"Szkolne" aplikacje komórkowe - zestawienie
31.08.2009 21:00, aktual.: 31.08.2009 23:00
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jutro 1 września. Młodsi już teraz przygotowują się do tak ważnego dla nich wydarzenia jak rozpoczęcie roku szkolnego - starsi za wszelką cenę starają się o nim nie pamiętać. Wszyscy jednak już pojutrze usiądą w szkolnych ławkach i zaczną kolejny rok nauki. Książki i zeszyty już kupione, siedzą w plecakach szkolnych razem z przyborami do pisania.
Telefonu komórkowego nie wlicza się zazwyczaj do pomocy naukowych. Niesłusznie. Istnieje całkiem sporo aplikacji, które mogą okazać się bardzo przydatne w szkole.
Telefonu komórkowego nie wlicza się zazwyczaj do pomocy naukowych. Niesłusznie. Istnieje całkiem sporo aplikacji, które mogą okazać się bardzo przydatne w szkole.
Część z nich jest darmowa, większość niestety płatna. Dobra wiadomość jest jednak taka, że nawet te płatne są i tak znacznie tańsze niż ich papierowe odpowiedniki w księgarniach - a mają niepodważalną zaletę: leżą sobie spokojnie w pamięci komórki i nie zajmują miejsca. Są też do naszej dyspozycji praktycznie w każdym momencie, bo czego jak czego, ale telefonu mało kto z nas zapomina - prawda?
Co mamy do wyboru? Bardzo dużo; dlatego opiszę tylko kilka wybranych aplikacji "szkolnych"...
Mobilny Plan Zajęć - koszt: 6,10 brutto
- modyfikacja wbudowanej listy przedmiotów
- określenie sal, w jakich odbywają się zajęcia
- możliwość oznaczenia różnych przedmiotów odmiennymi kolorami
- dodawanie godzin lekcyjnych w dowolnych porach dnia, także w weekendy
- możliwość ustalenia dni wolnych od lekcji
- możliwość dodania notatek do każdego przedmiotu
Zajęcia śledzi na bieżąco porównując rozkład z godziną systemową, dzięki czemu pokazuje na swoim pulpicie jakie zajęcia aktualnie trwają, kiedy się skończą, jakie i w jakiej sali będą następne.
StudentPlan PL - koszt: 6,10 brutto
- interaktywny, animowany interfejs
- widok tygodnia oraz szczegółowy widok dnia
- możliwość ustawiania zajęć w dowolnych godzinach i na dowolny czas
- miejsce na dodatkowe informacje o zajęciach - prowadzący, egzamin, etc.
- wygaszacz ekranu pokazujący informację o aktualnych oraz przyszłych zajęciach
Oceny można wprowadzać zarówno jako stopnie, jak i w skali punktowej. Poszczególne przedmioty można oznaczyć różnymi kolorami, dzięki czemu rozkład zajęć staje się czytelny na pierwszy rzut oka.
Atlas Świata - koszt: 6,10 brutto
Informacje statystyczne na temat wielkości powierzchni i ludności państw dostępne w atlasie pochodzą z CIA World Factbook 2007 i mogą się nieco różnić od aktualnych. Mapa wbudowana w aplikację jest mapą rastrową - nie można jej dowolnie skalować czy też obracać.
Smart Calc 2 - koszt: 6,10 brutto
Oczywiście poza tym nadal jest kalkulatorem, można więc korzystać z niego jako zamiennika systemowej aplikacji, zwykle mało wygodnej w obsłudze.
Tablica Mendelejewa - koszt: 6,10 brutto
Można wybrać sobie sposób oznaczania poszczególnych pierwiastków kolorem- dostępne są trzy sposoby kolorowania układu prosty, szczegółowy oraz według temperatury topnienia. Dodatkowa opcja wyszukiwania pomoże szybko znaleźć szukany pierwiastek na Tablicy.
Historia Polski - koszt: 6,10 brutto za każdą część
- część I - Historia I - obejmuje lata 966-1500
- część II - Historia II - lata 1500-1772
Każda z aplikacji zawiera materiał podzielony na trzy części:
- daty - najważniejsze wydarzenia, które miały miejsce w danym okresie czasu
- ludzie - krótkie sylwetki najważniejszych osób
- pojęcia - wyjaśnienie pojęć związanych z epoką.
Inne aplikacje?
Na telefony komórkowe istnieje obecnie całe spektrum pomocy naukowych - od zupełnie podstawowych opracowań, do nawet bardzo specjalistycznych opisów. Każdy oczywiście świetnie sobie sam dobierze te, które mu odpowiadają - zwłaszcza, że koszt w zasadzie nie jest jakiś bardzo wysoki. Mniej więcej tyle płaciłam ostatnio za dużą butelkę Coli...
Uwaga jednak na dzieci! Te mogą trochę przesadzić z ilością ściąganych aplikacji - a jeżeli mają telefon z abonamentem, skutki ciężko przewidzieć.
Pamiętajmy jednak, że to nie telefon ma mieć wiedzę. To wy, wychodząc ze szkoły, powinniście ją mieć. I tego wszystkim życzę - miłego roku szkolnego, niewielu stresów i szybkiego przyswajania materiału!