Sony Ericsson Xperia PLAY - test cz. 2 [oprogramowanie]

Czas na drugą część testu Xperii PLAY. Dotyczy ona oprogramowania pierwszego Androida dedykowanego komórkowym graczom.

Xperia PLAY
Xperia PLAY
Mateusz Żołyniak

30.06.2011 | aktual.: 30.06.2011 23:00

Po testach Xperii arc miałem obawy, że Xperia PLAY także może mieć problemy z wydajnością. Na szczęście, były one bezpodstawne. Xperia PLAY została wyposażona w jednordzeniowy układ Qualcomm Snapdragon QSD8255 o taktowaniu 1 GHz z GPU Adreno 205 i 512 MB pamięci RAM. Nad jej pracą czuwa Android 2.3 Gingerbread z autorską nakładką UXP.

Xperia PLAY - Quadrant
Xperia PLAY - Quadrant

Telefon działa szybko i sprawnie, a problemy z nakładką Sony Ericssona (z Xperii arc) praktycznie nie występują. Pod względem wydajności plasuje się on na poziomie Samsunga Galaxy S I9000 i HTC Desire HD. W popularnych benchmarkach Xperia PLAY osiąga podobne wyniki: około 1200-1350 punktów w Quadrant i 59.4 FPS w Neocore, które mierzy wydajność układu graficznego. W porównaniu z najnowszymi Androidami, takimi jak: Galaxy S II, HTC Sensation czy LG Swift 2X, osiągi nowej Xperii nie powalają. Nie oznacza to jednak, że najnowsze gry 3D czy aplikacje nie działają płynnie.

Xperia PLAY - Neocore
Xperia PLAY - Neocore

Dzięki wydajnemu układowi i dobrej optymalizacji nowego Androida 2.3 Gingerbread pod kątem gier Xperia PLAY świetnie radzi sobie z tytułami, które pojawiają się obecnie w Android Markecie. Co więcej, wszystkie nowe gry 3D są optymalizowane pod PSP-phone'a Sony Ericssona. Dotyczy to zarówno obsługi wbudowanego gamepada, jak i układu graficznego Adreno 205 (Snapdragon Gaming Pack). Nawet takie tytuły jak Dungeon Defenders (na silniku Unreal Engine) na Xperii PLAY działają płynnie i bez lagów.

Interfejs UXP

Xperia PLAY wykorzystuje interfejs UXP. W drugiej części testu Xperii arc szczegółowo opisałem autorską nakładkę Sony Ericssona oraz dodatkowe widżety i programy przygotowane przez producenta. Interfejs Xperii PLAY nie różni się od nakładki z arca. Oferuje nowy wygląd ekranu blokady, pięć ekranów głównych, na których można umieszczać autorskie widżety, funkcję Omówienie, która daje szybki podgląd aktywnych widżetów czy nowe menu z aplikacjami w formie kart. UXP to także autorskie programy i zamienniki standardowych aplikacji, których wygląd jest idealnie dopasowany nakładki.

PlayStation pocket
PlayStation pocket

Ponieważ opisałem już interfejs użytkownika, skupię się jedynie na nowościach, które zostały przygotowane z myślą o pierwszym smartfonie-konsoli. Pierwszą z nich jest aplikacja PlayStation pocket. Zapewnia ona dostęp do wielu znanych tytułów gier dla pierwszej generacji konsoli PlayStation, takich jak: MediEvil, Destruction Derby, Syphon Filter, Jet Rider czy Crash Bandicoot. Grafika w tych grach może nie jest zachwycająca, ale fani PSOne z pewnością mile je wspominają. Po pobraniu aplikacji z platformy jej ikonka pojawi się w menu. Do aplikacji został także dodany widżet, który można umieścić na pulpicie i szybko uruchamiać wybrane gry.

Xperia PLAY
Xperia PLAY

Kolejną aplikacją dedykowaną smartfonowi jest Xperia PLAY. Uruchamia się ona automatycznie po wysunięciu gamepada i umożliwia szybki wybór zainstalowanych dedykowanych gier. Lista obejmuje wyłącznie tytuły zoptymalizowane pod gamepada. Po kliknięciu przycisku Więcej gier wyświetla się lista wszystkich gier obsługujących pada nowej Xperii. Po wyborze tytułu użytkownicy zostaną odesłani do Marketu lub sklepów producentów (Gameloft czy EA). Z programem połączona jest także funkcja Pobierz gry, dzięki której użytkownicy zyskują dostęp do promowanych tytułów dla Xperii PLAY.

Xperia PLAY
Xperia PLAY

Aktualizacja Xperii PLAY wniosła na pokład aplikację Odkrywanie multimediów. Jest ona ściśle połączona z kontem na Facebooku i wyświetla listę ostatnio dodanych przez znajomych utworów/filmików. Po wybraniu któregoś z nich pojawiają się informacje o nim, osobach, które go polecają i komentarzach. Po kliknięciu na znaczek play obok tytułu filmik lub piosenka zostaną automatycznie odtworzone (jeżeli pochodzą z YouTube, są odtwarzane w dedykowanej aplikacji).

