Sony Xperia Z3 i Z3 Compact: wydajność

Sony Xperia Z3 i Z3 Compact: wydajność

Sony Xperia Z3 i Z3 Compact: wydajność
Mateusz Żołyniak
05.10.2014 13:34, aktualizacja: 06.10.2014 00:43

Xperia Z3 i Xperia Z3 Compact mają bardzo podobną specyfikację, a różnice między nimi wynikają z zastosowanych ekranów. Czy zauważalnie wpływają one na wydajność obu smartfonów?

Wyposażona w 5-calowy panel FullHD Xperia Z3 oparta jest na Snapdragonie 801 o taktowaniu do 2,5 GHz, który wspierany jest przez 3 GB pamięci RAM. Z3 Compact bazuje na tym samym układzie, ale ma 2 GB pamięci RAM i 4,6-calowy ekran HD (1280 x 720 pikseli). Ze względu na mniejszą rozdzielczość może wydawać się więc, że kompaktowa wersja flagowca będzie zauważalnie szybsza.

Benchmarki

Wyniki Xperii Z3 Compact w Antutu 5
Wyniki Xperii Z3 Compact w Antutu 5

Potwierdza to większość syntetycznych testów wydajności. W najnowszej wersji AnTuTu (oznaczona numerem 5) mniejszy ze smartfonów uzyskał 43519 punktów, co jest jednym z najlepszych wyników wśród androidowych smartfonów. Zwykła Xperia Z3 zdobyła 40519 pkt. Można spodziewać się, że różnica 3000 pkt wynika właśnie z zastosowanych ekranów.

Wyniki Xperii Z3 w AnTuTu 5
Wyniki Xperii Z3 w AnTuTu 5

Duże znaczenie rozdzielczości paneli w nowych Xperiach potwierdza również program GFXBench. W standardowych benchmarkach Manhattan i T-Rex Xperia Z3 Compact osiąga nawet dwa razy lepsze rezultaty. W testach Offscreen (niezależnych od rozdzielczości) urządzenia mają niemal identyczne wyniki, co wskazuje na zastosowanie tego samego układu.

Rezultaty Xperii Z3 i Xperii Z3 Compact w testach GFXBench
Rezultaty Xperii Z3 i Xperii Z3 Compact w testach GFXBench

Podobnie jest w przypadku programu 3DMark i testu IceStorm Unlimited (v1.2). Różnica w osiągach między Xperią Z3 a Z3 Compact jest tu minimalna.

Wyniki testu IceStorm Unlimited (3DMark) Xperii Z3 i Xperii Z3 Compact
Wyniki testu IceStorm Unlimited (3DMark) Xperii Z3 i Xperii Z3 Compact

Dotyczy to również testu Vellamo, który mierzy wydajność przeglądarki internetowej (w tym wypadku mobilnego Chrome) podczas obsługi technologii wykorzystywanych na stronach internetowych.

Wyniki Xperii Z3 i Xperii Z3 Compact w teście Vellamo
Wyniki Xperii Z3 i Xperii Z3 Compact w teście Vellamo

Małym zaskoczeniem może być fakt, że w Anomaly 2 Benchmark to zwykła Z3 może pochwalić się lepszymi rezultatami - 979257 pkt do 929416 pkt).

Wyniki testów Xperii Z3 (u góry) i Xperii Z3 Compact (u dołu) w teście Anomaly 2 Benchmark
Wyniki testów Xperii Z3 (u góry) i Xperii Z3 Compact (u dołu) w teście Anomaly 2 Benchmark

Również w multiplatformowym Basemark X firmy RighWare górą jest zwykła Z3 - zarówno w przypadku testów o średniej jakości grafiki (Medium), jak i tych wysokiej jakości (High). Różnice te mogą wynikać z obecności 3 GB pamięci RAM czy nieco szybszej pamięci wbudowanej.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/4]

Jakby jednak nie patrzeć, nowe Xperie w testach wydajności sprawują się naprawdę dobrze. W tych zależnych od rozdzielczości wyraźnie szybsza jest Xperia Z3 Compact, która ogólnie w syntetycznych testach jest jednym z najszybszych smartfonów na rynku.

