„Świeżo upieczony jabłecznik” - Mail: tips & tricks, cz. I

Fot. SC Fiasco / Flickr
Fot. SC Fiasco / Flickr
Krzysztof Basel

17.03.2009 17:00, aktual.: 17.03.2009 18:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Program Mail ujął mnie swoją prostotą i szybkością działania, dlatego zacząłem korzystać z niego tuż po przesiadce z blaszaka. Pracę w aplikacji firmy Apple można jeszcze bardziej usprawnić wykorzystując cechy, których na pierwszy rzut oka nie dostrzegamy. Oto garść prostych, użytecznych podpowiedzi dla „bardzo świeżych jabłeczników”.

Program Mail ujął mnie swoją prostotą i szybkością działania, dlatego zacząłem korzystać z niego tuż po przesiadce z blaszaka. Pracę w aplikacji firmy Apple można jeszcze bardziej usprawnić wykorzystując cechy, których na pierwszy rzut oka nie dostrzegamy. Oto garść prostych, użytecznych podpowiedzi dla „bardzo świeżych jabłeczników”.

Mail to prosty program, ale nie wyklucza to wielu rozbudowanych funkcji, skrótów i usprawnień, które świadczą o jakości aplikacji firmy Apple. Przekonałem się do Maila tuż po przejściu na system Mac OS X i do dzisiaj nie pozwalam mu odlecieć z mojego Maka.

Pewnie wielu z nas intensywnie wykorzystuje applowskiego klienta poczty. Warto zobaczyć, jak usprawnić pracę w tym interesującym programie. W pierwszej części podaję kilka prostych, ale użytecznych podpowiedzi, w sam raz dla początkujących switcherów. W jednym z następnych wpisów postaram się przygotować bardziej zaawansowane „tipy” do programu Mail.

Dołącz zdjęcia w wiadomości jako załącznik

Wysyłam mailowo sporo zdjęć, w większości do użytkowników z systemem Windows. Wielu z nich skarży się, że dostają zdjęcia wklejone w treści maila, a nie jako załączniki. Cóż, czasem jest to kwestia klienta poczty odbiorcy, ale trzeba przyznać, że klient poczty firmy Apple ma w tym miejscu pewną wadę. Fotografie, czy też inne załączniki, są widoczne w wiadomościach, ale i jako załączniki. Możesz rozwiązać ten problem w bardzo prosty sposób. Zdjęcia przed wysyłką należy spakować do jednego pliku. Wystarczy zaznaczyć konkretne obrazki, kliknąć prawym przyciskiem i wybrać "kompresuj". Utworzy się wtedy plik w formacie .zip, który można załączyć do wiadomości.

Otwieraj linki w tle

Kiedy czytam maile często, chociaż z głową, klikam na linki. Bardzo irytująca jest jednak sytuacja, kiedy chwilę po kliknięciu jestem przenoszony na drugi pulpit do domyślnej przeglądarki. Okazuje się, że wystarczy kliknąć na odnośnik z wciśniętym klawiszem Control. Przynajmniej w teorii. Nie wiem czemu, ale w praktyce taki skrót nie działa mi w Mailu. A powinien, bo metodę tę podaje wiele serwisów z makowymi podpowiedziami. Istnieje też inna metoda. Trzeba kliknąć prawym przyciskiem myszy na link i wybrać "otwórz połączenie poza programem Mail".

Wybierz konto za pomocą skrótu klawiszowego

W systemie Mac OS X bardzo rozwinięty i popularny jest system różnych skrótów klawiszowych. Znalazł on swoje zastosowanie także w programie Mail. Wysyłam wiadomości z wielu kont mailowych i często ustawiam różne sygnatury (podpisy) w nowych wiadomościach. Ustawienie prostego skrótu może przyśpieszyć ten proces. Jak i gdzie je ustawić?

Nie potrzebujemy żadnych zewnętrznych aplikacji. Wystarczy wejść do zakładki skróty klawiszowe w Preferencje systemowe > Klawiatura i mysz. Następnie zjedź na sam dół listy, gdzie zobaczysz dział "Skróty klawiszowe programów". Kliknij w przycisk  "+" i wybierz program Mail. W drugiem oknie wpisz nazwę i adres konta, dokładnie takie same, jak ustawiłeś w Mailu. Wpis powinien mieć taką formę:

*Imię Nazwisko <użytkownik@serwer.pl> *

Na koniec ustaw skrót i kliknij Dodaj. Skróty będą potem widoczne w oknie wyboru konta.

Policz zaznaczone wiadomości

Podczas sprzątania skrzynki czasem trzeba szybko zobaczyć, ile zaznaczyliśmy maili. Sam zdziwiłem się, jak jest to proste. Zaznacz wybrane wiadomości, kliknij lewym przyciskiem myszki i przytrzymując lekko przesuń, tak jakbyś chciał gdzieś przenieść zaznaczone maile. Przy kursorze ukarze się wtedy ikona z liczną wybranych wiadomości. Później puść przycisk i liczba zniknie.

Selekcjonuj ważne wiadomości

Wielokrotnie z uporem szukałem ważnych wiadomości w skrzynce odbiorczej Maila. Niekiedy trwało to bardzo długo, nawet po skorzystaniu ze Spotlighta. W takich sytuacjach warto skorzystać z opcji flagowania najistotniejszych maili. Pozwoli nam to wyselekcjonować istotne wiadomości i błyskawicznie je odnaleźć. W jaki sposób?

Kliknij prawym przyciskiem myszy na wiadomość i wybierz Oznacz > jako sygnalizowaną. Możesz też wybrać skrót Command + Shift + L. Analogicznie postępuj chcąc odznaczyć maila. Aby zobaczyć wszystkie oflagowane wiadomości trzeba kliknąć na pasek u góry tuż nad kolumną z flagami.

Flagowanie pozwala wyróżnić konkretne maile z masy innych wiadomości, ale nie można przesadzić z ilością flag. Po przeczytaniu danej informacji koniecznie ją odznacz, aby być na bieżąco.

Zdjęcie tytułowe: SC Fiasco / Flickr.com

______*

"Świeżo upieczony jabłecznik" - cykl wpisów (pamiętnik) Macusera, który dopiero co przesiadł się z peceta i odkrywa "Świat nadgryzionego jabłka" wraz z czytelnikami.*

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)