T-Mobile na celowniku UOKiK-u. Operatorowi grozi olbrzymia kara

T‑Mobile na celowniku UOKiK-u. Operatorowi grozi olbrzymia kara

UOKiK wszczął postępowanie przeciwko sieci T-Mobile (Rafael Henrique/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
UOKiK wszczął postępowanie przeciwko sieci T-Mobile (Rafael Henrique/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Źródło zdjęć: © GETTY | SOPA Images
Miron Nurski
02.01.2023 13:58

Nowy rok zaczął się w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów pracowicie. Ruszyło postępowanie przeciwko sieci T-Mobile.

W lutym ubiegłego roku T-Mobile uruchomił głośną promocję "1200 GB za darmo na rok". UOKiK jest jednak zdania, że wspomniane hasło reklamowe może wprowadzać w błąd. Dlaczego?

Przede wszystkim klient nie może liczyć na otrzymanie jednorazowo paczki internetu o wielkości 1200 GB. W ramach promocji przyznawane są co miesiąc mniejsze paczki po 100 GB, o ile cyklicznie odnawiana jest oferta Bez limitu L za 35 zł miesięcznie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Otrzymanie wszystkich obiecanych 1200 GB wymaga więc rocznego zaangażowania ze strony klienta i wydania łącznie przynajmniej 420 zł na utrzymanie aktywnej oferty. UOKiK jest zdania, że materiały reklamowe w przestrzeni miejskiej są "nieczytelne i nawet najbardziej uważny konsument nie ma możliwości poznania szczegółów promocji".

T-Mobile nie reagował na ostrzeżenia. Teraz operatorowi grozi dotkliwa kara finansowa

UOKiK podkreśla, że już wcześniej wystosowane zostało wystąpienie sygnalizujące, że "komunikacja promocji może wprowadzać w błąd i naruszać zbiorowe interesy konsumentów". Warunki i sposób komunikowania promocji nie miały się jednak znacząco zmienić.

Po zapoznaniu się z reklamą konsument powinien mieć ogólne, ale zgodne z rzeczywistością, wyobrażenie na temat prezentowanej oferty. Tymczasem hasło promocyjne T-Mobile może sugerować otrzymanie jednorazowego pakietu danych o wielkości 1200 GB, nie zaś kilkanaście mniejszych pakietów pod warunkiem uiszczania opłaty cyklicznie. Gdyby konsumenci od razu dysponowali pełnymi informacjami dotyczącymi promocji i wiedzieli, że muszą w ciągu roku wydać co najmniej 420 zł, aby dostawać co miesiąc 100 GB internetu, mogliby nie zdecydować się na skorzystanie z oferty.

Tomasz ChróstnyTomasz ChróstnyPrezes UOKiK

Teraz firmie T-Mobile Polska zostały postawione konkretne zarzuty. Operatorowi grozi kara sięgająca maksymalnie 10 proc. rocznego obrotu.

Miron Nurski, redaktor prowadzący Komórkomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)