Super AMOLED z Galaxy Note'a 4 najlepszym ekranem na rynku mobilnym

Super AMOLED z Galaxy Note'a 4 najlepszym ekranem na rynku mobilnym

Super AMOLED z Galaxy Note'a 4 najlepszym ekranem na rynku mobilnym
Mateusz Żołyniak
16.09.2014 10:58, aktualizacja: 16.09.2014 12:59

Samsung znowu się postarał. Ekipa DisplayMate orzekła bowiem, że nowy panel Super AMOLED z Galaxy Note'a 4 to najlepszy wyświetlacz na rynku mobilnym.

DisplayMate to znani eksperci od obrazu, którzy od dawna zajmują się sprawdzaniem jakości ekranów dostępnych w smartfonach. Niedawno w ich ręce wpadł najnowszy Samsung Galaxy Note 4, który wyposażony jest 5,7-calowego Super AMOLED-a o rozdzielczości 2560 x 1440 pikseli. Nikogo nie powinno dziwić, że szybko został on okrzyknięty najlepszym wyświetlaczem dostępnym na rynku mobilnym. Piszę "nie powinno dziwić", gdyż już wcześniejsze ekrany Samsunga miały wystawiane celujące oceny.

Nowy panel jest jednak jeszcze lepszy niż te znane z Galaxy S5 czy Galaxy Note'a 3. Dotyczy to szczególnie świetnego odwzorowania kolorów, które w przypadku OLED-ów przez wielu jest dość mocno kwestionowane. Wnikliwe testy DisplayMate potwierdziły, że 5,7-calowy Super AMOLED w trybie standardowym cechuje się najbardziej dokładnym oddaniem barw palety sRGB/Rec.709. W trybie "Profesjonalne zdjęcie" z kolei wyświetlacz może pochwalić się dopasowaniem do przestrzeni barwnej Adobe RGB (17% większa niż sRGB).

Odwzorowanie kolorów i białego
Odwzorowanie kolorów i białego© displaymate

Na tym jednak zalety nowego AMOLED-a się nie kończą. Ekran cechuje się rewelacyjnym kontrastem, a także wysokim poziomem jasności. Standardowo wynosi on ok. 350 nitów (mierzone dla całego panelu przy 100% jasności w ustawieniach), ale w trybie automatycznej kontroli podświetlenia może wzrosnąć nawet do 750 nitów, dzięki czemu wyświetlacz będzie czytelny nawet w bardzo mocnym słońcu. Duże znaczenie będzie miał tu także bardzo niski współczynnik refleksów, który wynosi 4,8%. Jest to jeden z najlepszych wyników wśród wszystkich testowanych przez DisplayMate smartfonów (rekord to 4,4%).

Kąty widoczności ekranu galaxy Note'a 4
Kąty widoczności ekranu galaxy Note'a 4© displaymate

Eksperci zachwalają również kąty widoczności, w tym mały spadek jasności (19%) i niewielkie przekłamania kolorów. Panel pod tym względem prezentuje się dużo lepiej niż ekrany Tabów S (cechują się spadkiem jasności o 55%), a zmiany kolorów przy kącie 30 stopni (największe spadki) ocenione zostały jako "bardzo dobre" (czytaj - zauważalne przekłamania, ale wciąż nie wpływają na zmniejszenie jakości obrazu). Samsungowi udało się również zmniejszyć zużycie energii, które jest o 14% mniejsze niż w przypadku poprzednika i aż o 40% niższe niż w ekranach HTC One (M8) i Xperii Z2. Dokładne wyniki testów możecie prześledzić na stronie DisplayMate.

Ekspercie wyrazili swoją opinię i ciężko się z nią nie zgodzić. W zasadzie można było spodziewać się, że Samsung w topowym Galaxy Note 4 zastosuje najlepszy z opracowanych przez siebie paneli. Mimo to jednak Koreańczykom bezsprzecznie należą się słowa uznania za ciągłe, konsekwentne dopracowywanie technologii AMOLED.

PS. Wyniki testów nie oznaczają oczywiście, że ekrany IPS we flagowcach LG, HTC i Sony czy AMOLED-y z Lumii to słabe lub przeciętne wyświetlacze. Są to świetne panele, które gwarantują bardzo dobrą jakość obrazu, ale Samsungowi udało się zrobić coś jeszcze lepszego.

Źródło: DisplayMate

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)