Starcie tytanów - który z nadchodzących topowych smartfonów jest najwydajniejszy?

Który ze smartfonów jest najszybszy?
Który ze smartfonów jest najszybszy?
Miron Nurski

17.01.2013 18:10, aktual.: 17.01.2013 19:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Serdecznie zapraszamy na benchmarkowe zawody zorganizowane przez serwis Engadget, które zrelacjonują dla Państwa Miron Nurski oraz jego wyimaginowany kolega - Imagineusz Niewiadomski. Która z zaprezentowanych w ostatnich dniach nowości okaże się demonem wydajności?

Serdecznie zapraszamy na benchmarkowe zawody zorganizowane przez serwis Engadget, które zrelacjonują dla Państwa Miron Nurski oraz jego wyimaginowany kolega - Imagineusz Niewiadomski. Która z zaprezentowanych w ostatnich dniach nowości okaże się demonem wydajności?

Miron Nurski: Atmosfera jest naprawdę gorąca; w dzisiejszym starciu zmierzą się ze sobą wyłącznie młodzi zawodnicy, którzy dopiero zaczynają swoją sportową karierę.

Imagineusz Niewiadomski: Dokładnie tak. Dlatego też na początku warto pokrótce przybliżyć sylwetki zawodników. W reprezentacji Sony znaleźli się bliźniacy: Xperia Z oraz Xperia ZL. Firmę Huawei reprezentować będą Ascend D2 oraz monstrualny Ascend Mate. Rywalizację podejmie z nimi jeden zawodnik wystawiony przez koncern ZTE - Grand S.

MN: Jak Państwo widzą, walka powinna być dość wyrównana, gdyż większość zawodników może poszczycić się 5-calowym wyświetlaczem Full HD, czterordzeniowym procesorem oraz 2 GB pamięci RAM. Wyłamuje się jedynie cierpiący na gigantyzm 6,1-calowy Ascend Mate, który - o dziwo - nie zakwalifikował się do wyścigu tabletów.

IN: Podobno początkowo miał on wziąć udział w zawodach ping-pongowych, w których pełniłby funkcję stołu.

MN: Warto również zauważyć, że ma on o wiele niższą rozdzielczość niż konkurenci, a co za tym idzie - teoretycznie trochę ułatwione zadanie.

[solr id="komorkomania-pl-145150" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://komorkomania.pl/4629,byly-zdjecia-wiec-czas-na-nagrania-hdr-z-xperii-z" _mphoto="xpediaz-145150-270x142-c02a47e95.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]3377[/block]

IN: Czy uważasz zatem, że pozwoli mu to wygrać dzisiejsze zawody? Kto jest twoim faworytem, Mironie?

MN: Na pewno nie iPhone 5.

IN: Hehehe.

MN: Odstawmy jednak żarty na bok, bo widzę, że nasi zawodnicy szykują się już do pierwszego starcia.

Runda I - Quadrant

IN: W rundzie pierwszej nasi giganci zmierzą się w jednym z najpopularniejszych benchmarków, czyli opracowanym przez Aurora Softworks Quadrancie. Sprawdzi on ich ogólną wydajność.

MN: Widzę, że wszyscy zawodnicy zajęli już miejsca i w skupieniu oczekują na gwizdek sędziego rozpoczynający wyścig. Jeszcze chwila... i ruszyli!

IN: Coś nieprawdopodobnego! Xperia Z oraz Xperia ZL momentalnie wysunęły się na prowadzenie, pozostawiając konkurencję daleko w tyle. W powietrzu po prostu czuć potęgę czterordzeniowego Snapdragona s4 Pro o taktowaniu 1,5 GHz!

MN: To niekoniecznie wyłącznie jego zasługa. Zwróć uwagę na to, że jednostka ta znajduje się również w modelu Grand S. I to o taktowaniu podkręconym do 1,7 GHz! A jednak udało mu się minimalnie wyprzedzić jedynie Ascend D2 Huaweia.

IN: O tak. To wyraźnie pokazuje, że nie samymi podzespołami smartfon żyje, równie istotna jest optymalizacja.

MN: My tu gadu-gadu, a tymczasem wszyscy zawodnicy zdążyli już dotrzeć do mety.

