Tablet - częścią życia nowoczesnej rodziny?

Tablet - częścią życia nowoczesnej rodziny?
Adrian Banasik

28.10.2012 14:30, aktual.: 28.10.2012 15:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Z zupełnie wiadomych powodów korporacje produkujące nowoczesną elektronikę coraz częściej interesują się naszym życiem oraz naszymi przyzwyczajeniami. Nie zawsze jednak z tej obserwacji muszą wynikać rzeczy dla nas niekorzystne. Ciekawe badanie na zlecenie firmy Sony przeprowadziła niedawno agencja badawcza TNS Polska...

Zadaniem przeprowadzonej ankiety było ukazanie istoty oraz roli jaką w naszym codziennym życiu odgrywają urządzenia elektroniczne. Oczywistym powodem badania było ukazanie zalet tabletu Sony Xperia Tablet S oraz wyróżnienie jego cech na tle konkurencji. Nie dziwi więc wynik badań przeprowadzonych w dniach 14-22 września 2012 roku na ogólnopolskiej próbie 800 osób w wieku 25-40 kat (respondenci to aktywni użytkownicy internetu zamieszkujący w miastach powyżej 50 tys. mieszkańców) - tablet multimedialny coraz częściej staje się naszym wsparciem w codziennych czynnościach.

[solr id="komorkomania-pl-120684" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://komorkomania.pl/5586,mozliwosci-tabletu-z-ukladem-qualcomm-snapdragon-s4-pro-nasze-wideo" _mphoto="tablet-qualcomm-z-proces-1f249ce.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2903[/block]

Większość rodzin aktywnie korzysta w domu z pięciu lub więcej urządzeń elektronicznych, a coraz częściej oprócz laptopa, smartfona, odtwarzacza MP3/MP4 czy wieży hi-fi, jest wśród nich tablet. Za najbardziej pomocne w codziennych pracach domowych wciąż uważane są laptop, telefon komórkowy i smartfon., ale już 43% osób posiadających tablety aktywnie korzysta z nich podczas różnych czynności domowych.

Obraz

Z analizy wyników badań można dowiedzieć się, że aż 77% posiadaczy tabletów uważa za bardzo istotne, aby ich sprzęt miał możliwość personalizacji i tworzenia dedykowanych profili użytkownika, dzięki którym z urządzenia może korzystać cała rodzina. Aż 63% respondentów nie chce, aby inni użytkownicy urządzenia mieli dostęp do ich prywatnych plików i katalogów. Fakt ten powoduje, że szukamy alternatywnych sposobów na zabezpieczenie naszej prywatności - głównie wśród aplikacji dostępnych na platformę z którą współgra nasze urządzenie.

"Ujawniona w badaniu liczba urządzeń elektronicznych z jakich korzysta nowoczesne gospodarstwo domowe świadczy o rozwiniętych potrzebach w tym zakresie... Tablety dzięki swoim możliwościom technicznym i cechom funkcjonalnym mają potencjał lepszego dopasowania do tych potrzeb. Szczególnie ważne wydają się możliwości personalizacji urządzenia, mobilność i poręczność w warunkach domowych, ale też atrakcyjny wygląd" - informuje Andrzej Olękiewicz, Account Director w TNS Polska.

Analiza wyników badań ujawnia również szereg dodatkowych ciekawostek. Najczęściej ze swoich tabletów korzystamy w salonie,w miejscu wypoczynku oraz w sypialni. Wykorzystujemy je również w łazience, czy na tarasie lub balkonie. Zdecydowanie najmniej badanych korzysta ze swojego urządzenia w kuchni, co z pewnością wiąże się z obawami o narażenie go na zachlapanie, zabrudzenie - a w efekcie i jego uszkodzenie. Dzięki zaawansowanym procesorom oraz układom graficznym służą nam przecież również jako przenośne konsole do gier.  Nadal jednak boimy się "chwalić" swoim sprzętem w miejscach publicznych, a to zapewne z obawy przed kradzieżą czy ograniczoną prywatnością choćby podczas pisania maila, czy oglądaniu prywatnych zdjęć.

Sony Xperia Tablet S (fot.sony)
Sony Xperia Tablet S (fot.sony)

Wyniki badań naturalnie mają podkreślić unikalność najnowszego Tabletu Sony - modelu Xperia Tablet S. O czym “nie zapomniał” wspomnieć Piotr Papaj, rzecznik prasowy Sony, komentując wyniki badań:

 „Tablety stają się coraz popularniejszym urządzeniem nie tylko na całym świecie, ale także w Polsce. Użytkownicy cenią sobie ich praktyczność, stopniowo odkrywając jak wiele udogodnień mogą gwarantować. Patrząc na wyniki badań, jesteśmy pewni, że ten trend się utrzyma. Xperia Tablet S, w świetle wyników badania, wydaje się być konkretną odpowiedzią na potrzeby konsumentów.”

Xperia Tablet S, którą zaprezentowano na targach IFA 2012, rzeczywiście oferuje kilka ważnych, autorskich udogodnień. Ma opcję logowania jako "Gość" - dzięki czemu nowy użytkownik szybko spersonalizuje swój profil dostępowy. Nowy tablet Sony jest odporny na zachlapania, jak również posiada"wgraną" funkcję uniwersalnego pilota, co zdaniem producenta pomoże znacznie ograniczyć liczbę urządzeń do sterowania elektroniką w naszych domach (Kino domowe, amplituner, telewizor - to tylko kilka z nich). Potwierdzać ma to fakt, że 86% osób, które wzięło udział w badaniu posiada w domu co najmniej 2 piloty.

[solr id="komorkomania-pl-134442" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://komorkomania.pl/5153,surface-zbiera-nienajlepsze-recenzje-co-czeka-windowsa-rt" _mphoto="dsc-1493-gal-verge-super-7f57372.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2904[/block]

Osobiście nie chcę jak na razie odnosić się do tego urządzenia. Badania mimo że nie zostały oparte na niezbyt dużej liczbie użytkowników i mają raczej charakter reklamowy pokazują, że świadomość istnienia urządzeń typu tablet jest coraz większa. Są nie tylko mobilne i wygodne, pozwalają również w pełni wykorzystać potencjał internetu bez konieczności uruchamiania "dużego" i topornego laptopa.

Po udostępnieniu tabletów z Windows 8 i Windows RT ich zastosowanie może nabrać nowego znaczenia. Będą one nadawać się do pracy, edycji dokumentów oraz  pozwolą korzystać z zalet “prawdziwej” przeglądarki internetowej. Powoli dochodzimy również do czasów, w których to oprogramowanie ma większe znaczenie, niż konkretna specyfikacja naszego sprzętu.

Czy Wy także zauważyliście potencjał tabletów? Myślicie, że tego typu sprzęt jest dobrym uzupełnieniem komputera i smartfona? A może wręcz przeciwnie, tablety są według Was mocno przereklamowane?

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)