Tango i Apollo tuż za rogiem, a Qualcomm odradza zakup starych słuchawek z WP7
Windows Phone 7 wciąż cieszy się umiarkowanym powodzeniem, ale dzięki szeroko zakrojonym akcjom promocyjnym Microsoftu i Nokii zainteresowanie stale rośnie. Przełom powinien nastąpić wraz z wprowadzeniem nowych wersji o nazwach Tango i Apollo. Właśnie się dowiedzieliśmy, kiedy to nastąpi.
Informacje pochodzą od rzekomego pracownika Nokii w Helsinkach. Nie wiadomo, na ile są wiarygodne, ale zgodnie z nimi Windows Phone Tango zostanie upubliczniony już za niecały miesiąc, 13 stycznia podczas targów CES 2012 w Las Vegas.
Jednocześnie w tym samym miejscu (a także miesiąc później, przy okazji Mobile World Congress w Barcelonie) producent pokaże pierwsze smartfony Nokii z nowym OS-em: Lumia 719 i Lumia 900. Odsłona Tango wniesie m.in. wsparcie dla LTE czy, uogólniając, obsługę mniejszych gabarytowo smartfonów o słabszych niż dotychczas parametrach technicznych.
Nieco później, w połowie czerwca, ma się odbyć premiera Windows Phone Apollo, określanego też jako Windows Phone 8 (wtedy też planowana jest też premiera komputerowego Windows 8, a Nokia miałaby pokazać swój tablet z tym systemem).
Podczas przyszłorocznej konferencji Nokia Connection zostaną zaprezentowane nowe smartfony ze wspomnianym systemem, w tym flagowy model z wysokiej klasy aparatem fotograficznym (czyżby 803 jednak nie miała Symbiana?). Wśród nowych funkcji Tango wymienia się wsparcie dla technologii NFC, dwurdzeniowych procesorów oraz ekranów o wyższych niż WVGA rozdzielczościach.
Qualcomm, producent procesorów z rodziny Snapdragon, w jakie wyposażone są obecnie wszystkie słuchawki z Windows Phone 7 (choć już wkrótce może się to zmienić), przekonuje użytkowników, aby zainteresowali się nowszymi modelami z fabrycznie zainstalowaną wersją Mango. Dlaczego, skoro montowany w nich procesor wydaje się taki sam - taktowanie 1000 lub 1400 MHz?
To tylko pozory: zegar jest taki sam, ale produkty nieco się różnią. Starsza generacja to procesory Snapdragon S1, a w nowszej - S2 - ograniczono zużycie energii i zwiększono szybkość mobilnego Internetu. Dwukrotnie wzrosła też wydajność układu graficznego Adreno 205 oraz dodano wsparcie dla kamer wideo umieszczonych na przednim panelu.
Zmiany idą w dobrym kierunku. O ile jednak Microsoft może wciąż ścigać się co najwyżej o trzecią pozycję na rynku komórkowych OS-ów (za Androidem i iOS-em), to układy Qualcomma są wykorzystywane choćby w wielu modelach z Androidem.