Wyniki finansowe Sony - nie widać już perspektyw dla Xperii...

Sony Xperia Z3
Sony Xperia Z3
Kamil Zawiślak

01.05.2015 11:10, aktual.: 01.05.2015 13:10

O tym, że w Sony dzieje się źle, wiadomo nie od dziś. Potwierdzają to ostatnie wyniki finansowe jakie zostały właśnie oficjalnie opublikowane. Mimo spadków, Japończycy przewidują jednak wzrosty na ten rok. Tylko czy da się jeszcze uratować dział mobilny?

Cztery miesiące temu, według doniesień agencji Reuters Sony mogło skłaniać się ku sprzedaży swojego działu zajmującego się telefonami. Można powiedzieć, że te rewelacje rozpłynęły się gdzieś w powietrzu, ponieważ nowych informacji nie uświadczyliśmy. Do refleksji skłaniają jednak najnowsze wyniki finansowe Sony.

Według raportu, firmie w minionym kwartale (styczeń-marzec) udało się wypracować zysk operacyjny w postaci 68,5 mld jenów, czyli 571 mln dolarów, natomiast przychód wyniósł równowartość 68,5 mld dolarów. Niestety, w ogólnym rozrachunku przez różne koszty związane z restrukturyzacją Sony straciło aż 1,05 mld dolarów. Jest to jednak i tak mniej niż prognozowano cztery miesiące temu. Wtedy była mowa o stracie blisko dwóch miliardów dolarów.

Sony Xperia Z4
Sony Xperia Z4

Według prognoz, przez cały 2015 rok Sony zaliczy 3,8-procentowy spadek przychodów, ale mimo to spodziewa się zysku operacyjnego wynoszącego 2,7 mld dolarów i zysku netto w postaci 1,17 mld dolarów. Jak to możliwe? Otóż oprócz działu mobilnego korporacja ma też inne filary, które są rentowne i to właśnie one mają przełożyć się na mimo wszystko dobry 2015 rok. Chodzi tutaj o branżę filmową czy dział zajmujący się produkcją aparatów trafiających potem do wielu urządzeń innych firm. Nie można też zapomnieć o konsoli PlayStation, która ma wielu fanów na całym świecie. Rentowene działy mają przynieść wzrost przychodów o 16,5 proc. i 36-procentowy wzrost zysku operacyjnego.

Sama sprzedaż smartfonów i tabletów przyniosła w minionym roku 1,47 mld dolarów straty. Firma zamiast zarabiać i inwestować w rozwój musi borykać się z byciem pod kreską na płaszczyźnie urządzeń mobilnych. Korzystają z tego inne firmy jak LG czy Samsung.

Obraz
© Twitter

Ostatnie wyczyny Sony w postaci Xperii Z4/Z3+ zdają się pokazywać niemoc firmy. Zastanawiam się, co przez te kilka lat robili projektanci tej japońskiej firmy. Chyba najlepszym przykładem jest powyższa grafika pokazująca, że w designie urządzeń w zasadzie nic się nie zmieniło... Nie dziwię się kolejnym słabym okresom.

Źródło: Sony via The Verge

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)