Tak Huawei zarabia na smartfonach konkurencji. Gigant podpisał umowę z OPPO

Tak Huawei zarabia na smartfonach konkurencji. Gigant podpisał umowę z OPPO

Amerykanie utrudnili Huaweiowi sprzedaż smartfonów, ale nie odebrali mu portfolio patentowego (Avishek Das/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Amerykanie utrudnili Huaweiowi sprzedaż smartfonów, ale nie odebrali mu portfolio patentowego (Avishek Das/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Źródło zdjęć: © GETTY | SOPA Images
Miron Nurski
12.12.2022 16:09

OPPO było do niedawna głównym rywalem Huaweia w Chinach. Teraz obie firmy są partnerami.

Gdy w maju 2019 roku amerykańskie firmy otrzymały zakaz współpracy z Huaweiem, co odcięło giganta m.in. od usług Google'a, zaczął on szukać nowych źródeł przychodu. Już w czerwcu Chińczycy mieli gotowy plan agresywnej monetyzacji swojego imponującego portfolio patentowego.

Szacuje się, że ponad 18 proc. patentów Huaweia związanych z siecią 5G ma charakter krytyczny. Oznacza to, że niemożliwe jest zbudowanie telefonu 5G bez stosowania rozwiązań zastrzeżonych przez tę markę. W 2021 roku wyszło na jaw, że Huawei pobiera 2,5 dolara od każdego smartfonu bazującego na jego patentach 5G, a tych rocznie trafiają na rynek setki milionów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Teraz Huawei podpisał porozumienie patentowe z OPPO

Huawei ogłosił na swojej stronie, że zawarł z OPPO "globalną umowę wzajemnego licencjonowania patentów". Oznacza to, że dwaj chińscy giganci mogą wzajemnie korzystać ze swoich rozwiązań związanych ze standardami komórkowymi, w tym siecią 5G.

Warunki porozumienia nie zostały ujawnione. Można jedynie domniemywać, że Huawei -w zamian za dostęp do patentów OPPO - obniżył stawkę licencyjną na własne technologie lub z pobierania opłat zrezygnował całkowicie.

Plan opracowany po odcięciu od usług Google'a zakładał, że w latach 2019-2021 Huawei zarobi dodatkowe 1,3 miliarda dolarów na licencjonowaniu swojej własności intelektualnej.

Miron Nurski, redaktor prowadzący Komórkomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)