Sony rusza z produkcją mobilnych gier. Bohaterowie znanych z PlayStation tytułów wylądują na urządzeniach mobilnych

Sony rusza z produkcją mobilnych gier. Bohaterowie znanych z PlayStation tytułów wylądują na urządzeniach mobilnych24.03.2016 14:39
Xperia Z4 Tablet
Xperia Z4 Tablet
Źródło zdjęć: © Sony

Wciąż nie mogę zrozumieć, dlaczego Sony - firma mająca w ręku tak potężną markę jak PlayStation - nie radzi sobie z efektywnym wykorzystaniem jej na rynku mobilnym. W końcu coś jednak ruszyło.

Sony markę PlayStation w świecie smartfonów próbuje wykorzystać już od wielu lat, choć na razie z marnym skutkiem. Pamiętacie Xperię Play? Pomysł na telefon z wysuwanym padem, na którym można pograć w klasyki znane z PlayStation, był moim zdaniem bardzo fajny. Ktoś jednak postanowił do telefonu dla graczy wpakować podzespoły, które już w dniu premiery były przestarzałe, dlatego urządzenie to było skazane na porażkę.

Xperia Play
Źródło zdjęć: © Sony Ericsson
Xperia Play

Poźniej Sony postanowiło licencjonować certyfikat PlayStation Certified innym producentom. Dzięki wspólnemu SDK deweloperzy mogli tworzyć zaawansowane gry kompatybilne z konsolą PS Vita, smartfonami i tabletami Sony oraz certyfikowanymi urządzeniami partnerów. Pomysł podchwyciły takie firmy jak Sharp, HTC czy Alcatel, ale ostatecznie całe przedsięwzięcie okazało się niewypałem; 10 września 2015 roku sklep PlayStation Mobile został całkowicie zamknięty.

Obecnie marka PlayStation na urządzeniach mobilnych żyje w zasadzie tylko w formie aplikacji na smartfony oraz komunikatora dla graczy. Większe profity mają jedynie użytkownicy topowych Xperii, którzy mogą streamować obraz z PS4 na ekran smartfona czy tabletu i grać z dala od telewizora, ale na tym koniec.

Teraz Sony zapowiedziało powstanie nowej spółki - ForwardWorks

Zadaniem nowej firmy będzie wdrażanie nowych rozwiązań na rynek smartfonów i tabletów. Jak czytamy w informacji prasowej: "ForwardWorks będzie wykorzystywać własność intelektualną PlayStation obejmującą dedykowany software i postaci z gier oraz wiedzę i know-how w zakresie rozwoju

Innymi słowy, ForwardWorks będzie mógł portować istniejące gry oraz tworzyć nowe z wykorzystaniem znanych z PlayStation postaci.

Sony podkreśla, że ForwardWorks powstał z myślą o Azji, głównie Japonii. Jest to zapewne nieco spóźniona reakcja na ruch Nintendo, które także ma chrapkę na rynek mobilny. Możemy jednak oczekiwać, że prędzej czy później z owoców pracy nowej spółki skorzystamy i my.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)