Taniej i szybciej. Unia Europejska chce zmian w roamingu i połączeniach międzynarodowych

Taniej i szybciej. Unia Europejska chce zmian w roamingu i połączeniach międzynarodowych
Miron Nurski

15.10.2021 11:13, aktual.: 06.03.2024 22:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Komisja Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE) przyjęła projekt przepisów telekomunikacyjnych związanych z roamingiem i połączeniami międzynarodowymi. Co się zmieni?

Od 2017 roku na terenie Unii Europejskiej obowiązuje zasada "Roam like at Home". Dzięki niej będąc za granicą, możemy korzystać z telefonu bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Aktualne przepisy wkrótce wygasną. Analiza ITRE wykazała natomiast, że "aktualna sytuacja rynkowa nie gwarantuje, że bezpłatny roaming będzie kontynuowany bez interwencji regulacyjnej". Dlatego europosłowie chcą kolejnych zmian w przepisach.

"Roam like at Home" przedłużone o 10 lat

Program znoszący opłaty roamingowe na terenie UE wygaśnie 30 czerwca 2022 roku, 5 lat po jego wprowadzeniu. Europosłowie chcą jednak, by został przedłużony o kolejne 10 lat.

Jeśli przepisy wejdą w życie, będziemy mogli swobodnie korzystać ze smartfonów podczas zagranicznych podróży przynajmniej do 2032 roku.

Koniec z obniżaniem prędkości internetu w roamingu

Operatorom niekoniecznie jest na rękę zapewnienie wysokiej jakości połączenia internetowego turystom, którzy na co dzień korzystają z ofert innych telekomów. Zdarza się, że przyjezdni mają ograniczany transfer lub są przełączani na leciwą sieć 3G zamiast 4G czy 5G.

ITRE chce, by w ramach roamingu internet był równie szybki jak w sieciach krajowych. Jeśli nie będzie to możliwe z przyczyn technicznych, użytkownik ma mieć dostęp do najlepszych pasm oferowanych przez danego operatora.

Brak dodatkowych opłat za połączenia międzynarodowe

Obecne przepisy gwarantują tanie połączenia podczas zagranicznych podróży. Jeśli ktoś chce jednak zadzwonić z Polski np. do Niemiec czy Francji, musi się liczyć z dodatkowymi opłatami. Nałożone przez UE limity to na ten moment 1 zł brutto za minutę połączenia i 31 groszy za sms-a.

Projekt przepisów ITRE zakłada, że koszt połączeń międzynarodowych na terenie całej UE zostanie zrównany ze stawkami krajowymi.

Bezpłatny kontakt ze służbami ratowniczymi

Europosłowie chcą, by obywatele Unii mieli zapewniony darmowy kontakt ze służbami ratowniczymi z użyciem wszystkich dostępnych kanałów. Mowa więc nie tylko o połączeniach, ale i sms-ach czy przekazywaniu lokalizacji.

Operatorzy byliby również zobligowani do informowania swoich klientów o możliwości połączenia z europejskim numerem alarmowym 112 w ramach roamingu.

Zmiany w roamingu UE: co dalej?

Proponowane przez Komisję Przemysłu, Badań Naukowych i Energii przepisy muszą teraz zostać skonsultowane z Parlamentem Europejskim oraz Radą Europy.

Pierwsze rozmowy z udziałem trzech stron zostały zaplanowane na 26 października.

Zobacz także:

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)