"Od 48 godzin żyję w koszmarze". Twórcy aplikacji załamani zmianami w Google Play

"Od 48 godzin żyję w koszmarze". Twórcy aplikacji załamani zmianami w Google Play

Twórcy aplikacji na Androida odnotowali nagły spadek pobrań ze Sklepu Play
Twórcy aplikacji na Androida odnotowali nagły spadek pobrań ze Sklepu Play
Źródło zdjęć: © bloomua / depositphotos.com
Miron Nurski
27.06.2018 13:06, aktualizacja: 27.06.2018 20:19

Niezależni programiści z całego świata odnotowują w ostatnich dniach drastyczny spadek dziennych pobrań swoich aplikacji na Androida. Sprawa jest poważna - w wielu przypadkach może się skończyć upadkiem budowanych od lat biznesów.

Napisał do nas jeden z czytelników. Mirosław jest twórcą aplikacji na smartfony. Zauważył, że mniej więcej od 19 czerwca, dzienna liczba jego aplikacji na Androida drastycznie spadła. Jak bardzo? Poniższy wykres mówi sam za siebie.

Spadek dziennej liczby instalacji z Google Play
Spadek dziennej liczby instalacji z Google Play
  • Aplikacjami mobilnymi zajmuję się od 2012 roku i nigdy się z czymś takim nie spotkałem - mówi Mirosław. - Taki spadek pobrań jest niemalże wprost proporcjonalny do strat finansowych czerpanych, w moim przypadku, przede wszystkim z reklam - dodaje.

Mirosław od kilku dni śledzi temat i ma kontakt z innymi programistami z całego świata. Okazuje się, że mnóstwo osób ma podobny problem. - Dla wielu małych firm jest to bardzo duży cios i jeśli sytuacja się utrzyma to przestaną być wypłacalni dla swoich pracowników. Większość developerów jawnie mówi o spadkach rzędu 80-95 proc. - usłyszałem.

"Od 48 godzin żyję w koszmarze"

Nasz czytelnik nie przesadza; w sieci natknąć można się na wypowiedzi wielu programistów, którzy są załamani wprowadzonymi zmianami.

"Dosłownie żyję w koszmarze przez ostatnich 48 godzin. W tym czasie liczba pobrań naszej najlepszej gry spadła 10-krotnie, od ok. 3500 do 400 dziennie" - pisze na reddicie użytkownik u nicku vladysi. "My mamy ponad 30 aplikacji, a to (80-procentowy spadek) dotyczy 28 z nich" - odpowiada mu llliorrr.

"Będziemy musieli pozwalniać pracowników"

Cytowani przez Gamasutrę deweloperzy od kilku dni żyją w strachu o własne biznesy.

"Mamy tą samą sytuację. Łączna liczba pobrań wynosiła ponad 80 000 dziennie. Teraz jest to poniżej 5000, a z dnia na dzień jest coraz gorzej. Jeśli taki stan rzeczy się utrzyma, będziemy musieli pozwalniać nasze zespoły i pozamykać nasze firmy!" - piszą przedstawiciele studia Peanut Butter Labs.

Spadek pobrań w Google Play - przyczyna problemu

Skąd ten nagły spadek pobrań aplikacji? Okazuje się, że Google wprowadził bliżej nieokreślone zmiany w algorytmach odpowiadających za wyświetlanie polecanych oraz podobnych aplikacji. W wyniku tego, mnóstwo apek po prostu z dnia na dzień przestało się wyświetlać użytkownikom.

Google pracuje już ponoć nad rozwiązaniem

Nasz czytelnik dostał od Google'a tą samą odpowiedź, którą otrzymują ponoć wszyscy poszkodowani. W skrócie: podczas wprowadzania zmian miał dojść do niezamierzonego błędu, a inżynierowie firmy pracują nad jego usunięciem, ale na razie nie wiadomo, kiedy uda im się z tym uporać.

Miejmy nadzieję, że Google szybko rozwiąże problem, a programiści będą mogli liczyć na jakąś rekompensatę za poniesione straty. Dla mniejszych wydawców nieoczekiwany 90-procentowy spadek pobrań może się wiązać przecież z gigantycznymi problemami finansowymi.

Sam także wysłałem już do Google'a maila w sprawie spadku pobrań ze Sklepu Play, ale nie otrzymałem odpowiedzi na zadane pytania. Gdy to się zmieni, wpis zostanie zaktualizowany.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)