Stawki detaliczne za SMS-y są za wysokie

Stawki detaliczne za SMS‑y są za wysokie

UKE: będzie regulacja stawek SMS
UKE: będzie regulacja stawek SMS
Kira Czarczyńska
18.12.2010 21:10, aktualizacja: 18.12.2010 22:10

Im ostrzejsze są regulacje Urzędu Komunikacji Elektronicznej, tym naturalnie wzbudzają więcej kontrowersji. Jednak tej decyzji można się akurat było spodziewać: Anna Streżyńska uznała, że ceny detaliczne wiadomości tekstowej są zdecydowanie zbyt wysokie. Możliwe więc, że zostaną "odgórnie przycięte".

Obecnie regulacji podlegają hurtowe stawki za połączenia głosowe. Jest to istotny składnik końcowej ceny, jaką płaci w rezultacie użytkownik sieci komórkowej. Teraz jednak regulowane będą także hurtowe stawki dotyczące wiadomości SMS.

Taką decyzję podjęła prezes UKE. Dlaczego?

Anna Streżyńska wyjaśnia, że "ceny detaliczne SMS-ów są za wysokie w stosunku do kosztów ponoszonych przez operatorów", dlatego zostanie wprowadzona maksymalna stawka hurtowa. Prezes ma nadzieję, że - podobnie jak jest w przypadku połączeń głosowych - odgórne ustalenie tej stawki wpłynie korzystnie na ceny dla użytkowników końcowych.

Kiedy możemy spodziewać się zmian?

"Ceny hurtowe zostaną ustalone w pierwszych miesiącach przyszłego roku i mogą być jeszcze niższe" - mówi prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Dodaje też, że jej zdaniem maksymalna uzasadniona cena hurtowa to 5 groszy. Obecnie wynosi zaś ona aż trzykrotnie więcej, bo 15 groszy.

Co na to operatorzy?

Anonimowo, dla Gazety Wyborczej, wypowiedział się jedynie przedstawiciel jednej z sieci. Operatorzy są zaskoczeni taką decyzją i zamierzają negocjować z UKE przynajmniej ścieżkę dojścia do sugerowanej stawki - podobnie jak wygląda to w przypadku połączeń głosowych.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)