Sterowanie telefonem za pomocą gestów

Sterowanie telefonem za pomocą gestów
02.06.2009 10:02
Piłkarzyki pyWuzzler.
Piłkarzyki pyWuzzler.
Paweł Wolniewicz
Paweł Wolniewicz

Post będzie dotyczył modułu wbudowanego w niektóre z bardziej zaawansowanych modeli komórek ? akcelerometru. Gadżet ten umożliwia sterowanie telefonem za pomocą gestów. Powstało już całkiem sporo programów wykorzystujących akcelerometr. Niektóre z nich nie mają żadnego praktycznego zastosowania, inne to całkiem ciekawe i oryginalne gry, a twórcy jeszcze innych zamierzają stworzyć naprawdę przydatne aplikacje narzędziowe.

Zacznijmy od tej ostatniej grupy. Programy narzędziowe korzystające z akcelerometru pozwalają z reguły na obracanie ekranu, włączanie i wyłączanie budzika bez naciskania klawiszy, a także na sterowanie komputerem. Są możliwe również inne zastosowania.

 • ShakeSMS ? narzędzie umożliwiające odczytywanie SMS-ów bez odblokowywania klawiatury telefonu. Działa ono na telefonach z systemem Symbian s60 3rd. Aplikacja jest bezpłatna. ShakeSMS pozwala nie tylko na odczytywanie wiadomości, ale także na ich kasowanie i przechodzenie do kolejnych SMS-ów.
 • Inclinometer ? posiadacze smartfonów Nokia 5800 oraz N95 mogą zainstalować program Inclinometer, który określi, czy samochód? znajduje się w pozycji w pełni horyzontalnej. Na ekranie telefonu pojawia się wizualizacja samochodu wraz z dokładnymi pomiarami (w stopniach) odchylenia od poziomu.
 • Air Mouse ? tym razem aplikacja dla iPhone. Air Mouse pozwala na sterowanie komputerem za pomocą Wi-Fi oraz akcelerometru. Możliwe jest korzystanie z odtwarzaczy muzyki, przeglądanie zdjęć, a nawet korzystanie z klawiatury. Air Mouse pozwala również na wykorzystanie telefonu w roli touchpada. Program jest płatny.
 • RotateMe ? przełączanie ekranu pomiędzy trybami krajobrazowym i portretowym na urządzeniach z systemem operacyjnym Symbian S60. Program nie posiada żadnych dodatkowych funkcji, a jego obsługa jest banalnie prosta.
 • Klaxon ? budzik działający w systemie Android i Windows Mobile, sterowany za pomocą akcelerometru. Możliwe jest wyłączanie alarmu i uaktywnianie drzemki, a wszystko to za pomocą poruszania telefonem.
 • Level ? poziomica dla urządzeń BlackBerry.
 • SensorLock ? działająca na urządzeniach HTC Touch aplikacja pozwalająca na blokowanie telefonu za pomocą ruchów wzdłuż jego dłuższej osi.
 • ShakeAndSave ? wykonuje zrzuty ekranu po potrząśnięciu komórką. Działa na telefonach HTC Touch Diamond/Pro, HTC Touch HD oraz Samsung Omnia.
 • Gyrator ? program dla Windows Mobile, służący do automatycznego przełączania ekranu pomiędzy trybami krajobrazowym i portretowym.

Nie samą pracą człowiek żyje. Szczęśliwie posiadacze telefonów z wbudowanym akcelerometrem mogą skorzystać z bogatej palety gier w pełni wykorzystujących możliwości ich komórek.

 • pyWuzzler ? wirtualne piłkarzyki na ekranie telefonu. Aplikacja jest bezpłatna, producent przetestował ją na smartfonach Nokia N95 z zainstalowaną obsługą języka Python (pakiet PyS60). Piłkarzykami sterujemy poruszając w odpowiedni sposób komórką.
 • lunarTilt ? lądowanie statkiem kosmicznym na powierzchni Księżyca. Gra działa na telefonie HTC Diamond (system Windows Mobile).
 • SensorMaze ? gra przeznaczona dla systemu Windows Mobile. SensorMaze generuje labirynty, w których gracz porusza się wykonując gesty telefonem.
 • Touchdown ? symulacja lotu helikopterem przeznaczona na urządzenia HTC Touch Diamond i HTC Touch Pro (system Windows Mobile).

Kolejna grupa programów nie zasługuje na miano gier. Te proste gadżety służą wyłącznie temu, by znaleźć rozrywkę na kilka minut. A przy okazji korzystają one z akcelerometru.

 • xDancer ? aplikacja wyświetla na ekranie niebieską, komiksową postać, która tańczy (podryguje) w rytm muzyki wydobywającej się z głośników. Aby wprowadzić tancerza w ruch należy solidnie potrząsnąć telefonem. Program dla Symbiana.
 • Aquarium ? złota rybka pływa na ekranie telefonu z akcelerometrem, a użytkownik steruje jej ruchami. Trochę nudne. Aplikacja działa na smartfonie Samsung i900.

I na koniec coś bardziej futurystycznego. Na razie projekt jest mało rozbudowany, ale kto wie ? być może w tym kierunku rozwinie się rynek urządzeń mobilnych.

 • CrystalMe ? program starannie zbiera wszelkie informacje o posiadaczu telefonu, korzystając z wszelkich możliwych modułów (w tym również akcelerometru) i publikuje je w Internecie. Jeszcze niezbyt dopracowane rozwiązanie. CrystalMe działa na telefonach z systemem operacyjnym Symbian S60 3rd Edition.

Zdjęcie: Symbian Resources (na zrzutce wirtualne piłkarzyki pyWuzzler)

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)