Szyfrowanie rozmów dla zaawansowanych

Strona głównaSzyfrowanie rozmów dla zaawansowanych
11.05.2009 09:58
talkLock - Szyfrowanie rozmów dla zaawansowanych.
talkLock - Szyfrowanie rozmów dla zaawansowanych.
Paweł Wolniewicz
Paweł Wolniewicz

Usługi pozwalające na szyfrowanie połączeń głosowych są już całkiem popularne, pojawiają się też telefony standardowo oferujące taką funkcję. Wygodą i prostotą obsługi biją one na głowę rozwiązanie, które zamierzam teraz opisać. W odróżnieniu od nich ma ono jednak sporą zaletę ? działa na telefonach obsługujących jedynie J2ME oraz jest darmowe.

Rozwiązanie polega na skorzystaniu z programu talkLock. Jest on dostępny na stronach portalu Sourceforge.net. Dokumentacja projektu znajduje się tutaj.

talkLock jest tworzone od niecałego roku i znajduje się obecnie w bardzo wczesnej fazie rozwojowej. Nie jest więc to superbezpieczne rozwiązanie zalecane osobom paranoidalnie obawiającym się o swoje bezpieczeństwo w sieciach GSM.

Można je natomiast polecić tym użytkownikom, którzy preferują rozwiązania nietypowe i wymagające wiedzy technicznej. talkLock działa bowiem za pośrednictwem osobnego serwera internetowego (obecnie prostego skryptu PHP), który pośredniczy pomiędzy telefonami wykonującymi połączenie. Jak widać, technika ta wymaga skorzystania z połączenia internetowego. Oprogramowanie trzeba zainstalować nie tylko na komórkach biorących udział w eksperymencie, ale także na serwerze.

Na razie oprogramowanie posiada jeszcze sporo błędów i może nie zadziałać na wielu modelach telefonów. W skrajnych przypadkach urządzenia może w ogóle zamilknąć. Sposób poradzenia sobie z tym problemem jest opisany na stronach talkLock. Jeśli niestraszne nam ryzyko, to pliki instalacyjne projektu możemy ściągnąć stąd.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)