Symantec ostrzega przed trojanem Android.Counterclank

Symantec ostrzega przed trojanem Android.Counterclank
Krystian Bezdzietny

29.01.2012 10:53, aktual.: 29.01.2012 11:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W świecie mobilnego bezpieczeństwa ostatnimi czasy było naprawdę spokojnie - żadne wirusy się nie pojawiały, luk w oprogramowaniach nie znajdowano i był spokój. Symantec postanowił jednak przerwać tę ciszę, bijąc na alarm, aby trzymać się z daleka od trojana Android.Counterclank.

Analitycy z firmy zajmującej się od lat komputerowym bezpieczeństwem ostrzegają, by użytkownicy Androida byli czujni i żeby przypadkiem nie natknęli się na groźnego wirusa Android.Counter, będącego pochodnym Android.Tonclanka, wirusa, który specjalizuje się w wykradaniu informacji.

Jak donoszą pracownicy Symanteca, trojan jest obecny przede wszystkim w aplikacjach od następujących deweloperów: iApps7 Inc., Ogre Games oraz redmicapps, i zawiera paczkę apperhand, która po otworzeniu będzie zdolna do wydobywania zakładek, kopiowania powiadomień push, skrótów, identyfikowania ostatnio użytych komend, modyfikowania strony startowej przeglądarki czy wyciągania prywatnych danych (typu: marka i model urządzenia, system, IMEI, IMSI, adres MAC czy numer seryjny SIM). Podobno wirus rozprzestrzenił się już na milionie urządzeń.

Jeżeli chcesz, aby Twój smartfon był wolny od wirusów, pamiętaj o dwóch złotych zasadach androidowego bezpieczeństwa: instaluj aplikacje wyłącznie z zaufanych źródeł oraz uważnie sprawdzaj uprawnienia aplikacji podczas ich instalowania. Wówczas ryzyko zainfekowania urządzenia zmaleje niemal do zera.

Źródło: pocketnow

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)