sRGB w MIUI? Xiaomi pracuje nad funkcją, którą docenią artyści

sRGB w MIUI? Xiaomi pracuje nad funkcją, którą docenią artyści
Patryk Korzeniecki

23.12.2019 18:53, aktual.: 23.12.2019 19:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Fotografowie i graficy z pewnością kojarzą pojęcie profili kolorystycznych. Okazuje się, że MIUI może przygotowywać dla nich coś specjalnego.

MIUI 11 miało premierę we wrześniu 2019 roku. Aktualizacja nie była spektakularna, jednak wprowadziła sporo zmian, m.in. ulepszony Always On Display, odświeżony interfejs, nową czcionkę, dźwięki natury i tryb superenergooszczędny.

Xiaomi zgodnie ze swoją filozofią dalej pracuje nad systemem, wzbogacając go o kolejne funkcje. Jedna z nich spodoba się grafikom.

MIUI pozwoli wybrać profil kolorystyczny

Chiński gigant pracuje nad opcją kalibracji kolorystycznej. Będzie ona służyć do kontroli nad wyświetlanymi kolorami. Przyda się zwłaszcza osobom, które zajmują się grafiką komputerową lub obróbką zdjęć.

Nowa funkcja pozwoli na uzyskanie rzeczywistych kolorów zdjęć i materiałów filmowych. Przynajmniej w teorii - każdy wyświetlacz jest trochę inny i do dokładnej kalibracji potrzebne jest urządzenie zwane kolorymetrem. Telefony niestety takich "bajerów" nie obsługują. Funkcja MIUI nie skalibruje więc profesjonalnie ekranu w telefonie, jednak myślę, że przynajmniej zbliży odcienie na ekranie do rzeczywistych kolorów.

Funkcja zarządzania kolorem w MIUI
Funkcja zarządzania kolorem w MIUI© xdadevelopers.com

Co nam to da? Np. to, że zdjęcie wyświetlone na telefonie będzie wyglądało (prawie) tak samo jak na skalibrowanym monitorze (pod warunkiem wybrania tej samej przestrzeni kolorystycznej).

Funkcja jest na tą chwilę ukryta w najnowszym "night build", jednak serwis XDA udostępnił zrzuty ekranu przedstawiające jej opcje. Pozwala na wybranie jednego z profili (sRGB, P3, enhanced i original) oraz sterowanie poszczególnymi parametrami obrazu. Oczywiście zadbano o podgląd zmian generowany w czasie rzeczywistym.

Niestety nie jest znana data wprowadzenia funkcji zarządzania kolorem do stabilnej wersji MIUI 11. Wygląda jednak na dopracowaną - myślę, że Xiaomi nie będzie nam kazało długo czekać. Ciekaw jestem, jak będzie się sprawować - z chęcią sprawdziłby, jak jej blisko (lub daleko) do profesjonalnej kalibracji.

A czy Wy czekaliście na taką funkcję? Ciekaw jestem, ilu z Was by z niej korzystało.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)