Sony Xperia XZ Premium to sprzęt, który spodoba się fanom dobrego brzmienia

Sony Xperia XZ Premium to sprzęt, który spodoba się fanom dobrego brzmienia

Sony Xperia XZ Premium
Sony Xperia XZ Premium
Źródło zdjęć: © Sony
Mateusz Żołyniak
16.05.2017 08:56, aktualizacja: 19.05.2017 11:03

Sony Mobile w swoich smartfonach wprowadza szereg technologii, które znane są z innych produktów japońskiej firmy. Sztandarowym przykładem są ekrany Triluminos wykorzystujące rozwiązania z telewizorów Bravia, ale w topowych Xperiach można znaleźć również wiele funkcji opracowanych na potrzeby sprzętu grającego Sony, w tym odtwarzaczy muzycznych Walkman czy słuchawek. O jakie dokładnie rozwiązania chodzi?

Wysoka jakość odtwarzanego dźwięku

Xperia XZ Premium, jak na topowe urządzenie przystało, oferuje dźwięk wysokiej jakości. Smartfon obsługuje High Resolution Audio - może odtwarzać 24-bitowy dźwięk o częstotliwości 192 kHz. Oznacza to, że przesyłanych jest ponad 6 razy więcej danych niż w przypadku nagrań na płytach CD.

Na flagowym smartfonie Sony można odtwarzać pliki w bezstratnych formatach, jak FLAC, ALAC, LPCM czy DSD. Dzięki temu można słuchać ulubionych kawałków w najlepszej jakości. Xperia XZ Premium powinna spodobać się też osobom lubiącym dźwięk dobrej jakości, ale nie mającym dużych kolekcji utworów zapisanych w bezstratnych formatach.

Nowy model Sony obsługuje bowiem technologię DSEE HX. Jest to programowy silnik, który analizuje odtwarzane pliki audio i poprawia ich jakość. Dotyczy to szczególnie tych, które zapisane są w skompresowanych formatach. Soft nie sprawi oczywiście, że zabrzmią jak z winyla, ale różnica jest słyszalna.

Xperia ZX Premium ma grać świetnie z każdymi słuchawkami

Nowość Sony wyposażona jest w funkcję automatycznej optymalizacji słuchawek (AHO). Ma ona analizować typ podpiętego zestawu, a następnie dostosowywać jego brzmienie (odpowiednio dopasowywana jest częstotliwość). Zaletą rozwiązania jest to, że działa ono automatycznie, a więc użytkownik nie musi nic robić.

Sony dodało swoje sztandarowe technologie audio w Xperii XZ Premium
Sony dodało swoje sztandarowe technologie audio w Xperii XZ Premium

Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie zastosowane w Xperii XZ Premium, które ma wpływać na działanie słuchawek. Technologia Virtual Phones (VPT) emuluje dźwięk przestrzenny na słuchawkach, dzięki czemu użytkownik ma mieć wrażenie, że słucha dźwięku z zestawu głośników 5.1. Funkcja ta sprawdza się głównie przy oglądaniu filmów, a jej dostosowanie możliwe jest poprzez gotowe tryby pracy.

Przydatne mogą okazać się też autorskie technologie LDAC i DNC. Pod pierwszą z nazw kryje się rozwiązanie, które umożliwia przesyłanie trzy razy większej ilości danych niż zwykłe połączenie Bluetooth. Oznacza to, że fani bezprzewodowych słuchawek czy głośników mogą cieszyć się dźwiękiem wyższej jakości, nawet w standardzie Hi-Res Audio.

DNC (Digital Noise Cancellation) to z kolei uznany system tłumienia hałasu. Jego zadaniem jest eliminacja odgłosów, które mogą dochodzić do użytkownika z otoczenia. Oferuje on kilka trybów pracy, które mają wyeliminować do 98 proc. niepożądanych odgłosów. Należy jednak pamiętać, że aby korzystać z technologii LDAC i DNC należy zaopatrzyć się w kompatybilne zestawy słuchawkowe (m.in. z oferty Sony).

Głośniki stereo i bogaty w funkcje odtwarzacz

Powyższe funkcje audio to nie wszystko, co w kwestii dźwięku oferuje Xperia XZ Premium. I nie chodzi tylko o to, że sprzęt ma gniazdo słuchawkowe jack 3,5 mm, z którego zrezygnowała część producentów. Smartfon - tak, jak poprzednie flagowce Sony - wyposażony jest w głośniki stereo na przednim panelu.

Wspierają one technologię S-Force Front Surround, której zadaniem jest emulowanie dźwięku przestrzennego. Ciężko wyobrazić sobie oczywiście, że użytkownicy będą korzystać z niej w miejscach publicznych, ale może sprawdzić się całkiem nieźle podczas nocnego oglądania seriali w łóżku.

Ekran 4K HDR Xperii XZ Premium
Ekran 4K HDR Xperii XZ Premium

Nie można zapomnieć też o autorskim odtwarzaczu, który nazwę odziedziczył po słynnych walkmanach. Program ten ma nie tylko ładny interfejs, ale i oferuje sporą liczbę autorskich dodatków Sony. ClearAudio+ ma sprawiać, że dźwięk jest czysty i bardziej wyważony, a Clear Bass zwiększa głębię niskich tonów. Bardziej obeznane osoby mogą korzystać również z graficznego korektora i samodzielnie dopasować brzmienie do swoich preferencji.

Zastanawiając się nad wyborem Xperii XZ Premium warto pamiętać więc, że model ten to nie tylko topowy układ Qualcomma, ekran 4K HDR czy aparat z Super Slow Motion. Flagowiec japońskiej firmy ma też szereg technologii, które przygotowano z myślą o miłośnikach dobrego brzmienia.

Co ważne - nie są to jedynie trudne do zapamiętania skróty, ale szereg rozwiązań, które mogą przydać się w różnych scenariuszach korzystania ze smartfona, o czym użytkownicy mieli już okazję przekonać się na przykładzie wcześniejszych flagowców Sony.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)