Statystyki Androida w październiku pokazują jedno: KitKat się nigdzie nie wybiera

Statystyki Androida w październiku pokazują jedno: KitKat się nigdzie nie wybiera

KitKat i Marshmallow
KitKat i Marshmallow
Źródło zdjęć: © Google
Konrad Błaszak
07.10.2015 14:41, aktualizacja: 07.10.2015 16:47

Kilka dni temu zadebiutował oficjalnie Android 6.0 Marshmallow, a dziś Google udostępnił statystyki dotyczące popularności poszczególnych wydać Androida, które były zbierane na początku października. Znów jest źle i światełka w tunelu nadal nie widać.

We wrzesniu statystyki Androida nie napawały optymizmem, czyli podobnie jak poprzednim razem. Miesiąc za miesiącem sytuacja jest niemal taka sama, a zmiany są przeważnie kosmetyczne. Nie przypominam sobie żadnych wyników, w których mógłbym napisać, że jest duża nadzieja na poprawę, czasem było co najwyżej odrobinę lepiej, ale chyba nigdy nie było dobrze. Podobnie jest też teraz.

Google zbierał te dane przez 7 dni do 5 października włącznie. Oczywiście nie ma w nich jeszcze Androida 6.0 Marshmallow, ponieważ nowe Nexusy zadebiutowały pod koniec września i jeszcze nie trafiły do klientów, a proces aktualizacyjny starszych modeli ruszył dopiero 6 października. Pianka prawdopodobnie zadebiutuje dopiero w statystykach listopadowych. A i to nie jest pewne, gdyż Google nie uwzględnia wersji mających mniej niż 0,1% udziałów na rynku.

Fragmentacja Androida w październiku 2015
Fragmentacja Androida w październiku 2015© Google

Dobrą wiadomością jest to, że Android 5.1 ma teraz 7,9% udziałów, a miesiąc temu było to jedynie 5,1%. Zła wiadomość jest natomiast taka, że wersja systemu Google'a z numerem 5.0 znajduje się na 15,6% urządzeń, czyli o 0,3 punktu procentowego mniej niż poprzednio. Co ciekawe spadek jest taki sam jak w przypadku KitKata, który aktualnie napędza 38,9% produktów.

Po zsumowaniu wszystkich wersji lizaka jest on na 23,5% urządzeń, co daje wzrost na poziomie 2,5 punktu procentowego. Daje mu to nadal trzecie miejsce pod względem popularności, ponieważ nieco leciwy już Jelly Bean (premiera 27 czerwca 2012) we wszystkich odmianach nadal znajduje się na 30,2% produktów. Starsze wersje zaliczyły nieznaczny spadek, ale swojej pozycji dzielnie broni Froyo, który cały czas trzyma się na poziomie 0,2%.

W tych statystykach jedno mnie przeraża

Większość producentów już kompletnie odpuściła sobie aktualizowanie smartfonów z KitKatem (lub starszych). Co prawda kilka dni temu dostałem na swoją Xperię M2 Lollipopa 5.1.1, ale to niestety tylko jeden z nielicznych wyjątków. Udziały rynkowe starszych wersji systemu Google'a nie będą już spadać ze względu na aktualizacje, więc trzeba liczyć na to, że obecne na rynku smartfony i tablety zostaną wymienione na nowe urządzenia z Lollipopem i Pianką. A wtedy na rynku będzie już pewnie Android 7.0, więc koło się zamknie...

Oczywiście nie jest to dla mnie zaskoczenie, ale w takiej sytuacji KitKat, który został zaprezentowany 31 października 2013 jeszcze przez dobrych kilka miesięcy będzie królować w takich statystykach. Ciężko powiedzieć ile po potrwa, ale obstawiałbym, że pół roku to minimum. Do tego czasu nadal będzie powoli piąć się w górę Lollipop, a nieśmiało zacznie wkraczać też Marshmallow. Niestety na Androida 6.0 w aktualnych modelach i tak trzeba będzie poczekać w najlepszych przypadkach kilka tygodni, a jak już się pojawi to będzie odbierać udziały nie tylko KitKatowi, ale i lizakowi.

KitKat jest królem i będzie panować jeszcze długo. System sprzed dwóch lat...

Źródło: Google via gsmarena.com

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)