Sony Ericsson Xperia arc wspiera system satelitarny GLONASS

Sony Ericsson Xperia arc z obsługą GLONASS
Sony Ericsson Xperia arc z obsługą GLONASS
Tomasz Hamryszak

14.09.2011 08:05, aktual.: 14.09.2011 10:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pierwszym telefonem obsługujący rosyjski GLONASS był zaprezentowany w maju tego roku ZTE MTS 945. Wygląda na to, że nie tylko chiński smartfon pozwoli na jednoczesną obsługę dwóch systemów satelitarnych.

Wiele wskazuje na to, że obsługa GLONASS trafi także do Sony Ericssona Xperia arc. Wszystko za sprawą chipsetu Qualcomm Snapdragon MSM7x30, który zastosowano także we wspomnianym ZTE. Wsparcie dla dodatkowego systemu satelitarnego zostanie uruchomione wraz z kolejną aktualizacją smartfona, która według producenta zostanie wdrożona na przestrzeni najbliższych tygodni.

GLONASS (ros. Globalnaja Nawigacionnaja Sputnikowaja Sistiema) to rosyjski system satelitarny uruchomiony w 1976 roku, funkcjonujący na tej samej zasadzie co popularny GPS. System pokrywa obecnie swoim zasięgiem niemal całą kulę ziemską. Rosja jeszcze w tym roku planuje uruchomienie kolejnych satelitów, dzięki czemu GLONASS uzyska pełne pokrycie globu.

Chipset Qualcomm Snapdragon MSM7x30 pozwala na jednoczesne połączenie z GPS-em oraz GLONASS. Pierwsze testy oraz prezentacja technologii odbyły się w cieśninie Bosfor i zakończyły się pełnym sukcesem. Ustalanie położenia za pomocą dwóch systemów pozwoli na zmniejszenie marginesu błędu do 3 metrów, a dodatkowo usprawni połączenie w trudno dostępnych miejscach.

Wspomniany chipset jest stosowany w pozostałych urządzeniach z serii Xperia (neo, pro, PLAY) i istnieje duże prawdopodobieństwo, że również te smartfony otrzymają pełne wsparcie dla GLONASS.

Źródło: Telepolis

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)