Sony Xperia XZ Premium ma ekran 4K HDR. Co to właściwie znaczy?
Xperia XZ Premium jest pierwszym na świecie smartfonem wyposażonym w wyświetlacz 4K HDR, przy tworzeniu którego wykorzystano szereg innowacyjnych technologii. O jakie dokładnie rozwiązania chodzi? Czym wyróżnia się ten ekran na tle konkurencji?
Sony już w 2015 roku zaprezentowało Xperię Z5 Premium, która była pierwszym telefonem z panelem o powalającej rozdzielczości 4K. Teraz japońska firma we flagowej Xperii XZ Premium wprowadza znacznie ulepszoną wersję tego wyświetlacza. Wykorzystano w nim również szereg dodatków, które znane są z telewizorów Sony Bravia.
Triluminos, czyli odwzorowanie kolorów na wysokim poziomie
Nowy, 5,5-calowy ekran IPS LCD w Xperii XZ Premium wykonano w technologii Triluminos, którą praktycznie żywcem przeniesiono z segmentu telewizorów. W rozwiązaniach tego typu stosuje się osobne diody (LED) dla światła czerwonego, zielonego i niebieskiego, a za kompozycję wyjściowego obrazu odpowiada zaawansowany silnik X-Reality.
Najważniejszą zaletą wyświetlacza Triluminos jest możliwość wyświetlania szerokiej palety kolorów, w której zachowane są różnice między poszczególnymi odcieniami - pokrywa on 138 proc. palety sRGB. Ekran z Xperii XZ - ujmując to prosto - cechują dobrze odwzorowane, nasycone kolory, co widoczne jest nie tylko przy oglądaniu zdjęć i materiałów wideo, ale i graniu w tytuły o dobrej grafice.
Programowy silnik, który odpowiada za wyświetlany obraz, daje także dostęp do funkcji X-Reality dla urządzeń mobilnych. To kolejne rozwiązanie, które Sony przeniosło do smartfonów z telewizorów Bravia.
Na rozwiązanie to składają się trzy programowe funkcje:
- redukcja szumu - zapewnia płynne wyświetlanie materiałów nagranych przy słabym oświetleniu i redukuje ilość niechcianego cyfrowego szumu;
- poprawianie konturów obiektów - opcja, która analizuje wyświetlany obraz, a następnie wyostrza kontury jego elementów, dzięki czemu są wyraźnie widoczne;
- reprodukcja pikseli - algorytm analizuje obrazu, a następnie dodaje brakujące piksele tak, aby pasowały do sąsiednich, dzięki czemu możliwe jest oglądanie wideo w tzw. superrozdzielczości.
Ekrany Triluminos i funkcja X-Reality dostępne są już wielu smartfonach Sony, ale w Xperii XZ Premium wyświetlacz został wzbogacony o jeszcze jedną funkcję, która wyciąga wiele z tych rozwiązań - tryb HDR.
HDR sprawi, że użytkownicy zobaczą jeszcze więcej
Tryb HDR z telewizorów Bravia, który umożliwia wyświetlanie materiału wideo o wysokiej rozpiętości tonalnej, można od teraz znaleźć również w smartfonach. Xperia XZ Premium jest jednym z pierwszych smartfonów na rynku, który wspiera mobilną wersję standardu HDR, a przy tym jedynym, który umożliwia jego oglądanie w jakości 4K.
Co oznacza to dla użytkowników? Oglądając filmy na Xperii XZ Premium można liczyć na to, że widoczne będą na nich większa liczba detali i żywsze kolory, a kontrast będzie wyższy. HDR umożliwia bowiem podświetlenie ciemniejszych elementów obrazu, a także zmniejszenie jasności punktów, które wydają się prześwietlone. Ujmując to krótko - możliwe jest dostrzeżenie detali ukrytych w cieniu, a także obiektów, które wystawione są na działanie promieni słonecznych (szczególnie tych jasnych).
Użytkownicy, którzy chcą wykorzystać pełnię możliwości ekranu, w Xperii XZ Premium mogą sięgnąć po aplikację Amazon Prime Video. Preinstalowany przez Sony program daje dostęp do szeregu filmów i seriali, które obsługują tryb HDR. Można spodziewać się, że w niedalekiej przyszłości bazę materiałów w HDR użytkownikom urządzeń mobilnych udostępni również Netflix, który póki co oferuje je jedynie dla większych urządzeń (telewizory, monitory).
Na tym jednak nie koniec. Producenci gier komputerowych i konsolowych od niedawna wydają gry wspierające tryb HDR, o czym doskonale wiedzą użytkownicy konsoli Sony Playstation 4. Nie będzie trzeba długo czekać na pierwsze mobilne tytuły obsługujące tę technologię. Tym bardziej, że twórcy popularnych silników Unreal Engine i Unity dodali już odpowiednie funkcje w swoich narzędziach.
Idealny ekran dla fanów wirtualnej rzeczywistości
Ostatnią, a zarazem najbardziej zwracającą uwagę cechą wyświetlacza Xperii XZ Premium jest jego rozdzielczość. Ten 5,5-calowy panel wyświetla obraz o rozdzielczości 4K, czyli 3840 x 2160 pikseli. Przekłada się to na rekordowo wysokie zagęszczenie pikseli na cal na poziomie aż 806. Warto też pamiętać, że sprzęt dostosowuje rozdzielczość do wyświetlanego obrazu - maile przeczytamy w zwykłym HD, bo do takich zastosowań więcej nie potrzeba. Dzięki temu urządzenie jest energooszczędne, a bateria starcza na długo.
W 4K pojedyncze piksele są tak małe, że nie można ich dostrzec nawet, gdy patrzy się na wyświetlacz Xperii XZ Premium z bardzo małej odległości. Podobnie jest w przypadku paneli QuadHD, które mają nieco niższą rozdzielczość 2560 x 1440 pikseli, więc może wydawać się, że rekordowe zagęszczenie pikseli będzie zaletą ekranu jedynie na papierze. Nie jest to jednak prawdą.
Żyjemy obecnie w czasie, w którym popularność zdobywa wirtualna rzeczywistość. Dotyczy to nie tylko dedykowanych systemów, jak Playstation VR, ale i mobilnych przystawek, które zamieniają smartfony w gogle wirtualnej rzeczywistości. Użytkownicy na ekran smartfona patrzą w nich przez soczewki, więc są w stanie wychwycić pojedyncze piksele i oddzielające je linie, co znane jest jako efekt screen-door.
W przypadku ekranów FullHD i QuadHD jest on dobrze widoczny, co obniża komfort grania czy oglądania treści VR. W ekranie o rozdzielczości 4K pojedyncze piksele i oddzielające je linie stają się na tyle małe, że nie są tak bardzo odczuwalne. Co ważne - nie chodzi jedynie o wyświetlanie treści w natywnej rozdzielczości 4K, ale w mniejszych rozdzielczościach (skalowanie obrazu).
Myślę więc, że śmiało można stwierdzić, że Sony Xperia XZ Premium będzie z pewnością najlepszym smartfonem do wyświetlania treści w wirtualnej rzeczywistości. Ma nie tylko jeden z najbardziej zaawansowanych ekranów IPS LCD, jakie dostępne są na rynku, ale wydajny układ Snapdragon 835, który będzie dobrze radzić sobie nawet z wymagającymi tytułami.