W lutowych statystykach Androida sytuacja bez zmian: Lollipop ciągle drugi, a Marshmallow daleko

W lutowych statystykach Androida sytuacja bez zmian: Lollipop ciągle drugi, a Marshmallow daleko

Android 6.0 Marshmallow
Android 6.0 Marshmallow
Źródło zdjęć: © Google
Konrad Błaszak
03.02.2016 12:22, aktualizacja: 03.02.2016 13:22

Android 6.0 Marshmallow to najnowsza wersja systemu Google'a, która od kilku miesięcy walczy o udziały rynkowe. Nowe statystyki pokazują, że nie jest zbyt skuteczna batalia.

Google oficjalnie pokazało "Piankę" razem z Nexusami 5X oraz 6P, czyli nieco ponad 4 miesiące temu. Z racji tego, że została ona zapowiedziana wiosną poprzedniego roku i właśnie wtedy pojawiły się pierwsze wersje testowe dostępne dla deweloperów i użytkowników chcących pełnić rolę beta testerów, można było przypuszczać, że producenci szybko uporają się z aktualizacją swoich urządzeń. No cóż, nie uporali. Nie dość, że większość flagowców topowych firm jeszcze nie dostała Marshmallowa, to nowe produkty cały czas trafiają na rynek z Lollipopem.

Wybrałem kilka premier z ostatniego miesiąca (Lenovo K4 Note, Lenovo K5 Note, Oppo F1, Archos Power i Cobalt) i mimo, że są to bardzo różne urządzenia, to łączy je system z jakim zostały zaprezentowane - Android 5.1 Lollipop. Oczywiście trzeba zaznaczyć, że są to także dość tanie produkty, ale świetnie pokazują, że jeszcze przez kilka miesięcy nie ma co liczyć na wysyp budżetowców z Androidem 6.0. Ze styczniowych premier z Marshmallowem warto odnotować jedynie LeTV Le Max Pro. Został zapowiedziany na targach CES i pracuje pod kontrolą "pianki", ale na rynek trafi dopiero jakoś w pierwszej połowie roku. Dlatego nikogo nie mogą specjalnie dziwić poniższe statystyki udostępnione przez Google'a( zbierane przez 7 dni, do 1 lutego):

Statystyki Androida w lutym 2016
Statystyki Androida w lutym 2016© Google

Cały czas króluje KitKat (35,5 proc.), a tuż za nim jest Lollipop (34,1 proc.) i to jedyna w miarę pozytywna informacja z tego badania. Już w przyszłym miesiącu wersja systemu zaprezentowana w 2014 roku będzie najpopularniejsza. Jelly Bean ma 23,9 proc., a dalej jest Gingerbread oraz Ice Cream Sandwich (odpowiednio 2,7 oraz 2,5 procent). Na przed ostatnim miejscu jest Marshmallow (1,2 proc.), który okazał się popularniejszy jedynie od wersji 2.2 Froyo.

Android 6.0 w grudniu miał 0,5 proc. a miesiąc temu niewiele więcej, ponieważ 0,7 proc. Widać, że przybywa urządzeń pracujących pod jego kontrolą, ale to nadal dość żałosna walka o udziały. Oczywiście są światełka w tunelu, jak chociażby bardzo szybko zaktualizowany LG G4 oraz HTC One A9, który trafił na rynek od razu z Marshmallowem. Niestety to na razie pojedyncze przypadki.

Zdaję sobie również sprawę, że przeciętny użytkownik nie potrzebuje większości dodatków z nowych wersji systemu, ale każda ma przynieść stabilniejsze działanie oraz dłuższy czas pracy na jednym ładowaniu, a tym nikt nie pogardzi. Poza tym wiem, że producentom nie opłaca się aktualizować budżetowców, które nie zyskały wielkiej popularności, ale żeby po czterech miesiącach garstka flagowców miała nowy system? Coś chyba nie jest w porządku.

Źródło: Google via gsmarena.com

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)