Szybki start z iPhonem cz. 7: iTunes

Jeśli ktoś decyduje się na zakup iPhone'a, to musi wiedzieć, że od pory nabycia urządzenia, będzie zmuszony do ciągłego korzystania z programu iTunes. Z początku może się  to wydawać bardzo skomplikowane, ze względu na interfejs programu, ale po jakimś czasie wszystko ogarniamy i cieszymy się prostotą iTunes. Zanim jednak dojdzie do cieszenia się z prostoty, trzeba poznać najważniejsze tajniki iTunes, które są niezbędne do prawidłowej pracy iPhone'a. W tej części Szybkiego startu z iPhonem zajmiemy się właśnie iTunes i tym, jak sobie z nim radzić.

Szybki start z iPhonem cz. 7: iTunes
Krystian Bezdzietny

21.02.2010 | aktual.: 21.02.2010 17:47

Apple nie dołącza do iPhone'a płytki, z której zainstalujemy program obsługujący nasz telefon. Tym wszystkim zajmuje się właśnie iTunes. Stąd wgramy do iPhone'a muzykę, zdjęcia, wideo, programy, a nawet zsynchronizujemy telefon z programem pocztowym. Do tego dochodzi opcja wykonywania kopii zapasowej danych iPhone'a, którą iTunes wiernie przechowuje.

To wszystko za pomocą jednego programu. Wystarczy, że określimy co chcemy zamieścić w telefonie, wciśniemy *Synchronizuj *i podczas krótkiego procesu wszystkie stosowne dane zostaną wymienione pomiędzy iTunes a iPhonem. Mówiąc krótko - iTunes jest wygodny, ale niecodzienny i wymaga przyzwyczajenia.

Wgrywanie multimediów do iPhone'a

Obraz

Przejdźmy do najważniejszej kwestii iTunes, a mianowicie wymiany plików multimedialnych pomiędzy komputerem a iPhonem. Załóżmy, że chcemy wgrać muzykę. iTunes jest programem wyjątkowo przyjaznym muzyce, więc wszystko przebiega z niebywałą łatwością.

  • Na samym początku zalecam** utworzenie listy odtwarzania**, zawierającej wszystkie utwory, które będziemy chcieli przenieść do iPhone'a. W tym celu:
Obraz
  • Lista została ekspresowo utworzona. Kolejnym etapem jest przeniesienie na nią naszych utworów. Wystarczy je po prostu przeciągnąć na naszą listę.
Obraz
  • Mamy muzykę! Jeśli chcemy zachować porządek w bibliotece muzycznej, to musimy pamiętać o tym, aby nasze utwory były odpowiednio otagowane (aby zawierały tytuły, nazwy wykonawców, albumów itp.). Jeśli kawałki nie zawierają tagów, możemy je sami dodać, edytując *Informacje *poszczególnego utworu.
  • Lista została odpowiednio sporządzona i teraz czeka na synchronizację, którą opiszę poniżej.

Wgrywanie plików wideo.

Obraz

Tutaj sprawa wygląda bardzo podobnie do muzyki, jednak nie musimy tworzyć list odtwarzania. Wybrane pliki wystarczy przeciągnąć do zakładki Wideo w iTunes.

Obraz

Niestety, jedyny format wideo jaki wspiera iTunes to .MP4. Jeśli nie posiadamy naszego filmu w takim formacie, to zawsze można to zmienić poprzez konwertowanie.

Wgrywanie zdjęć.

Obraz

Oglądanie zdjęć w iPhonie należy do bardzo przyjemnych rzeczy, ale najpierw trzeba je wgrać. Tutaj nie potrzeba się bawić w przenoszenie do biblioteki iTunes. Aby zsynchronizować wybrany folder ze zdjęciami, znajdujący się na komputerze, należy:

Obraz

Synchronizacja

Skoro wszystkie multimedia, które chcemy przenieść do iPhone'a znajdują się już na pokładzie iTunes, to ostatnią rzeczą, jaką nam została, to wymiana danych, czyli synchronizacja. Na początku zaznaczmy muzykę, która ma znaleźć się w iPhonie. W tym celu klikamy na iPhone'a, a następnie w nowym oknie wybieramy zakładkę Muzyka. Naszym zadaniem jest zaznaczenie naszej listy, którą wcześniej utworzyliśmy, a tuż po tym wciśnięcie przycisku Zastosuj.

Obraz

Jeśli chodzi o filmy i pozycje, które chcemy zsynchronizować, to należy wejść w zakładkę *Wideo *i wybrać na liście te pliki, które nas interesują, po czym wcisnąć przycisk Zastosuj.

Informacje o iPhonie

Zakładka *Podsumowanie *w iTunes ukazuje nam takie informacje o telefonie jak:

  • nazwa urządzenia;
  • pojemność;
  • wersja oprogramowania;
  • numer seryjny urządzenia & identyfikator UDID;
  • numer telefonu & IMEI & numer ICCID.
Instalowanie aplikacji

Synchronizacja programów, które zakupujemy w AppStore odbywa się w sposób bardzo podobny do synchronizacji wideo. W zakładce *Programy *należy wskazać te pozycje, które mają być zainstalowane, a następnie wcisnąć przycisk Synchronizuj.

Poczta & kontakty

Jeśli chcemy, aby iPhone zsynchronizował aplikację Mail z kontem pocztowym na komputerze, wystarczy wybrać zakładkę *Informacje *i tutaj wskazać program, z którym iTunes ma wymienić dane. Tutaj też możemy zarządzać kontaktami, które mogą być przeniesione z książki adresowej komputera/programu pocztowego do iPhone'a. Wystarczy wskazać program, który nimi zarządza i wcisnąć Synchronizuj.

Oprogramowanie

Za pomocą iTunes możemy również aktualizować oprogramowanie telefonu. Aby sprawdzić, czy pojawiła się jakaś aktualizacja, należy w zakładce Podsumowanie wcisnąć przycisk Sprawdź aktualizację. Jeśli okaże się, że takowa jest dostępna, będziemy mogli ją od razu ściągnąć. iTunes automatycznie zaktualizuje OS telefonu do nowszej wersji bez utraty jakichkolwiek danych.

Kopia zapasowa

Jak wspomniałem na wstępnie - iTunes tworzy kopię zapasową danych iPhone'a. Odbywa się to za każdym razem jak wciśniemy przycisk Synchronizuj, dlatego ten proces tak długo trwa. Pierwsza synchronizacja jest wyjątkowo długa, ponieważ program zbiera informacje "od zera", później są one jedynie uaktualniane. Gdy iPhone się zepsuje czy nastąpi inna niedogodność, będziemy mogli w każdej chwili odtworzyć ustawienia fabryczne telefonu, po czym przywrócić wcześniej utworzoną kopię zapasową. Kopia uwzględnia dane iPhone'a takie jak: kontakty, zdjęcia z Rolki, wiadomości SMS czy ustawienia telefonu. Sporządzona przez iTunes kopia może być szyfrowana hasłem.

Jak więc możemy zaobserwować wyżej - iTunes to potęga. Do iPhone'a nie wgramy plików poprzez akcję kopiuj/wklej. To wszystko za nas robi iTunes, wykonując przy tym kopię zapasową.

Zobacz także poprzednie Szybkie starty z iPhonem:

Źródło artykułu:WP Komórkomania
aplikacjenewswideo
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)