Multimedia

Odtwarzacz audio i korektor
Odtwarzacz audio i korektor

Xperia PLAY (podobnie jak arc) została wyposażona w bardzo dobry odtwarzacz audio. Poza świetnym wyglądem i prostym zarządzaniem biblioteką utworów oferuje on naprawę wysoką jakość dźwięku. Ten ostatni jest głęboki, a średnie i wysokie tony mają dobry, wyrównany poziom (testowane na Sennheiser PX100 i Koss Porta Pro 25th Anniversary). Bas jest może nieco zbyt mocny, ale mnie to nie przeszkadza. Player ma także wbudowany korektor z gotowymi wzorcami, dzięki któremu dźwięk można dopasować do własnych preferencji.

Dobrze spisują się głośniki stereo. Grają głośno i czysto, co z pewnością docenią użytkownicy, grając w najnowsze tytuły 3D (EA czy Gameloftu) z dobrą oprawą dźwiękową. Jedyna ich wada to źle wyprofilowany wylot w obudowie, przez co przy dużej głośności dźwięk jest nieco przytłumiony. Dołączone do zestawu słuchawki (model Sony Ericsson MH610) zadowolą z pewnością większość użytkowników, ponieważ z Xperią PLAY grają one bardzo dobrze. Zapewniają czysty dźwięk i niezły poziom basu.

Xperia PLAY - galeria
Xperia PLAY - galeria

Dostępna jest także galeria stworzona przez firmę Cooliris, wykorzystywana w większości Androidów jako standardowa przeglądarka zdjęć i filmów. Program obsługuje filmy w jakości HD (720p) w formatach 3GP, MP4 i niektórych AVI. Działają one bez przycięć, a przewijanie jest płynne. Aby oglądać filmy w DivX, należy skorzystać z dedykowanego playera, których nie brakuje w Markecie (np. QQ Player, RockPlayer, VPlayer).

Xperia PLAY - galeria
Xperia PLAY - galeria

Galeria w Xperii PLAY obsługuje także pliki graficzne i zdjęcia, które ułożone są w stosy według katalogów. Zdjęcia da się przybliżać/oddalać za pomocą wielodotyku, który można także wykorzystywać do szybkiego podglądu zawartości danego katalogu. W programie nie zabrakło funkcji udostępniania zdjęć, pokazu slajdów oraz prostego edytora, który pozwala na przycinanie i obracanie zdjęć.

Xperia PLAY - Serwer multimediów i Menadżer LiveWare
Xperia PLAY - Serwer multimediów i Menadżer LiveWare

Xperia PLAY jest wyposażona w aplikację TrackID, która służy do rozpoznawania utworów muzycznych, Menadżer LiveWare (do zarządzania akcesoriami muzycznymi), dedykowany odtwarzacz filmików z YouTube oraz klienta DLNA, czyli Serwer multimediów. Za jego pomocą można transmitować do telewizora lub domowej sieci filmiki, zdjęcia i muzykę. Więcej na ten temat wymienionych programów dowiecie się z drugiej części testu Xperii arc.

Aparat

Xperia PLAY nie ma na pokładzie aparatu wykorzystującego matrycę Exmor R, którą zastosowano w Xperii arc. Nie oznacza to jednak, że robi słabe zdjęcia. Wbudowany aparat o matrycy 5 Mpix jest wspierany przez pojedynczą diodową lampę błyskową i umożliwia nagrywanie w jakości 720p. W warunkach dobrego oświetlenia zdjęcia wychodzą bardzo przyzwoite. Kolory na fotkach są żywe i dobrze odwzorowane, a kontrast wysoki. Mimo że nie jest to poziom Xperii arc czy Samsunga Galaxy S II, nie można także narzekać na ostrość zdjęć czy poziom szczegółów.

Xperia PLAY - interfejs aparatu
Xperia PLAY - interfejs aparatu

Smartfon całkiem nieźle radzi sobie z robieniem zdjęć w warunkach gorszego oświetlenia, w czym pomaga znacząco mocna dioda doświetlająca. Fotki są ostre, a szumy niezbyt widoczne. Dużym plusem aparatu w Xperii PLAY jest tryb makro, który działa już z odległości około 5-6 cm.

W korzystaniu z aparatu w Xperii PLAY pomaga uproszczony interfejs. Składa się prostego przełącznika trybu aparatu/kamery, ekranowego spustu, skrótu do galerii z widokiem ostatnio zrobionego zdjęcia i przycisków funkcyjnych. Pod nimi ukryte są zaawansowane ustawienia lampy błyskowe, ekspozycji, balansu bieli, ekspozycji czy trybu scenerii (np. akcja, noc, śnieg, plaża). Całość jest bardzo prosta w obsłudze, a wszystkie ustawienia są dostępne z poziomu ekranu głównego aparatu, bez konieczności wchodzenia do osobnych ustawień.

