System Huaweia: są nowe wieści. Tymczasem Google staje w jego obronie

Pojawiły się konkrety na temat planów Huaweia związanych z autorskim systemem operacyjnym, który trafi do smartfonów giganta. Google wiąż walczy jednak o możliwość dostarczania producentowi oprogramowania.

Huawei P30 Pro
Huawei P30 Pro
Mateusz Żołyniak

Aktualizacja

[b][url=https://komorkomania.pl/37484,trump-zdejmuje-bana-z-huaweia-chinczycy-wciaz-beda-mogli-wspolpracowac-z-amerykanskimi-firmami]Donald Trump postanowił zdjąć bana nałożonego na Huaweia[/url].[/b]

Jakiś czas temu w Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) pojawiły się wnioski firmy Huawei dotyczące przyznania znaku handlowego "Ark OS". Chiński Global Times wskazuje jednak, że autorska platforma giganta może mieć inną nazwę.

Huawei HongMeng OS w Chinach, a globalnie - Oak OS

Najnowszy raport przygotowany przez serwis dotyczy systemu, nad którym Huawei pracować ma od wielu lat. Producent po odcięciu od usług Google'a zaprezentować ma platformę, która na różnych rynkach będzie miała odmienne nazwy:

  • HongMeng OS to oznaczenie wybrane z myślą o Chinach;
  • Oak OS to nazwa, którą firma posługiwać ma się w globalnie.

Informacje te potwierdzić miało źródło dobrze zorientowane w planach firmy. Serwis dodaje do tego, że Richard Yu (szef Huawei Technologies Consumer Business Group) zapowiedział prezentację platformy jesienią 2019 roku.

Raport wskazuje, że może zostać wprowadzony w sierpniu lub wrześniu, więc pewne jest, że w trzecim kwartale roku wiele się wyjaśni. Teraz można spodziewać się tego, że OS bazuje na AOSP (Android Open Source Project), a głównym (jedynym?) sklepem z aplikacjami będzie App Gallery Huaweia.

Huawei App Gallery
Huawei App Gallery

Prace na nową platformą mają nie wpłynąć na użytkowników dostępnych już urządzeń, o czym Huawei dobitnie komunikuje. Ci cały czas mogą korzystać z usług Google'a i mogą spodziewać się aktualizacji Androida (nowych łatek bezpieczeństwa i kolejnych wydań platformy).

Google walczy z rządem USA o możliwość współpracy z Huaweiem

Tajemnicą nie jest to, że zakończenie współpracy z Chińczykami nie jest dobre dla firmy z Mountain View. Wiąże się to nie tylko ze stratami finansowymi, ale również stratą ważnego partnera, który prężnie pomaga w popularyzacji Androida i jego rozwoju.

Wyszukiwarkowy gigant ma więc naciskać na rząd USA, by móc dalej współpracować z Huaweiem, o czym donosi Financial Times. Wskazuje on podobno, że Android zmodyfikowany przez Huaweia może być bardziej podatny na ataki z zewnątrz - zagrożenie nie tylko ze strony Chin, ale również innych krajów.

Najlepszym rozwiązaniem ma być więc odgórne dbanie o bezpieczeństwo platformy przez Google'a. Firma w tym celu musi mieć jednak możliwość współpracy z Huaweiem. Tym bardziej, że gdyby Oak OS okazał się sukcesem, podobną drogę mogłyby obrać inne chińskie firmy.

Nie można więc wykluczyć, że Google'owi uda się przekonać amerykański rząd do - przynajmniej częściowego - uchylenia zakazu.

Źródło artykułu:WP Komórkomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (21)