Tak Huawei zarabia na smartfonach konkurencji. Gigant podpisał umowę z OPPO

Tak Huawei zarabia na smartfonach konkurencji. Gigant podpisał umowę z OPPO12.12.2022 16:09
Amerykanie utrudnili Huaweiowi sprzedaż smartfonów, ale nie odebrali mu portfolio patentowego (Avishek Das/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Amerykanie utrudnili Huaweiowi sprzedaż smartfonów, ale nie odebrali mu portfolio patentowego (Avishek Das/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Źródło zdjęć: © GETTY | SOPA Images

OPPO było do niedawna głównym rywalem Huaweia w Chinach. Teraz obie firmy są partnerami.

Gdy w maju 2019 roku amerykańskie firmy otrzymały zakaz współpracy z Huaweiem, co odcięło giganta m.in. od usług Google'a, zaczął on szukać nowych źródeł przychodu. Już w czerwcu Chińczycy mieli gotowy plan agresywnej monetyzacji swojego imponującego portfolio patentowego.

Szacuje się, że ponad 18 proc. patentów Huaweia związanych z siecią 5G ma charakter krytyczny. Oznacza to, że niemożliwe jest zbudowanie telefonu 5G bez stosowania rozwiązań zastrzeżonych przez tę markę. W 2021 roku wyszło na jaw, że Huawei pobiera 2,5 dolara od każdego smartfonu bazującego na jego patentach 5G, a tych rocznie trafiają na rynek setki milionów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Teraz Huawei podpisał porozumienie patentowe z OPPO

Huawei ogłosił na swojej stronie, że zawarł z OPPO "globalną umowę wzajemnego licencjonowania patentów". Oznacza to, że dwaj chińscy giganci mogą wzajemnie korzystać ze swoich rozwiązań związanych ze standardami komórkowymi, w tym siecią 5G.

Warunki porozumienia nie zostały ujawnione. Można jedynie domniemywać, że Huawei -w zamian za dostęp do patentów OPPO - obniżył stawkę licencyjną na własne technologie lub z pobierania opłat zrezygnował całkowicie.

Plan opracowany po odcięciu od usług Google'a zakładał, że w latach 2019-2021 Huawei zarobi dodatkowe 1,3 miliarda dolarów na licencjonowaniu swojej własności intelektualnej.

Miron Nurski, redaktor prowadzący Komórkomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)