Poniżej galeria przykładowych zdjęć zrobionych Xperią PLAY:

Xperia PLAY zdjęcie #1
Xperia PLAY zdjęcie #1
Xperia PLAY zdjęcie #2
Xperia PLAY zdjęcie #2
Xperia PLAY zdjęcie #3
Xperia PLAY zdjęcie #3
Xperia PLAY zdjęcie #4
Xperia PLAY zdjęcie #4
Xperia PLAY zdjęcie #5
Xperia PLAY zdjęcie #5
Xperia PLAY zdjęcie #6
Xperia PLAY zdjęcie #6

Smartfon umożliwia także nagrywanie wideo w jakości 720p z szybkością 30 klatek na sekundę. Jakość filmów jest bardzo dobra (niezłe odwzorowanie kolorów i płynność), ale pod względem ostrości ustępują one tym nakręconym za pomocą Xperii arc. Xperia PLAY to telefon dla graczy, a nie komórka fotograficzna, ale i tak jej aparat bije na głowę większość aparatów w telefonach z Androidem. Dobre jakościowo zdjęcia to istotna zaleta pierwszego telefonu-konsoli Sony Ericssona.

Internet i portale społeczne

W modelu zastosowaną standardową przeglądarkę internetową Androida (oparta na silniku WebKit), która w pełni wspiera Adobe Flash Playera. Na Xperii strony są renderowane szybko, a problemy nie pojawiają się nawet podczas odtwarzania filmików na YouTube w jakości 720p wprost ze strony internetowej. Dzięki temu na 4-calowym ekranie wygodnie i szybko można przeglądać strony WWW.

Kolejnym atutem jest duża stabilność przeglądarki, która w przeciwieństwie do tej z arca ani razu nie zawiesiła się podczas podczas testów. Użytkownicy mogą także korzystać z alternatywnych przeglądarek pod Androida, takich jak: SkyFire 3.0, Opera Mobile, Miren Browser czy Dolphine Browser HD. Kłopoty sprawia jedynie mobilna wersja Firefoxa, która jest słabo zoptymalizowana i obciąża smartfona - występują częste problemy ze stabilnością, program się zawiesza.

Xperia PLAY - Timescape
Xperia PLAY - Timescape

Podobnie jak Xperia arc smartfon został wyposażony w program Timescape. Służy on do segregowania wpisów znajomych z portali społecznych Facebook i Twitter, wiadomości SMS, e-maili oraz historii połączeń. Informacje te prezentowane są w formie kafelków w karuzeli, identycznie jak w Xperii X10. Są one ułożone od najnowszych do najstarszych, a kliknięcie któregoś skutkuje wyświetleniem wpisu lub wiadomości. W Xperii PLAY jest również standardowa aplikacja Facebook, która daje dostęp do czatu FIM, galerii znajomych czy wiadomości, których nie można zobaczyć z poziomu Timescape.

GPS i nawigacja

Sony Ericsson zrezygnował w nowych smartfonach (Xperia PLAY i Xperia arc) z instalacji próbnej wersji nawigacji Wisepilot. Użytkownicy mogą korzystać w standardzie z Map Google, ale program w Polsce nie wspiera jeszcze funkcji nawigacji. Odpowiednie aplikacje można oczywiście pobrać z Android Marketu. Na Xperii PLAY działają bez problemów zarówno programy offline, np. MobileNavigator Navigony czy Sygic Mobile Maps, jak i nawigacje online - NaviExpert.

Podsumowanie

Sony Ericsson Xperia PLAY to obecnie najlepszy smartfon dla graczy dostępny na rynku. Nie ma on może specyfikacji porównywalnej z najnowszymi Androidami, takimi jak Galaxy S II, Swift 2X czy HTC Sensation, ale oferuje genialny gamepad, dzięki któremu rozgrywka jest przyjemna i dużo wygodniejsza. Kolejny atut urządzenia to dostępność gier na wyłączność. Nie zagrają w nie użytkownicy innych Androidów, a standardowe tytuły z wyprzedzeniem trafiają do Xperii PLAY. Smartfon ma także rozbudowane funkcje multimedialne i wygodną obsługę portali społecznościowych. Szkoda, że nie został wyposażony w port HDMI, który umożliwiłby granie na dużym ekranie.

Plusy:

[plus] wbudowany gamepad

[plus] dostępność gier na wyłączność

[plus] obsługa legendarnych tytułów z PSOne

[plus] dobrej jakości ekran

[plus] bardzo dobry aparat

[plus] rozbudowane funkcje multimedialne

[plus] interfejs UXP z rozbudowanymi funkcjami społecznymi

[plus] HD Voice

[plus] przeglądarka z obsługą Flasha

Minusy:

[minus] obudowa z błyszczącego plastiku (łatwo się ściera)

[minus] brak port HDMI

[minus] brak radia FM

[minus] wysoka cena

[minus] brak obsługi DivX w standardzie

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)