T-Mobile stawia na OZE. Stacja bazowa z fotowoltaiką i wiatrakami

T‑Mobile stawia na OZE. Stacja bazowa z fotowoltaiką i wiatrakami

Stacja bazowa zasilana OZE
Stacja bazowa zasilana OZE
Źródło zdjęć: © T-Mobile
27.04.2023 08:09

T-Mobile chwali się ekologiczną inicjatywą. Operator sieci poinformował o uruchomieniu pierwszego hybrydowego systemu zasilania stacji bazowych w Polsce. Pierwsza stacja działa już w oparciu o energię z fotowoltaiki i turbin wiatrowych.

T-Mobile poinformowało o nietypowej inicjatywie. Uruchomiony został pierwszy w Polsce hybrydowy system zasilania stacji bazowych. Pierwsza stacja zasilana ekologiczną energią działa już w województwie śląskim. Jak czytamy w komunikacie - operator ma zamiar w przyszłości uruchamiać podobne systemy w innych miejscach.

Pierwsza stacja bazowa, która zasilana jest energią pochodzącą z paneli fotowoltaicznych i turbin wiatrowych, powstała w Brudzowicach w gminie Siewierz. T-Mobile podaje w komunikacie, że od dłuższego czasu montowało na swoich stacjach bazowych moduły fotowoltaiczne, lecz nie zapewniały one odpowiedniej sprawności.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Uzupełnieniem ich pracy mają być niewielkie turbiny wiatrowe oraz system magazynowania energii. Tego typu hybrydowy system uruchomiony w Brudzowicach powstał dzięki współpracy T-Mobile z firmami NetWorkS i ECS.

  • Stacja bazowa zasilana OZE
  • Stacja bazowa zasilana OZE
  • Stacja bazowa zasilana OZE
[1/3] Stacja bazowa zasilana OZEŹródło zdjęć: © T-Mobile

Tego typu hybrydowy system pozwala na dostarczanie do 50 proc. energii z odnawialnych źródeł. Wynika to z faktu, że stacja może być zasilana czystą energią nawet wówczas, gdy pogoda nie jest ani słoneczna, ani wietrzna. Pozwala na to magazyn energii, który gromadzi jej nadmiar przy korzystnych warunkach, oraz inteligentny system zarządzania energią.

Inwestowanie w hybrydowe systemy zasilania stacji bazowych opartych na OZE jest elementem strategii T-Mobile, która zakłada, że do 2040 r. sieć osiągnie całkowitą neutralność środowiskową w całym łańcuchu dostaw.

Karol Kołtowski, dziennikarz Komórkomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)