„Świeżo upieczony jabłecznik” - Mail: tips & tricks, cz. II
Nie raz pisałem, że po przesiadce na Maka zwykłe, codzienne czynności zaczęły sprawiać mi przyjemność. Można do nich zaliczyć korzystanie z poczty elektronicznej. Na pierwszy rzut oka program Mail, o którym dzisiaj piszę, wyglądał bardzo prosto. Jednak po pewny czasie znalazłem wiele interesujących porad, które przyśpieszyły i usprawniły zarządzenie mailami. Mail to po prostu kawał dobrego programu.
27.03.2009 | aktual.: 27.03.2009 16:30
Nie raz pisałem, że po przesiadce na Maka zwykłe, codzienne czynności zaczęły sprawiać mi przyjemność. Można do nich zaliczyć korzystanie z poczty elektronicznej. Na pierwszy rzut oka program Mail, o którym dzisiaj piszę, wyglądał bardzo prosto. Jednak po pewny czasie znalazłem wiele interesujących porad, które przyśpieszyły i usprawniły zarządzenie mailami. Mail to po prostu kawał dobrego programu.
[/h3]Nieco ponad tydzień temu pisałem o usprawnieniach do programu Mail do zupełnie początkujących. Dołączenie zdjęć w załącznikach, selekcjonowanie poczty za pomocą flag czy otwieranie linków w tle - to tylko kilka poruszonych tematów.
Dzisiaj zebrałem parę ciekawszych "tipów" do Maila. Przeszukiwanie Internetu i testowanie tych porad sprawiło mi wielką przyjemność, szczególnie, że od teraz moja praca z klientem poczty Apple jest dużo szybsza.
Chwyć i upuść, aby utworzyć nową wiadomość
Na Makach panuje filozofia „Chwyć i upuść”. Wykorzystujemy ją niemal na każdym kroku. Warto skorzystać z tej metody także podczas pracy w Mailu. Nie raz zdarzyło mi się zaznaczać dany tekst czy link, kopiować go, otwierać nową wiadomość i wklejać do niej tekst. Wystarczy przeciągnąć zaznaczony fragment na ikonę Maila w Docku i tam go upuścić. Od razu otworzy się okno nowej wiadomość z naszym tekstem.
Metoda sprawdza się też w przypadku przeciąganych zdjęć, plików .doc, .pdf czy innych, a także folderów. Od kiedy odkryłem taką możliwość praca z pocztą mailową stała się o wiele szybsza.
Dodaj więcej pól do nowej wiadomości
Standardowo w oknie nowej wiadomości mamy dostępne pola: „Do”, „Dw”, „Temat” i pasek „Od”. Co jeśli chcesz wysłać zbiorowego maila nie pokazując odbiorcom wszystkich adresów mailowych, do których wysłałeś tą wiadomość? Brakuje jednego pola. Aby uaktywnić taką funkcję wystarczy kliknąć w przycisk po lewej stronie na poziomie paska „Od” i wybrać „dostosuj”. Reszta to czysta formalność. Zaznacz pola, które mają znajdować się w oknie nowej wiadomość i kliknij OK.
Utwórz własną papeterię
Papeteria to przydatna funkcja oferująca gotowe modele wiadomości. W programie mamy już kilka gotowych papeterii stworzonych w formie HTML ze wstawioną grafiką i zdjęciami. Nie przepadam za takimi rozwiązaniami, szczególnie, że nasi odbiorcy mogą mieć problemy z odczytaniem wszystkich graficznych elementów maila. Więcej na temat tworzenia szablonów HTML do papeterii znajdziesz The Apple Blog.
Nie oznacza to jednak, że funkcja papeterii w niczym się nie przyda. Możesz stworzyć i zapisać własny szablon wiadomości. Otwórz pole papeterii i wybierz z listy po lewej stronie "Własne." Kiedy już napiszesz maila, ustawisz wielkości czcionek, kolory i inne parametry wybierz „Plik > Zachowaj jako papeterię...”. Nazwij swój wzór i kliknij „Zachowaj”. Szablon powinien pojawić się w pasku papeterii. Od teraz będziesz mógł zawsze wrócić do osobistej papeterii.
Spotlight w Mailu
Mail dostarczany do Leoparda korzysta z rewelacyjnej wyszukiwarki Spotlight. Poszukując w Internecie interesujących „tipów” do klienta poczty od Apple znalazłem kilka ciekawych formułek, dzięki którym można poszerzyć funkcjonalność wyszukiwarki w Mailu. Używając odpowiednich tagów możesz zawęzić obszar poszukiwań i zdecydowanie go przyśpieszyć. Na przykład wpisując w okno wyszukiwarki „Od: Imię Nazwisko” znajdziesz wszystkie maile od danej osoby.
Możesz też dodać słowo kluczowe. Spróbuj też skorzystać z komendy „email:”.
Przypisz zdjęcie do osoby
Niewiele osób wie, że w Mail może wyświetlać zdjęcia osób, od których otrzymujemy pocztę. Mały, kwadratowy obrazek pojawi się w prawym, górnym rogu wiadomości. Moim zdaniem to ciekawa funkcja, szczególnie dla „wzrokowców”. Jak dodać zdjęcie do adresu mailowego?
Obrazki w Mailu pochodzą z bazy kontaktów w Książce Adresowej. Musisz zatem ją otworzyć, wybrać kontakt, kliknąć „Zmień”, na następnie dwukrotnie kliknąć na puste miejsce na zdjęcie, przy imieniu i nazwisku. Potem wybierz już tylko odpowiednie zdjęcie i zapisz.
______*
Przy tworzeniu tego tekstu korzystałem między innymi z rad zawartych na stronach MacWorld, TUAW, About e-mail. Zdjęcie tytułowe: Pink Sherbet Photography / Flickr.com
______*
"Świeżo upieczony jabłecznik" - cykl wpisów (pamiętnik) Macusera, który dopiero co przesiadł się z peceta i odkrywa "Świat nadgryzionego jabłka" wraz z czytelnikami.*