Sprytne posunięcie Ubisoftu z premierą Assassin's Creed Pirates
Ubisoft to czwarty co do wielkości niezależny wydawca gier na świecie. Premiera każdej jego produkcji jest zatem uważnie śledzona przez tysiące fanów oraz branżowych dziennikarzy. Tylko Francuzi wiedzą, jak wydać grę mobilną, która nie ma nic wspólnego z tytułem na konsolę, a tak naprawdę świetnie reklamuje Black Flag.
Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że Assassin's Creed Pirates to mobilna odsłona wydanej miesiąc temu na konsole gry przygodowej Assassin's Creed IV: Black Flag. Gry te mają jednak tylko wspólną fabułę: akcja toczy się na XVIII-wiecznych Karaibach.
W Pirates gracz wciela się w postać Alonzo Batilla, młodego kapitana, który stara się odnaleźć legendarny skarb La Buse’a. Główna kampania pozwala rozegrać 50 misji, w których ważną role odgrywa umiejętność kompletowania załogi oraz kupowania niezbędnych ulepszeń dla okrętu.
Najwięcej czasu spędza się jednak na otwartym morzu, gdzie toczy się pojedynki morskie z innymi piratami. Duża liczba dział oraz umiejętność w manewrowaniu statkiem to podstawa sukcesu. Pokonanie takiej gwiazdy pirackiego rzemiosła jak Czarnobrody wymaga sporo cierpliwości. Zadania nie ułatwiają również zmienne warunki pogodowe, które wpływają na przebieg pojedynków.
Najmocniejszą stroną nowego tytułu Ubisoftu jest trójwymiarowa grafika. Obok Sid Meiers Pirates to jedna z najładniejszych gier poświęconych piratom na rynku mobilnym. Optymalizacja kodu nie udała się jednak perfekcyjnie. Producent informuje bowiem, że aplikacja może sprawiać problemy na urządzeniach starszych niż iPhone 4S.
Optymistycznie nie nastraja również cena. Koszt pobrania Assassin's Creed Pirates z App Store lub Google Play to blisko pięć dolarów. Wydatek dość spory i moim zdaniem niczym nie uzasadniony. Gra nie ma więcej funkcji od konsolowego Assassin's Creed IV: Black Flag, co mogłoby tłumaczyć wysoką cenę.
Co ciekawe, każda opinia czy recenzja Pirates w Internecie przypomina (podobnie jak ten tekst) wszystkim o istnieniu premiery konsolowej. Ubisoft, wydając w sumie prosty symulator bitew morskich, upiekł dwie pieczenie przy jednym ogniu. Z jednej strony ma doskonałe narzędzie marketingowe, a z drugiej dużo tańszy do realizacji projekt mobilny.