Spędzamy dzień ze smartfonem Huawei przed premierą nowości z serii Nova. Zobacz, jak nam poszło!
Firma Huawei od dwóch lat intensyfikuje swoje wysiłki, by uczynić ekosystem swoich urządzeń jak najbliższy doskonałości. Huawei Mobile Services, czyli HMS, niewątpliwie przeszedł daleką drogę, ale jak obecnie – i w niedalekiej przyszłości na nadchodzących urządzeniach z serii Nova – będzie sprawdzał się w praktyce?
07.10.2021 | aktual.: 06.03.2024 22:15
W ostatnich latach w firmie Huawei zapadały ważne decyzje – jedna z nich zaowocowała tym, że postawiono na rozwój Huawei Mobile Services (HMS). Firma postanowiła stworzyć własne wersje znanych klientom usług i aplikacji, tym razem w swoim ekosystemie… i to w jak najszybszym czasie. Zadanie to było iście tytaniczne, a dziś sprawdzamy, jak Huawei sobie z nim poradził.
Sklep z aplikacjami Huawei AppGallery imponuje liczbami
Zanim przejdziemy do konkretów, zerknijmy na parę liczb – to łatwiej uzmysłowi nam, jak gigantyczną pracę wykonał Huawei. Pod koniec 2019 roku w sklepie z aplikacjami AppGallery znajdowało się zaledwie 40 lokalnych programów. Pod koniec 2020 roku znajdowało się tam już ponad 1000 aplikacji, z czego ponad 300 zintegrowanych z usługami HMS. Obecnie w AppGallery znajduje się 1700 polskich aplikacji, a konsumenci mogą wybierać spośród 34000 aplikacji dostępnych ogólnie w naszym kraju. Nawet jeśli potrzebna Ci aplikacja nie znajduje się w sklepie, to dzięki integracji z wyszukiwarką Petal będzie można ją pobrać z innych źródeł, jak choćby ze strony producenta.
Panie, a którędy do… czyli nawigacja
Dzień zaczynam od przejazdu do wcześniej nieodwiedzanego miejsca. Odpalam silnik i przez chwilę zastanawiam się, jak dojechać pod wskazany adres, po czym wzruszam ramionami i… sięgam po smartfona. Umówmy się, każdy z nas używa nawigacji – niektórzy codziennie, inni nieco rzadziej, ale jest to dziś narzędzie, bez którego nie wyobrażamy sobie życia. Na smartfonach Huawei otrzymujemy dostęp do znakomitej nawigacji, jaką są Mapy Petal. Aplikacja umożliwia planowanie trasy w oparciu o rzeczywisty ruch na drodze i wgląd w warunki drogowe. Pozwala przy tym dodawać przystanki i przełączać się między różnymi trybami nawigacji, w zależności od tego, jakim środkiem zamierzamy się przemieszczać. Warto wspomnieć, że wśród aplikacji AppGallery nie zabrakło doskonale nam znanego Yanosika, który już niejednego kierowcę uchronił przed mandatem.
Nie zamierzam się błąkać… czyli zamawianie transportu
Po spotkaniu przypominam sobie wczorajsze korki w godzinach szczytu i postanawiam zostawić samochód w centrum. Dojadę do pracy w inny sposób. Zamawianie przejazdów przez aplikację to dziś również chleb powszedni. Szlak przetarł Uber, a dziś praktycznie każda szanująca się korporacja taksówkowa ma własną aplikację. W sklepie Huawei znajdziemy między innymi aplikacje iTaxi czy też Bolt. Popularny Uber może być zainstalowany spoza sklepu – wyszukiwarka Petal natychmiast powiadomi nas o takiej możliwości.
Coś bym przekąsił... czyli zamawianie jedzenia
W pracy czeka mnie niemiła niespodzianka – minąłem się z Panem Kanapką, a mój żołądek rozpoczął właśnie protestacyjny koncert. Ale to przecież nie problem. Również do zamawiania posiłków od dawna korzystamy z aplikacji. Zgłodniałeś ze smartfonem Huawei? Z pewnością szybko ucieszysz swoje podniebienie i brzuch – w końcu czekają na Ciebie aplikacje Pyszne.pl, Pizza Portal oraz Bolt Food.
Czekaj, zagadam do… czyli komunikatory
Parę zadań w pracy zostało odhaczonych, ale do innych wymagany jest kontakt z wybranymi klientami. Szybkie zerknięcie do AppGallery upewnia mnie, że i w tym przypadku nie będzie problemu. Do komunikowania się z innymi ludźmi (oprócz samej funkcji telefonowania oczywiście) można wykorzystać takie komunikatory jak Telegram, a nawet nieśmiertelny GG. Inny znany komunikator, czyli WhatsApp może być zainstalowany spoza sklepu. Fani aplikacji randkowych mogą liczyć na popularnego Tindera, ale to… może już po pracy.
Lepiej sprawdzę czy zapłaciłem rachunki… czyli mobilna bankowość
Jedną nogą już byłem poza pracą, kiedy przypomniałem sobie o kredycie hipotecznym. Czy rata na pewno zeszła mi z konta? Niby wszystko jest zautomatyzowane, ale ja mimo wszystko wolę to sprawdzić. Swoimi aplikacjami w AppGallery, na dodatek zintegrowanymi z usługami Huawei, mogą się już pochwalić PKO BP, Millennium, mBank, Credit Agricole, Noble Bank, Getin czy Alior Bank. Większość z nich umożliwia wykonywanie płatności kodem BLIK, a część niedługo również płatnościami zbliżeniowymi. Kolejne banki są już ponoć w drodze… czekamy!
Pora na relaks… czyli rozrywka
W końcu w domu! Jest kocyk i gorąca yerba, a do tego zestawu przydałby się dobry film albo serial. Odpowiednią porcję rozrywki zapewnią aplikacje nc+ GO, Player TVN, cda.pl, Polsat BOX Go czy WP Pilot. Zaraz, zaraz, czy czegoś tu nie zabrakło? Spokojnie, aplikacje HBO Go i Netflix mogą być zainstalowane spoza AppGallery.
HMS i Huawei AppGallery dają radę!
Niezależnie od tego, jaka aktywność przychodziła mi do głowy, to w AppGallery znajdowałem odpowiednią aplikację. Chcesz odebrać przesyłkę z paczkomatu? Nie ma problemu, zainstaluj tylko InPost Mobile. Zakupy na Allegro? Jest odpowiednia apka. Szukasz najlepszego połączenia w mieście? Pomoże ci aplikacja Jakdojade. Ostrzysz zęby na promocje w wybranym sklepie? W AppGallery czeka na ciebie aplikacja Żappka i wiele innych jak Rossman, Empik czy H&M.
Praca Huawei nad swoim ekosystemem przyniosła wymierne efekty, a smartfony tej firmy zapewnią nam dostęp do całej gamy niezbędnych aplikacji i usług. Dzień z Huawei dobiegł końca, a ja nie znalazłem żadnego zadania, z którym smartfon nie potrafiłby sobie poradzić. Mam więc nadzieję, że producent nie spocznie na laurach, a dalsze prace rozwojowe będą przebiegały w równie imponującym tempie.
Przekonamy się o tym zresztą już niebawem, kiedy pojawi się nowa seria telefonów Nova i też będzie oparta o HMS.