Zanim skończysz czytać ten tytuł, gdzieś na świecie swoje nowe smartfony wypakuje jakieś 200 osób

Zanim skończysz czytać ten tytuł, gdzieś na świecie swoje nowe smartfony wypakuje jakieś 200 osób

Zmodyfikowane zdjęcie: Zegar
Zmodyfikowane zdjęcie: Zegar
Źródło zdjęć: © Shutterstock
Miron Nurski
30.01.2015 13:35, aktualizacja: 30.01.2015 14:35

Firma Strategy Analytics podzieliła się ze światem garścią najnowszych statystyk dotyczących rynku mobilnego. Okazuje się, że tylko w ubiegłym roku producenci dostarczyli ponad 1,28 miliarda smartfonów. Dla porównania w roku 2013 było to 990 milionów, co przekłada się na 30-procentowy wzrost rok do roku.

Gwoli wyjaśnienia: dane dotyczą jednostek wyprodukowanych i dostarczonych do sklepów od stycznia do grudnia, a nie tych, które faktycznie zostały zakupione przez konsumentów. Niemniej w przyrodzie nic nie ginie, a w 2014 roku z półek znikały także urządzenia wyprodukowane w roku wcześniejszym. Na pewnym etapie dysonans się zatem zaciera, a lwia część egzemplarzy ostatecznie i tak trafia do klientów.

1,28 miliarda sztuk dostarczonych w ciągu 12 miesięcy daje nam średnio 3,5 miliona urządzeń dziennie, 146 tysięcy na godzinę, 2,4 tysiąca na minutę i 40 na sekundę. Imponujące, prawda? Na każde nasze mrugnięcie okiem przypada kilka uśmiechniętych twarzy cieszących się z nowego zakupu.

Oto, jak prezentuje się rozkład wprowadzonych do sprzedaży smartfonów z podziałem na systemy operacyjne.

Smartfony wprowadzone do sprzedaży w 2014 i 2013 roku
Smartfony wprowadzone do sprzedaży w 2014 i 2013 roku© Strategy Analytics

Liderem wciąż pozostaje Android, któremu udało się przebić barierę miliarda dostarczonych telefonów w ciągu 12 miesięcy. Tym samym zielony system w roku ubiegłym kontrolował więcej wprowadzonych do sprzedaży smartfonów niż było wszystkich urządzeń wyprodukowanych w roku wcześniejszym razem wziętych! Dzięki temu platforma Google'a umocniła swoją pozycję z 78,9% udziałów do 81,2%. Tym samym ze wspomnianych 40 smartfonów dostarczonych w ciągu sekundy, aż 32 działa pod kontrolą Androida.

Na drugim miejscu znalazł się oczywiście iOS z ponad 192 milionami iPhone'ów i 15-procentowym udziałem na mobilnym torcie, co także robi gigantyczne wrażenie. Zwłaszcza w porównaniu z Microsoftem, który za pomocą wszystkich Windows Phone'ów dobił raptem do poziomu 38,8 miliona sztuk i 3% udziałów.

Liczba sprzedawanych smartfonów już teraz jest imponująca, ale tempo wzrostu mobilnego rynku wskazuje na to, że najlepsze lata ma on dopiero przed sobą. Ciekawe, jak długo będziemy musieli czekać na 2 miliardy.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)