Świętujemy dziś 20. rocznicę pierwszej rozmowy w sieci GSM

Świętujemy dziś 20. rocznicę pierwszej rozmowy w sieci GSM
01.07.2011 14:00
Fot. WikiCommons
Fot. WikiCommons
Paweł Żmuda
Paweł Żmuda

Komórki początkowo były luksusem tylko dla bogaczy. Dziś wiele osób nie wyobraża sobie życia prywatnego i zawodowego bez komórki w kieszeni. Jak wyglądał start technologii GSM na świecie? Mało kto wie, że dziś obchodzimy szczególną rocznicę.

Dokładnie 1 lipca 1991 roku ówczesny premier Finlandii, Harri Holkeri, wykonał pierwszą rozmowę w technologii GSM 900 MHz przy użyciu sprzętu firmy Nokia. W ciągu 20 lat rozwoju standard GSM mocno się rozpowszechnił. Według szacunków GSM Association popularna technologia zajmuje dziś aż 80% ogólnoświatowego rynku mobilnego.

Pierwsze prace nad stworzeniem jednolitego standardu telefonii komórkowej podjęto już w 1982 roku, gdy powołano do życia instytut Groupe Special Mobile. Technologię zaakceptowano już dwa lata później na mocy orzeczenia Komisji Europejskiej. Na komercyjne wykorzystanie GSM trzeba było poczekać do 1992 roku, gdy swoje usługi w Finlandii udostępnił nieistniejący już dziś operator Radiolinja.

Sprawdzając dziś Facebooka na ekranie smartfona, warto pamiętać, że wszystko zaczęło się od prostej rozmowy 20 lat temu.

Źródło: nokia

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)