych dwurdzeniowców, jak Samsung Galaxy S II, HTC Sensation czy LG Swift 2, ale to solidny model, który pokazuje, że można zrobić dobrego smartfona bez walki na cyferki. Warto zaznaczyć także, że firma Sony Ericsson bardzo dba o nowe modele, a problemy których doświadczyłem na początku testów zostały niemal całkowicie wyeliminowane przez aktualizację oprogramowania.

Plusy:

[plus] świetny i oryginalny wygląd,

[plus] ekran Reality Display z Bravia Engine Mobile

[plus] aparat 8 Mpix z matrycą Exmor R

[plus] bardzo doba jakość filmików w 720p

[plus] HD Voice

[plus] rozbudowane funkcje multimedialne (galeria Cooliris, TrackID)

[plus] dobry odtwarzacz audio

[plus] HDMi i DLNA

[plus] funkcje społecznościowe interfejsu UXP (Timescape)

[plus] przeglądarka internetowa z obsługą Flasha

Minusy:

[minus] chwilowe spowolnienia systemu

[minus] jakość wykonania mogłaby być lepsza

[minus] nadmiernie grzejąca się tylna część smartfona

[minus] brak obsługi DivX w standardzie

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)