Sony Xperia XZ Premium ma ekran 4K HDR. Co to właściwie znaczy?

Sony Xperia XZ Premium ma ekran 4K HDR. Co to właściwie znaczy?

Sony Xperia XZ Premium ma ekran 4K HDR. Co to właściwie znaczy?
Mateusz Żołyniak
09.05.2017 09:28, aktualizacja: 19.05.2017 11:04

Xperia XZ Premium jest pierwszym na świecie smartfonem wyposażonym w wyświetlacz 4K HDR, przy tworzeniu którego wykorzystano szereg innowacyjnych technologii. O jakie dokładnie rozwiązania chodzi? Czym wyróżnia się ten ekran na tle konkurencji?

Sony już w 2015 roku zaprezentowało Xperię Z5 Premium, która była pierwszym telefonem z panelem o powalającej rozdzielczości 4K. Teraz japońska firma we flagowej Xperii XZ Premium wprowadza znacznie ulepszoną wersję tego wyświetlacza. Wykorzystano w nim również szereg dodatków, które znane są z telewizorów Sony Bravia.

Triluminos, czyli odwzorowanie kolorów na wysokim poziomie

Nowy, 5,5-calowy ekran IPS LCD w Xperii XZ Premium wykonano w technologii Triluminos, którą praktycznie żywcem przeniesiono z segmentu telewizorów. W rozwiązaniach tego typu stosuje się osobne diody (LED) dla światła czerwonego, zielonego i niebieskiego, a za kompozycję wyjściowego obrazu odpowiada zaawansowany silnik X-Reality.

Najważniejszą zaletą wyświetlacza Triluminos jest możliwość wyświetlania szerokiej palety kolorów, w której zachowane są różnice między poszczególnymi odcieniami - pokrywa on 138 proc. palety sRGB. Ekran z Xperii XZ - ujmując to prosto - cechują dobrze odwzorowane, nasycone kolory, co widoczne jest nie tylko przy oglądaniu zdjęć i materiałów wideo, ale i graniu w tytuły o dobrej grafice.

Programowy silnik, który odpowiada za wyświetlany obraz, daje także dostęp do funkcji X-Reality dla urządzeń mobilnych. To kolejne rozwiązanie, które Sony przeniosło do smartfonów z telewizorów Bravia.

Xperia XZ Premium
Xperia XZ Premium

Na rozwiązanie to składają się trzy programowe funkcje:

  • redukcja szumu - zapewnia płynne wyświetlanie materiałów nagranych przy słabym oświetleniu i redukuje ilość niechcianego cyfrowego szumu;
  • poprawianie konturów obiektów - opcja, która analizuje wyświetlany obraz, a następnie wyostrza kontury jego elementów, dzięki czemu są wyraźnie widoczne;
  • reprodukcja pikseli - algorytm analizuje obrazu, a następnie dodaje brakujące piksele tak, aby pasowały do sąsiednich, dzięki czemu możliwe jest oglądanie wideo w tzw. superrozdzielczości.

Ekrany Triluminos i funkcja X-Reality dostępne są już wielu smartfonach Sony, ale w Xperii XZ Premium wyświetlacz został wzbogacony o jeszcze jedną funkcję, która wyciąga wiele z tych rozwiązań - tryb HDR.

HDR sprawi, że użytkownicy zobaczą jeszcze więcej

Tryb HDR z telewizorów Bravia, który umożliwia wyświetlanie materiału wideo o wysokiej rozpiętości tonalnej, można od teraz znaleźć również w smartfonach. Xperia XZ Premium jest jednym z pierwszych smartfonów na rynku, który wspiera mobilną wersję standardu HDR, a przy tym jedynym, który umożliwia jego oglądanie w jakości 4K.

