Superfrog HD wylądował w App Store! Czy wielki hit z Amigi ma szansę na sukces?
Coraz częściej pojawiają się mobilne wersje dawnych hitów. Możliwości tabletów i smartfonów pozwalają bowiem na prezentowanie uznanych tytułów w odświeżonych wersjach. Niestety, nie każda taka konwersja kończy się sukcesem. Jak jest w przypadku Superfrog?
Miałem 12 lat, gdy na rynku pojawił się Superfrog. W moim domu stała poczciwa Amiga, bez której nie wyobrażałem sobie życia. Gra studia Team 17 była w tym czasie moją ulubioną platformówką. Musiało minąć ponad 20 lat, abym mógł znowu w nią zagrać. Zabawa na tablecie nie dostarczyła mi jednak tak wielu pozytywnych wrażeń jak kiedyś gra na komputerze.
Fabuła Supefrog HD opiera się na pierwowzorze z 1993 roku. Głównym bohaterem jest książę, którego ukochana zostaje uprowadzona przez okrutną wiedźmę. Na domiar złego ten uroczy przystojniak zamienia się w żabę. Gdy wszystko wydaje się stracone, książę wyławia z potoku buteleczkę eliksiru, która zamienia go w Superżabę (zagadka tytułu rozwiązana). Obdarzony specjalnymi mocami wyrusza w pogoń za wiedźmą.
Od strony technicznej jest to klasyczna dwuwymiarowa platformówka. Superfrog potrafi rozpędzać się do dużych prędkości, wysoko skakać i wpływać na szybkość swojego opadania za pomocą peleryny. Do dyspozycji ma też broń w postaci zielonej kulki z oczami, którą może rzucać w przeciwników. Zbiera również monety i stara się unikać kolców w pogoni za wiedźmą.
Główna kampania składa się z 24 odświeżonych plansz podzielonych na 6 krain: zaczarowany las, straszliwe zamczysko, cyrk, pustynne piramidy, lodowe góry, kosmos oraz księżyc, na którym znajduje się siedziba złej wiedźmy. Na każdym poziomie należy zdobyć odpowiednią liczbę monet przed wskoczeniem do wyjścia. Co ciekawe, w ramach bonusu można także odblokować 24 klasyczny plansze.
Supefrog HD to wierna kopia pierwotnej wersji Superfrog, wzbogacona o sporo nowych elementów. Elementem różniącym te odsłony jest oprawa graficzna. Wersja HD nie straszy pikselami jak odsłona z Amigi. Wysoka rozdzielczość spowolniła jednak dynamizm gry, upodobniając ją do kreskówki.
Na pierwszy rzut oka Supefrog HD wygląda jak interaktywna bajka dla dzieci, jednak poziom trudności jest wysoki. Zdecydowanie nie jest to gra dla najmłodszych, tym bardziej że dotykowe sterowanie nie sprawdza się tak samo dobrze jak niegdyś joystick. Jednak dla takich dinozaurów jak ja jest to tytuł wart uwagi. Koszt pobrania gry z App Store to 1,79 euro. Moim zdaniem cena jest adekwatna do oferowanej rozrywki.