Stało się! Microsoft kupił Nokię!

Stało się! Microsoft kupił Nokię!

Stephen Elop i Steve Ballmer
Stephen Elop i Steve Ballmer
Mateusz Żołyniak
03.09.2013 09:18, aktualizacja: 03.09.2013 11:18

Jeden z najpopularniejszych tematów plotek ostatnich 12 miesięcy stał się dzisiaj faktem. Gigant z Redmond wykupił właśnie dział firmy Nokia zajmujący się produkcją telefonów! Obecna od lat w świadomości polskich użytkowników marka Nokia zniknie z rynku.

[solr id="komorkomania-pl-187161" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://komorkomania.pl/3062,windows-phone-z-nowym-rekordem-siegaja-po-niego-poczatkujacy-uzytkownicy-smartfonow" _mphoto="nokia-lumia-920-187161-2-cf5a9fd.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]4356[/block]

Transakcja ma zostać zamknięta w pierwszym kwartale 2014 roku. Za dział produkujący smartfony Microsoft ma zapłacić około 5 mld dol., a na 2,18 mld dol. zostało wycenione portfolio patentów fińskiej firmy, które będą licencjonowane gigantowi z Redmond. Nokia po sprzedaży działu urządzeń mobilnych pozostanie z trzema głównymi działami: infrastruktura sieciowa i usługi (NSN), usługi lokalizacyjne i mapowe (HERE) oraz zaawansowane technologie (zajmujący się m.in. rozwiązaniami ARM).

W ramach umowy między firmami obecny szef Nokii, Stephen Elop, ponownie dołączy do Microsoftu. Były członek zarządu po finalizacji transakcji ma objąć stanowisko szefa działu Microsoft Devices, który będzie się zajmował telefonami, tabletami i konsolami. Coraz bardziej prawdopodobne są więc ostatnie przewidywania analityków, że to właśnie Elop po odejściu Steve'a Ballmera zostaniem nowym CEO Microsoftu.

Nokia nie zniknie... tak szybko

Przejęcie działu telefonów Nokii nie oznacza, że na rynku nie pojawią się już Lumie. Microsoft nabył bowiem prawo do wykorzystywania marek "Lumia" i "Asha". Można więc oczekiwać, że na rynek wciąż będą trafiać modele Lumia, tyle że z logo Microsoftu na obudowie. Co więcej, firma ma przez 10 lat prawa do marki "Nokia", ale będzie ona odnosić się tylko do featurephone'ów. Powoli więc umiera producent, który tworzył i decydował o kształcie rynku telefonów.

[solr id="komorkomania-pl-185454" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://komorkomania.pl/3078,smartfon-twoj-osobisty-szpieg" _mphoto="detoks-185454-253x168-ea1a6a68e5.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]4357[/block]

Przedstawiciele Microsoftu twierdzą, że kupno działu mobilnego Finów nie odbije się na współpracy z innymi partnerami, takimi jak Huawei, HTC czy Samsung. Trudno jednak poważnie traktować te zapewnienia. Gigant z Redmond poprzez zakup Nokii scementuje system z hardware'em pod jedną marką, a co za tym idzie - jeszcze mocniej pójdzie w ślady Apple'a.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)