Obraz

Co oznacza to dla użytkowników? Oglądając filmy na Xperii XZ Premium można liczyć na to, że widoczne będą na nich większa liczba detali i żywsze kolory, a kontrast będzie wyższy. HDR umożliwia bowiem podświetlenie ciemniejszych elementów obrazu, a także zmniejszenie jasności punktów, które wydają się prześwietlone. Ujmując to krótko - możliwe jest dostrzeżenie detali ukrytych w cieniu, a także obiektów, które wystawione są na działanie promieni słonecznych (szczególnie tych jasnych).

Użytkownicy, którzy chcą wykorzystać pełnię możliwości ekranu, w Xperii XZ Premium mogą sięgnąć po aplikację Amazon Prime Video. Preinstalowany przez Sony program daje dostęp do szeregu filmów i seriali, które obsługują tryb HDR. Można spodziewać się, że w niedalekiej przyszłości bazę materiałów w HDR użytkownikom urządzeń mobilnych udostępni również Netflix, który póki co oferuje je jedynie dla większych urządzeń (telewizory, monitory).

Na tym jednak nie koniec. Producenci gier komputerowych i konsolowych od niedawna wydają gry wspierające tryb HDR, o czym doskonale wiedzą użytkownicy konsoli Sony Playstation 4. Nie będzie trzeba długo czekać na pierwsze mobilne tytuły obsługujące tę technologię. Tym bardziej, że twórcy popularnych silników Unreal Engine i Unity dodali już odpowiednie funkcje w swoich narzędziach.

Xperia XZ Premium ze Snapdragonem 835
Xperia XZ Premium ze Snapdragonem 835

Idealny ekran dla fanów wirtualnej rzeczywistości

Ostatnią, a zarazem najbardziej zwracającą uwagę cechą wyświetlacza Xperii XZ Premium jest jego rozdzielczość. Ten 5,5-calowy panel wyświetla obraz o rozdzielczości 4K, czyli 3840 x 2160 pikseli. Przekłada się to na rekordowo wysokie zagęszczenie pikseli na cal na poziomie aż 806. Warto też pamiętać, że sprzęt dostosowuje rozdzielczość do wyświetlanego obrazu - maile przeczytamy w zwykłym HD, bo do takich zastosowań więcej nie potrzeba. Dzięki temu urządzenie jest energooszczędne, a bateria starcza na długo.

W 4K pojedyncze piksele są tak małe, że nie można ich dostrzec nawet, gdy patrzy się na wyświetlacz Xperii XZ Premium z bardzo małej odległości. Podobnie jest w przypadku paneli QuadHD, które mają nieco niższą rozdzielczość 2560 x 1440 pikseli, więc może wydawać się, że rekordowe zagęszczenie pikseli będzie zaletą ekranu jedynie na papierze. Nie jest to jednak prawdą.

Żyjemy obecnie w czasie, w którym popularność zdobywa wirtualna rzeczywistość. Dotyczy to nie tylko dedykowanych systemów, jak Playstation VR, ale i mobilnych przystawek, które zamieniają smartfony w gogle wirtualnej rzeczywistości. Użytkownicy na ekran smartfona patrzą w nich przez soczewki, więc są w stanie wychwycić pojedyncze piksele i oddzielające je linie, co znane jest jako efekt screen-door.

Obraz

W przypadku ekranów FullHD i QuadHD jest on dobrze widoczny, co obniża komfort grania czy oglądania treści VR. W ekranie o rozdzielczości 4K pojedyncze piksele i oddzielające je linie stają się na tyle małe, że nie są tak bardzo odczuwalne. Co ważne - nie chodzi jedynie o wyświetlanie treści w natywnej rozdzielczości 4K, ale w mniejszych rozdzielczościach (skalowanie obrazu).

Myślę więc, że śmiało można stwierdzić, że Sony Xperia XZ Premium będzie z pewnością najlepszym smartfonem do wyświetlania treści w wirtualnej rzeczywistości. Ma nie tylko jeden z najbardziej zaawansowanych ekranów IPS LCD, jakie dostępne są na rynku, ale wydajny układ Snapdragon 835, który będzie dobrze radzić sobie nawet z wymagającymi tytułami.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)