Sony Xperia Z3 Compact vs Samsung Galaxy Alpha - starcie (mniejszych) tytanów
Pogoń za coraz większymi ekranami w smartfonach trwa w najlepsze. Na szczęście wprowadzane są na rynek także urządzenia bardziej kompaktowe, które jednocześnie nie mają się czego wstydzić pod względem specyfikacji. Przykładami mogą być chociażby Sony Xperia Z3 Compact i Samsung Galaxy Alpha.
Wygląd
Oba urządzenia reprezentują zupełnie inny styl, chociaż ich bryła na pierwszy rzut oka może wydawać się podobna.
Model Z3 Compact zdecydowanie trzyma się oryginalnego wzornictwa, które jest domeną prawie wszystkich produkowanych obecnie Xperii.
Istotną różnicę między nimi a Z3 Compact stanowi ramka urządzenia powodująca, że kompaktowy smartfon Sony mocno zyskuje na uroku - w szczególności kolorowe modele.
Z kolei Samsung Galaxy Alpha to powrót do androidowych korzeni Samsunga w połączeniu ze świeżym podejściem do wzornictwa. Alpha kształtem odbiega od ostatnich przedstawicieli z serii Galaxy S. Bryłą i proporcjami przypomina za to prawdopodobnie jednego z najbardziej udanych smartfonów Samsunga - Galaxy S II.
Wykonanie
Ogromne różnice między tymi smartfonami widać w designie i wykonaniu. Oba smartfony są świetnie wykonane, ale na swój sposób.
Sony Xperia Z3 compact jest praktycznie w całości plastikowa (pomijając przedni i tylny panel pokryte hartowanym szkłem, co jest nowością względem poprzedniego modelu). Jest też jednak wodoszczelna (IP68), a wykonane z tworzywa ramki urządzenia powinny lepiej chronić telefon w razie upadku. Smartfon jest też dość gruby i stosunkowo ciężki (129 g) jak na swoje rozmiary. Nie ma to jednak zbyt dużego znaczenia - z Z3 Compact i tak korzysta się bardzo wygodnie.
Na pierwszy rzut oka Samsung Galaxy Alpha garściami czerpie z modelu Galaxy S5. Oba smartfony dzielą praktycznie ten sam plastikowy, dziurkowany materiał tylnej klapki. Alpha ma jednak inną bryłę i przede wszystkim aluminiowy szkielet oraz ramkę telefonu. Boki urządzenia są ścięte, więc całkiem wygodnie trzyma się go dłoni. Pomimo swoich wymiarów i zastosowania aluminium, Galaxy Alpha jest niewiarygodnie lekkim urządzeniem (115 g). Ponadto jest też też bardzo cienki - 6,7 mm w porównaniu do 8,6-mm Xperii Z3 Compact.
Telefon po wzięciu do ręki robi świetne wrażenie i muszę potwierdzić słowa innych recenzentów - Galaxy Alpha to prawdopodobnie najlepiej wykonany i najładniejszy smartfon Samsunga.
Ekran
Sony udało się zmieścić do tej samej wielkości obudowy, co w poprzednim modelu z serii Compact ekran większy o 0,3". Teraz kompaktowa Xperia ma ekran o przekątnej 4,6". Z kolei Galaxy Alphę wyposażono w 4,7-calowy ekran. Tu i tu rozdzielczość ekranu wynosi 1280 x 720 pikseli, co przy tych rozmiarach ekranów daje ostry obraz (choć Alpha ze względu na obecność matrycy PenTile wypada nieco gorzej).
Ekrany obu urządzeń różnią się jednak technologią wykonania. W Z3 Compact znajdziemy przyzwoity i całkiem jasny ekran IPS, podczas gdy w Galaxy Alpha znajduje się wyświetlacz Super AMOLED. Ten drugi charakteryzuje się doskonałym odwzorowaniem czerni i bardzo nasyconymi barwami, które jednak mogą nie odpowiadać wszystkim użytkownikom.
Wydajność i bateria
Oba urządzenia działają w oparciu o Androida 4.4 KitKat i napędzane są przez bardzo wydajne, 4-rdzeniowe układy. Pod względem płynności działania systemu żadnemu z tych urządzeń nie można nic zarzucić. Nawet Samsungowi Galaxy Alpha, którego nakładka potrafi zwalniać w dużo potężniejszych Samsungach.
Ogromnej różnicy można się za to spodziewać w przypadku działania akumulatora. Sony Xperia Z3 Compact ma baterię o pojemności 2600 mAh, a Galaxy Alpha zaledwie 1860 mAh. To największa wada Samsunga i przy okazji prawdopodobnie jedna z największych zalet Xperii Z3 Compact.
Który lepszy?
Dla wielu osób wybór między tymi telefonami może być zaskakująco łatwy - wystarczy kierować się specyfikacją techniczną i ceną. Wtedy to rozsądek podpowiada wybrać Z3 Compact, która ma nawet czytnik kart pamięci. W Galaxy Alpha brakuje czytnika i przede wszystkim lepszej baterii, ale nie można odmówić jej świetnego designu i smukłej sylwetki.
Tekst powstał we współpracy z