„Świeżo upieczony jabłecznik” - czym odtwarzać filmy z napisami na Maku
„Makuserzy z brodą” twierdzą, że kiedyś na Makach oglądanie filmów z napisami po polsku było wielkim problemem. Dzisiaj sytuacja wygląda zupełnie inaczej. W sieci można znaleźć przynajmniej kilka bardzo dobrych i darmowych odtwarzaczy, które radzą sobie z większością formatów video, w tym RealMedia Variable Bit Rate (.rmvb). Problemu nie stanowi też wyświetlanie napisów. Co więcej, w aplikacjach takich jak Mplayer czy VLC możesz zmienić rodzaj, wielkość czy kolor czcionki wyświetlanego tekstu. Oto kilka najlepszych darmowych programów do odtwarzania filmów z polskimi napisami.
29.04.2009 | aktual.: 29.04.2009 22:43
Mplayer Extended[/h3]
Mplayer Extended to trochę wzbogacona wersję oryginału, programu Mplayer. To lekki i intuicyjny w obsłudze, ale zarazem szybki, wydajny i rozbudowany program do odtwarzania większości (jeśli nie wszystkich) formatów nagrań video i audio. Mplayer Extended oferuje mnóstwo funkcji, jak np. wybór rodzaju, wielkości i kodowania czcionki do napisów (korzysta z czcionek zainstalowanych w systemie) czy equalizer audio i video.
W trybie pełnoekranowy widzimy też półprzeźroczysty panel z głównymi przyciskami sterującymi – w standardowej wersji nie znajdziemy tej funkcji. Do tego aplikacja nie zajmuje wiele pamięci i cechuje się dużą stabilnością. Podobno program obsługuje współpracuje też z pilotem Apple. Nie testowałem, bo nie mam ; )
Pobierz kodeki dla formatu .rmvb: [url=http://www.mplayerhq.hu/MPlayer/releases/codecs/essential-macosx-x86-20060611.zip]TUTAJ
To interesujący polski program do odtwarzania filmów w większości formatów (między innymi divx, avi, rmvb, mkv) z napisami przy wykorzystaniu Mplayera. To pośrednik pomiędzy użytkownikiem, a Mplayerem. PYMPlayer jest bardzo prosty w obsłudze. Aplikacja sama pobiera napisy z NapiProjekt.pl i można nią sterować za pomocą pilota. Dodatkowo PYMPlayer oferuje kilka innych funckji, w tym konwersje napisów z formatu .txt na .srt, co może być bardzo przydatne jeśli korzystamy z Periana i Quick Time'a. Odtwarzacz został stworzony do pracy tylko w trybie pełnoekranowym i nie oferuje możliwości widoku okienkowego. Dostępne jest wtedy menu z kilkoma najczęściej używanymi opcjami, które można uruchomić poprzez przytrzymanie przycisku „Menu” na pilocie. Szkoda, tryb okienkowy w niczym by nie przeszkodził, a mógłby czasem pomóc.
Najnowsza wersja PYMPLayera obsługuje już filmy w formacie .rmvb. Aby było to możliwe musisz najpierw pobrać odpowiednie sterowniki . Jeśli nie zapamiętasz adresu to program sam Ci go poda przy próbie odtworzenia nagrania .rmvb.
PYM Player 3 działa tylko na Makach z procesorem Intel oraz systemie Mac OS X Leopard 10.5 lub nowszym.
Świetny odtwarzacz plików wideo oraz audio zarówno z dysku jak i Internetu. VLC potrafi otworzyć większość formatów video, audio i obsługuje napisy. Najnowsza wersja 0.9.9a bezproblemowo odtwarza też nagrania w formacie .rmvb. Ta darmowa aplikacja oferuje bogate możliwości zmiany ustawień, między innymi wybór rodzaju i wielkości czcionki, filtry video czy korektor graficzny. VLC obsługuje się w wielu okienkach – osobno otwiera się playlista, kontroler czy korektor graficzny.
Quick Time można znaleźć praktycznie na każdym Maku. Odtwarzacz firmy Apple obsługuje stosunkowo nie wiele formatów nagrań video, ale po zainstalowaniu zestawu kodeków Perian otworzymy w nim niemal każdy film. Quick Time nie potrafi niestety poradzić sobie z filmami RealMedia Variable Bit Rate (.rmvb). Standardowo aplikacja nie wyświetla też napisów, jednak Perian umożliwia tę funckję. Więcej informacji na ten temat w poprzednik odcinku "Świeżo upieczonego jabłecznika" - jak oglądać filmy z napisami we Front Row.
Na koniec dodam tylko uniwersalną radę na wypadek problemów z wyświetlaniem polskich znaków w napisach. Spróbuj wtedy zmienić kodowanie znaków na CP1250.
Zdjęcie: href="http://www.flickr.com/photos/clothfairy/">ArtNow314 / Flickr.com
______*
“Świeżo upieczony jabłecznik” - cykl wpisów (pamiętnik) Macusera, który dopiero co przesiadł się z peceta i odkrywa “Świat nadgryzionego jabłka” wraz z czytelnikami.*