Wydajność w praktyce

Jak benchmarki mają się do codziennego korzystania? Różnica w wydajności między Xperią Z3 i Xperią Z3 Compact jest w zasadzie nieodczuwalna. Na obu modelach aplikacje uruchamiają się niemal tak samo szybko, a animacje są płynne. Spowolnienia nie pojawiają się nawet podczas korzystania z dużej liczby aplikacji na raz. Zdarza się, że autorska nakładka musi doczytać treści wyświetlane na widżetach, ale wynika to raczej z jej optymalizacji. Pojawiają się też drobne opóźnienia podczas pobierania i instalowania aplikacji ze sklepu Google Play, ale jest to standardem w każdym Androidzie.

Różnic w wydajności nie odczułem też podczas grania w tytuły 3D. Testy przeprowadziłem z wykorzystaniem Asphalta 8: Airborne, Dead Triggera 2, Real Boxing, FIFY 15 czy GTA: San Andreas. Oba modele radziły sobie z nimi początkowo świetnie. Małe spadki animacji od razu pojawiły jedynie w GTA i były bardziej zauważalne na Xperii Z3. Gra ta nie słynie jednak z najlepszej optymalizacji, więc można to wybaczyć urządzeniom. W przypadku innych gier potrzebna była chwila rozgrywki, aby telefon się nagrzał i zaczął gubić pojedyncze klatki. Xperie nie wypadają tu jednak gorzej niż inne flagowce.

Zaskoczeniem nie powinien być też fakt, że tytuły 2D nie są żadnym wyzwaniem dla obu telefonów. Angry Birds Epic, Angry Birds Stella, Plague Inc. czy Bio Inc. na obu smartfonach działały bez żadnych przycięć. Dlaczego jednak o nich wspominam? Cóż, okazuje się, że nie tylko gry 3D są w stanie rozgrzać nowe Xperie.

Nagrzewanie się

Zastosowany Snapdragon 801 to podkręcona wersja modelu 800, która ma wyżej taktowane GPU i CPU. Gwarantuje on nieco wyższą wydajność niż chipset znany z zeszłorocznych flagowców, ale też nagrzewa się nieco szybciej. Widoczne jest to już przy mniej wymagających tytułach. Po około 30 min zabawy w Bio Inc. tylne panele obu Xperii były już wyraźnie nagrzane - temperatura nie przeszkadzała w wygodnym używaniu, ale była odczuwalna.

Podczas intensywnego grania w bardziej zaawansowane tytuły 3D zarówno Xperia Z3, jak i jej mniejsza wersja nagrzewają się jeszcze szybciej i jeszcze bardziej. Dość wysokie temperatury są odczuwalne już po 15-20 min rozgrywki w Asphalta 8. Nie przeszkadzają jeszcze w graniu, ale po kolejnych 20 minutach nieprzerwanej gry tylne części urządzeń są niemal gorące. Nieco szybciej nagrzewa się Xperia Z3 z ekranem FullHD, na której też bardziej widoczne są spadki animacji. Plusem jest to, że oba urządzenia bardzo szybko pozbywają się nadmiaru ciepła.

Podsumowanie

Xperia Z3 i Z3 Compact to smartfony, którym nie brakuje mocy obliczeniowej, a osoby, które ja kupią, nie powinny narzekać na szybkość działania interfejsu czy gier. Benchmarki wskazują, że szybszym urządzeniem jest Z3 Compact, ale nie jest to bardzo odczuwalne podczas codziennego użytkowania. Niestety, podobnie jak inne tegoroczne flagowca dość wyraźnie nagrzewają się pod obciążeniem.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)