Sony Ericsson Xperia PLAY to nie Sony PSP...

Sony Ericsson Xperia PLAY to nie Sony PSP...
25.04.2011 09:05
Sony Ericsson Xperia PLAY
Sony Ericsson Xperia PLAY
Mateusz Żołyniak
Mateusz Żołyniak

Przy okazji pierwszych wrażeń z testów Xperii PLAY, a także innych wpisów z prezentacją tego modelu, wielu użytkowników porównywało nowego smartfona Sony Ericssona do przenośnych konsol Sony PSP. Nie tędy droga.

Xperia PLAY to nie PSP

Sony NGP
Sony NGP

Xperia PLAY to w pierwszej kolejności zaawansowany telefon z Androidem z linii Xperia, który ma ułatwić grę na komórkach, a nie stanowić narzędzie tylko do grania. Nie wykorzystuje on autorskiego OS-u Sony i nie obsługuje gier pod PSP. Powodem tego nie jest tylko specyfikacja, ale głównie Android, na którego ciężko byłoby portować rewelacyjne tytuły z PlayStation Portable. Byłoby to także nieopłacalne z punktu widzenia Sony.

Jedyne podobieństwa między PSP a Xperią PLAY to wbudowany gamepad, który ma wyeliminować konieczność korzystania z ekranu dotykowego w grach oraz aplikacja PlayStation pocket. Ta druga to swoisty emulator, który pozwala uruchamiać na telefonie gry z pierwszej konsoli PlayStation (PSX). Ich grafika obecnie nie powala nawet na ekranie telefonu, ale gry typu Crash Bandicoot, Syphon Filter czy MediEvil to miły dodatek dla wszystkich fanów PS-a.

Dużą winę za postrzeganie Xperii PLAY jako nowej generacji konsol przenośnych Sony ponoszą pierwsze wzmianki o urządzeniu, w których określano go mianem PSP-Phone'a. Wielu użytkowników myślało wtedy (część wciąż tak uważa), że PLAY będzie hybrydą konsoli i smartfona z systemem Android. Należy jednak pamiętać, że certyfikat PlayStation nie oznacza, że model ma coś wspólnego z PSP.

Androidowa konsola

Czy sama obecność pada oznacza, że PLAY to konsola? Nie, powodów jest więcej. Najważniejszy z nich to dedykowane gry. Mimo że telefon wykorzystuje głównie tytuły pod Androida, ogromna ich liczba została przepisana na potrzeby Xperii PLAY, co umożliwia wykorzystanie w nich wbudowanego gamepada.

Dostępne są również tytuły przygotowane na wyłączność dla nowego modelu Sony Ericssona. Wśród nich warto wymienić choćby: Dungeon Defenders Second Wave oraz BackStaba Gameloftu, którego recenzję zaprezentujemy już wkrótce. Co więcej, większość gier na Android znanych producentów najpierw będzie wychodziła na Xperię PLAY, a dopiero potem trafią do innych modeli.

411938148672144294

Na uwagę zasługuje także dobra optymalizacja gier pod Xperię PLAY. Wykorzystuje ona ten sam układ co Desire HD (Snapdragon QSD8255 1 GHz), a gry działają lepiej niż na produkcie HTC. Jest to zasługa nowej wersji Androida - 2.3 Gingerbread, która wnosi także pełną obsługę żyroskopu.

Jeżeli miałbym krótko nazwać Xperię PLAY, skłaniałbym się do miana androidowej konsoli. Dla mnie jest ona - jak już wspominałem przy okazji pierwszych wrażeń - świetnym smartfonem z Androidem, który został przeznaczony do gier. Wbudowany gamepad to tylko (lub aż) jedna z funkcji telefonu, ale na tyle ważna, że zupełnie zmienia sposób grania na telefonach.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)