IN: Wyniki pierwszej rundy prezentują się następująco: I miejsce ex aequo należy do Xperii Z oraz Xperii ZL. Tuż za nimi znalazł się Ascend Mate. III i IV miejsca zajmują kolejno Grand S oraz Ascend D2. 

Quadrant (fot. engadget.com)
Quadrant (fot. engadget.com)

Runda II: AnTuTu

MN: Przechodzimy do kolejnej rundy. Tym razem wydajność reprezentantów Sony, Huaweia oraz ZTE przetestowana zostanie w benchmarku AnTuTu. Zawodnicy są już gotowi... i poszli! Imagineuszu, widzisz to, co ja?!

IN: Miałem pytać o to samo. Na prowadzenie wysunęła się Xperia ZL, pozostawiając w tyle nawet swojego brata bliźniaka.

MN: Czyżby Sony zawalił optymalizację w tym modelu? Przecież jego specyfikacja jest taka sama jak ZL!

IN: Nie wiem, czy będziemy mieli okazję się o tym przekonać. Xperia Z właśnie wpadła do beczki z wodą. Dla tego zawodnika chyba zawody się już skończyły... Ale co to?! Zetka wciąż pracuje, jak gdyby nigdy nic!

[solr id="komorkomania-pl-145159" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://komorkomania.pl/4630,padfone-z-windowsem-wedlug-asusa-ma-to-sens" _mphoto="win-padfone-145159-247x1-101cf56.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]3378[/block]

MN: Najwidoczniej certyfikaty IP55 i IP57 świadczące m.in. o wodoodporności nie zostały wydane bezpodstawnie. Xperii Z bezproblemowo udaje się dotrzeć do mety razem z resztą zawodników.

IN: Wyniki rundy drugiej prezentują się następująco: miejsce I - Xperia ZL; miejsce II; Xperia Z; miejsce III - Ascend Mate; miejsce IV - Grand S; miejsce V - Ascend D2  

AnTuTu (fot. engadget.com)
AnTuTu (fot. engadget.com)

Runda III - SunSpider 

MN: W rundzie III próbie poddana zostanie wydajność przeglądarek internetowych. Niestety, z niewiadomych przyczyn z wzięcia udziału w tej rundzie odmówiła reprezentacja Huaweia.

IN: Fakt ten smuci zwłaszcza w przypadku modelu Ascend Mate; urządzenie tych gabarytów wydaje się świetne do przeglądania Sieci i dobrze byłoby wiedzieć, jak sobie na tym polu radzi.

MN: Po raz kolejny udowodniliśmy, że w komentowaniu zawodów sportowych jesteśmy równie skuteczni jak Google w zaspokajaniu popytu na Nexusa 4...

IN: Faktycznie. Spójrzmy zatem na wyniki, które są dość zaskakujące: wygrywa Grand S ZTE. Miejsce II zajęła Xperia Z, a podium zamyka Xperia ZL. Role się zatem odwróciły.

MN: Może to być spowodowane mylącą punktacją: w tej rundzie im mniejszy wynik, tym lepiej. Być może zawodnicy tego nie wiedzieli...

SunSpider - im mniejszy wynik, tym lepiej (fot. engadget.com)
SunSpider - im mniejszy wynik, tym lepiej (fot. engadget.com)

Runda IV -  CF-Bench

IN: Pora na ostateczne starcie, czyli benchmark CF-Bench. To ostatni moment, by zawalczyć o miano króla wydajności.

MN: Właśnie rozległ się gwizdek sędziego. Nasi giganci ruszyli... i już wylądowali na mecie.

IN: Tym razem obyło się bez większych niespodzianek. Pierwsze dwa miejsca ponownie zajęły kolejno Xperia ZL oraz Xperia Z, a na podium załapał się jeszcze Ascend Mate. Miejsca IV i V to odpowiednio Ascend D2 oraz Grand S.

CF-Bench (fot. engadget.com)
CF-Bench (fot. engadget.com)

MN: A oto jak prezentuje się klasyfikacja generalna:

Wyniki
Wyniki

IN: To już wszystko na dzisiaj. Żegnają się z Państwem: Imagineusz Niewiadomski...

MN: ...i Miron Nurski.

Źródło: Engadget

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)