Swype i SwiftKey już dzisiaj trafią do App Store'a. Niby to dobra wiadomość, ale...

Swype i SwiftKey już dzisiaj trafią do App Store'a. Niby to dobra wiadomość, ale...

SwiftKey na iOS
SwiftKey na iOS
Źródło zdjęć: © SwiftKey
Miron Nurski
17.09.2014 12:20, aktualizacja: 17.09.2014 14:44

Na ten dzień czekało wielu. Niestety może się okazać, że skończy się na wielkim rozczarowaniu.

Już dziś Apple udostępni swoim użytkownikom system iOS 8. Jedną z jego najważniejszych nowości jest obsługa alternatywnych klawiatur i tutaj pojawia się dobra wiadomość: obaj liderzy rynku - Swype i SwiftKey - potwierdzili już, że ich aplikacje są gotowe i trafią do App Store'a zaraz po debiucie nowej wersji systemu. Swype ma kosztować 0,79 euro, a SwiftKey zostanie udostępniony całkowicie za darmo, co jest jeszcze lepszą wiadomością. Ale.

Obie klawiatury mają do zaoferowania zaawansowany system przewidywania słów, co w połączeniu z możliwością wprowadzania tekstu bez odrywania palca od ekranu pozwala osiągnąć prędkości, o jakich użytkownicy iOS-owej klawiatury mogli dotychczas wyłącznie pomarzyć. Dość tutaj wspomnieć, że dwa kolejne rekordy Guinnessa zostały pobite przy użyciu klawiatur tego typu: Swype (2010) i klawiatura z Windows Phone'a 8.1 (2014). Obecny rekord należy do Fleksy, który skądinąd także zadebiutuje na iOS-ie.

Tutaj niestety pojawia się problem: SwiftKey, owszem, potwierdził że na iOS-ie zadebiutuje jego pełnoprawna klawiatura, ale w dniu premiery wspierać będzie wyłącznie język angielski, portugalski, niemiecki, francuski, włoski oraz hiszpański. Oznacza to, że dla Polaków - przynajmniej na razie - iOS-owy SwiftKey będzie praktycznie bezużyteczny. Androidowa wersja wspiera 59 języków (plus różne odmiany), więc z pewnością jeszcze sporo wody upłynie w Wiśle, zanim SwiftKey przerzuci do nowej aplikacji wszystkie słowniki, a polski niekoniecznie znajduje się na liście priorytetów.

Introducing SwiftKey Keyboard for iPhone & iPad, featuring Stephen Fry

Co ze Swype'em? Ten na razie milczy, ale w zaistniałych okolicznościach można mieć wątpliwości co do tego, czy na liście wspieranych przez niego języków znajdzie się nasz ojczysty.

W każdym razie wszystko wyjaśni się w momencie, gdy iOS 8 zostanie oficjalnie udostępniony, co powinno nastąpić dzisiaj późnym popołudniem. Przypominam, że aktualizacja obejmie następujące urządzenia: iPhone 4s, iPhone 5, iPhone 5c, iPhone 5s, iPod touch 5, iPad 2, iPad z ekranem Retina (obie generacje), iPad Air, iPad mini oraz iPad mini z ekranem Retina.

Źródła: The Verge; SwiftKey.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)