Stało się. HarmonyOS - autorski system Huaweia - trafił na smartfony

Stało się. HarmonyOS - autorski system Huaweia - trafił na smartfony

Stało się. HarmonyOS - autorski system Huaweia - trafił na smartfony
Miron Nurski
16.12.2020 14:13, aktualizacja: 16.12.2020 15:13

Na razie w fazie beta i tylko w Chinach.

HarmonyOS to system, który rozwijany jest głównie z myślach o urządzeniach tzw. Internetu rzeczy. Przed kilkoma miesiącami Huawei zmienił jednak zdanie i ogłosił, że - wbrew wcześniejszym zapewnieniom - oprogramowanie trafi na smartfony.

HarmonyOS można już pobrać na 5 kompatybilnych smartfonów i tabletów

Lista wspieranych na ten moment urządzeń obejmuje modele:

  • Huawei P40;
  • Huawei P40 Pro;
  • Huawei Mate 30;
  • Huawei Mate 30 Pro;
  • Huawei MatePad Pro.

HarmonyOS 2.0 w wersji beta został udostępniony w Chinach. Chętni do wzięcia udziału w testach, którzy nie będą zadowoleni z nowego oprogramowania, mogą łatwo powrócić do Androida z EMUI 11.

HarmonyOS ciężko odróżnić od Androida

Mimo że pod maską to zupełnie nowe oprogramowanie, system Huaweia i tak współdzieli znaczną część kodu z EMUI. Szczególnie w warstwie wizualnej.

Huawei P40 With Harmony OS 2.0

Ba - HarmonyOS jest w stanie uruchamiać aplikacje pisane z myślą o Androidzie, więc wielu użytkowników może w ogóle nie odnotować zmian.

To jednak nie oznacza, że różnic nie ma wcale. Swego czasu mówiło się, że system HarmonyOS jest lżejszy od Androida, więc może się okazać mniej zasobożerny i bardziej łaskawy dla baterii.

Nie, HarmonyOS nie rozwiązuje problemów Huaweia na Zachodzie

Wielu błędnie uważa, że autorski system operacyjny jest remedium na problemy, które dotknęły Huaweia przez konflikt z amerykańskimi władzami. Ale to nieprawda.

Android sam w sobie jest oprogramowaniem otwartoźródłowym i nikt nigdy nie bronił Huaweiowi z niego korzystać. Tym, do czego dostęp Huawei stracił, są komercyjne technologie i rozwiązania z USA, w tym aplikacje Google'a.

HarmonyOS w żaden sposób sytuacji Huaweia nie zmienia. Takich programów jak Mapy Google, Chrome czy YouTube na żadnym nowym telefonie czy w AppGallery nie uświadczymy, bez względu na użyty system operacyjny.

Autorskie oprogramowanie pomoże Huaweiowi co najwyżej w większym stopniu się usamodzielnić oraz łatwiej zapewnić kompatybilność z resztą działającego pod kontrolą HarmonyOS-u ekosystemu.

Zobacz także:

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)