Surface - ile zarabia na nim Microsoft i czemu lepiej wybrać wersję 64 GB

Microsoft Surface z Windowsem RT | fot. theverge.com
Microsoft Surface z Windowsem RT | fot. theverge.com
Michał Brzeziński

06.11.2012 07:00, aktual.: 06.11.2012 08:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Microsoft Surface z Windowsem RT niedawno wszedł do sprzedaży i od tego czasu ciągle o nim głośno. Kosztuje więcej, niż prognozowano. Ile z tego idzie do kieszeni giganta z Redmond?

Microsoft Surface z Windowsem RT niedawno wszedł do sprzedaży i od tego czasu ciągle o nim głośno. Kosztuje więcej, niż prognozowano. Ile z tego idzie do kieszeni giganta z Redmond?

Redakcja serwisu IHS iSuppli wyliczyła, że wartość komponentów wykorzystanych w Surface RT to 271 dol. Po dodaniu do tego kosztu produkcji (13 dol.) otrzymujemy łączny koszt 284 dol. Obliczenia są przeprowadzone dla wersji z 32 GB pamięci wewnętrznej z klawiaturą Touch Cover.

W oficjalnym sklepie kosztuje ona 599 dol., czyli na każdym egzemplarzu koncern Ballmera mógłby teoretycznie zarabiać 315 dol. Oczywiście, do ceny Surface'a z Windows RT trzeba jeszcze doliczyć koszta związane z projektowaniem urządzenia, testami sprzętu czy nakłady na marketing. Nie mogę oprzeć się wrażeniu, że Microsoft mógł ustalić niższą cenę, dzięki której urządzenie byłoby bardziej konkurencyjne na tle tanich androidowych tabletów. Jednak firma nie zdecydowała się na taką taktykę jak Google oraz Amazon. Można wnioskować, że wpływ na to mają także stosunki z partnerami, których sprzęt trafia właśnie do sprzedaży.

Ogólnie producenci często żądają zbyt dużych dopłat za niewiele więcej dodatkowej pojemności. W przypadku Surface'a przelicznik to 100 dol. za 32 GB. Wiele osób będzie chciało zaoszczędzić tę niemałą sumę, ale okazało się, że sam system, narzędzia odzyskiwania, Office i wbudowane aplikacje potrafią zagarnąć jego dużą część. Jak dużą? W Surfacie z 32 GB pamięci wewnętrznej dla użytkownika pozostaje zaledwie połowa pamięci - 16 GB. Lepiej wyposażony model ma 46 GB wolnej pamięci wewnętrznej.

Nie jest to tragedia, nawet można było się tego spodziewać, ale Microsoft niechętnie o tym wspominał. Na szczęście Surface, wbrew obecnej modzie, jest wyposażony w czytnik kart microSD.

Poza tym obsługuje tryb USB Storage, więc przenoszenie danych z dysków przenośnych nie będzie stanowiło problemu. Mimo wszystko warto o tym pamiętać, wybierając wersję. Ale to dopiero gdy Surface oficjalnie wejdzie na polski rynek.

Źródło: theVergeSlashgear

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)